Kiedy i jak sadzić krokusy? Najlepszy termin i technika sadzenia

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak sadzić krokusy? Najlepszy termin i technika sadzenia

3,5/5 (204 ocen)

Drobne kwiaty szafranu, nazywanego krokusem, od lat dekorują nasze trawniki, rabaty i ogródki skalne. Różne gatunki tych uroczych roślin kwitną o różnych porach roku, dlatego do ich udanej uprawy niezbędna jest wiedza, kiedy sadzić krokusy.


Wykopywanie bulw


Większość krokusów może rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat. Warto jednak pamiętać, że rośliny te wykazują tendencję do silnego rozrastania się, dlatego kiedy zbytnio się zagęszczą, warto je wykopać i rozdzielić. Jeśli zostawimy krokusy samym sobie, ich bulwy nie będą miały miejsca na rozrost, wskutek czego mogą zachorować i przestać wytwarzać kwiaty.

Bulwy wykopujemy pod koniec czerwca. Odcinamy uschnięte liście, a podziemne części roślin układamy w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu, w którym panuje temperatura ok. 17-20°C. Dopiero gdy przeschną, oczyszczamy je z ziemi i suchych łusek. Do ponownego sadzenia warto wybrać tylko najdorodniejsze bulwy. Krokusy jesienne można rozmnażać również przez drobne bulwy przybyszowe. Pamiętajmy, że rośliny pozyskane tą metodą rozpoczynają kwitnienie dopiero po 2-3 latach od posadzenia.


Wymagania środowiskowe


Krokusy dobrze rosną w przepuszczalnym, dość żyznym podłożu, na słonecznym stanowisku. Są bardzo wytrzymałe na niskie temperatury – znoszą mrozy do -20°C. Jeśli w okresie ich wegetacji panuje susza, warto regularnie je nawadniać (co 5-7 dni). Dobre efekty przynosi również stosowanie rozcieńczonych nawozów wieloskładnikowych, którymi podlewa się rabaty co 2-3 tygodnie przez cały okres kwitnienia. W stanie spoczynku niektóre gatunki szafranu wymagają suchego środowiska, a takie warunki najłatwiej uzyskać w szklarni. Jeżeli nie zdecydujemy się na wykopanie bulw i przeniesienie ich do doniczek lub pod osłony, a lato jest chłodne i deszczowe, warto przykryć stanowisko krokusów folią.


Przygotowanie stanowiska


Wybrane stanowisko należy starannie odchwaścić. Podłoże powinno zostać też spulchnione i wzbogacone rozdrobnionym kompostem. Zadbajmy, by przed przeniesieniem bulw do gruntu gleba była odpowiednio wilgotna. Jeśli planujemy posadzić kilka krokusów na trawniku, konieczne jest usunięcie murawy z powierzchni nieco większej, niż zajmą nasze kwiaty. Przygotujmy też zawczasu odpowiedni materiał do zaściółkowania bulw. W tej roli doskonale sprawdzi się torf lub rozdrobniona kora.

Cebule krokusów

Cebule krokusów


Termin sadzenia


Odmiany krokusów kwitnące wiosną przenosimy do gruntu jesienią, we wrześniu. Termin sadzenia krokusów jesiennych przypada natomiast na sierpień. Rośliny posadzone późnym latem zakwitną jeszcze w tym samym sezonie, choć nie wytworzą liści. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz