Jakie kwiaty cebulowe sadzimy wiosną? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie kwiaty cebulowe sadzimy wiosną? Zobacz!

3,5/5 (178 ocen)

WYMAGANIA


Kwiaty cebulowe sadzone wiosną cenią sobie ciepło oraz słońce. Praktycznie wszystkie do szybkiego wzrostu potrzebują dużo światła. Istnieją jednak gatunki i odmiany, którym nie będzie przeszkadzała odrobina cienia. Poza tym kwiaty te potrzebują gleby przepuszczalnej i niezatrzymującej nadmiaru wilgoci. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają wody w ogóle. Wręcz przeciwnie – w okresie zawiązywania kwiatów czy suszy potrzebują jej całkiem sporo. Chodzi jednak o to, że cebulki nie mogą znajdować się w podłożu stale mokrym, ponieważ wtedy zaczynają gnić. W większości przypadków zaleca się zatem przygotowywanie na spodzie dołków warstwy drenażu. Poza tym kwiaty cebulowe cenią sobie żyzną glebę o wysokiej zawartości próchnicy. Nie tolerują za to świeżego obornika oraz nadmiaru azotu, ponieważ wpływa on negatywnie na rozwój kwiatostanów (w wyniku jego działania roślina skupia się na tworzeniu liści).


TECHNIKA SADZENIA


Technika wiosennego sadzenia kwiatów cebulowych zależy od tego, z którym gatunkiem mamy do czynienia oraz czy zdecydowaliśmy się na uprawę w gruncie (np. na ogrodowej rabacie), czy też w pojemnikach (trzymanych np. na balkonie lub tarasie).

Cebule, bulwy, kłącza i karpy różnią się między sobą kształtem i rozmiarem, co ma wpływ na głębokość ich sadzenia. Na przykład karpy dalii powinny zostać umieszczone w doniczkach tak, by ich szyjki korzeniowe znalazły się ok. 2–3 cm pod ziemią. Z kolei kłącza kanny muszą być posadzone tak, żeby ich pąki były zagłębione na 5 cm. Bulwy begonii zaś należy umieszczać w doniczkach bardzo płytko. Trzeba przy tym uważać, by kiełki znalazły się na górze.

Z kolei w przypadku kwiatów sadzonych w ogrodzie należy odpowiednio wcześniej przygotować glebę. Pierwszym krokiem powinno być oczywiście odgarnięcie liści, które zalegały pod śniegiem. Jeżeli wcześniej stosowaliśmy na rabatach zimowe okrywy w postaci torfu czy kory, nie musimy się ich pozbywać – możemy je pozostawić jako ściółkę. Dzięki niej sadzone przez nas cebulki będą dodatkowo chronione nie tylko przed chwastami, lecz także przed nadmierną utratą wody. Warto też zasilić podłoże nawozem, np. saletrą amonową (zalecana niewielka dawka: 10 g/m2), kompostem zawierającym wapń lub nawozami wieloskładnikowymi. Pamiętajmy jednak, by dobrze spulchnić glebę, aby preparat dobrze się z nią połączył. Zabieg wykonujmy delikatnie. Przeprowadźmy go na dwa tygodnie przed planowanym terminem sadzenia – potrzeba bowiem czasu, by przekopana ziemia zdążyła z powrotem osiąść, gdyż inaczej ustalenie odpowiedniej głębokości umieszczenia cebuli nie będzie możliwe.


NARZĘDZIA


Do sadzenia roślin cebulowych możemy użyć łopaty, łopatki ogrodniczej bądź sadzaka – wszystko zależy od tego, jakiej wielkości są cebulki oraz jak głęboko w glebie trzeba je umieścić. Należy zatem bardzo dokładnie zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi poszczególnych gatunków. Przykładowo sadzenie cebulek lilii okazuje się czynnością przewrotną – mimo tego, że są one spore (osiągają do 30 cm obwodu), należy je zakopywać płytko, czyli tuż pod powierzchnią ziemi.

Doskonałe cebule kwiatowe kupisz tutaj


BIBLIOGRAFIA

1. Brown K., Kwiaty cebulowe na każdą porę roku, wyd. Murator, Warszawa 2001, s. 18–39, 42–43, 84–97.
2. Gawłowska A., Rośliny cebulowe, wyd. SBM, Warszawa 2014, s. 50–61.
3. Jacobi K., Kwitnące rośliny cebulowe i bulwiaste, przeł. Walczak J.S., Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 1999, s. 64–91.
4. McHoy P., Letnie rośliny cebulowe. Poradnik ogrodniczy, wyd. ELIPSA, Warszawa 2002, s. 58–59.
5. Mika B., U progu wiosny, „Działkowiec”, nr 3/2010, s. 10–11.
6. Osvald Z., Leksykon roślin cebulowych, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 1992, s. 15–17.
7. Sochacki D., Rośliny cebulowe w ogrodzie, wyd. „działkowiec”, Warszawa 2006, s. 51–76.
8. Szymczykiewicz M., Czas na nowe pokolenie, „Ogrody”, nr 2/2008, s. 80–81.
9. Wendebourg W., Rośliny cebulowe, przeł. Świdzińska M., wyd. Bauer-Weltbild Media, Warszawa 2006, s. 85–90.

Dagmara Deska
 

Koniecznie zobacz