Jakie cebulki frezji wybrać? Jak i kiedy je sadzić? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie cebulki frezji wybrać? Jak i kiedy je sadzić? Zobacz!

3,5/5 (459 ocen)

Frezje to kwiaty, które nie tylko pięknie wyglądają, lecz także cudownie pachną. Ich woń jest na tyle silna, że będzie wyczuwalna nawet wtedy, gdy roślina wytworzy zaledwie jeden pęd kwiatowy. Gatunek ten najczęściej oferowany jest w wielokolorowych mieszankach, ponieważ wytwarzane przez niego kwiaty reprezentują feerię barw. Co ciekawe, pierwsze frezje pochodzące z Afryki były całkowicie białe.

Frezje najczęściej sadzi się w doniczkach trzymanych w domu albo w szklarniach – z przeznaczeniem na kwiaty cięte. Możliwa jest także letnia uprawa na rabatach w ogrodzie, choć wiąże się ona z koniecznością wykopywania cebulek na zimę. Jeśli zatem marzą nam się oryginalnie wyglądające kwiaty o pastelowych kolorach płatków, warto dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak, kiedy i gdzie należy je sadzić.


JAKIE CEBULKI KUPIĆ?


Cebulki frezji najlepiej kupować tuż przed zaplanowanym sadzeniem. Jeśli jednak zabieg ten nieco się opóźni, musimy zadbać o to, by znajdowały się one w cieple, przy czym temperatura optymalna dla ich przechowania jest dosyć wysoka (ok. 27°C). Może się to wydawać problematyczne, jednak cebulki frezji najczęściej sprzedawane są w kartonikach, które można trzymać przykładowo na kaloryferze.


JAKOŚĆ CEBULEK


Zdrowe cebulki frezji rozpoznaje się po barwie łusek, która powinna być jasnobeżowa. Poza tym muszą być suche, ponieważ okazy nie do końca doschnięte mogą gnić. Warto również zdać sobie sprawę z tego, że w sprzedaży znajdują się tak zwane cebulki kondycjonowane. Sadzi się je do donic umieszczonych w ciepłym pomieszczeniu, a następnie przenosi do gruntu. Taki zabieg sprawi, że frezje będą kwitły od połowy lata aż do jego końca, a nie – tak jak w przypadku zwykłych cebulek – od późnej wiosny do początku lata.


KIEDY SADZIĆ CEBULKI?


Ponieważ frezja to roślina kwitnąca latem, jej cebulki należy sadzić wiosną – najlepiej od połowy kwietnia do początku maja. Bardzo ważne jest, by unikać deszczowej pogody i niskiej temperatury, gdyż w takich warunkach rozwój frezji może zostać zahamowany.


JAK SADZIĆ CEBULKI?


Zazwyczaj cebulki frezji sadzi się w małych grupach na głębokości ok. 3 cm. Odstępy między takimi skupiskami cebulek powinny wynosić od 5 do 10 cm (w zależności od tego, z jaką odmianą mamy do czynienia). Z kolei w uprawie szklarniowej zaleca się sadzić cebulki po siedem sztuk w doniczce lub pojemniku o średnicy 12 cm. Trzeba też pamiętać o palikach lub krążkach podporowych, ponieważ łodygi frezji są długie i cienkie.


GDZIE SADZIĆ CEBULKI?


Frezja potrzebuje przede wszystkim ciepła, dlatego też najczęściej uprawia się ją w szklarniach. W większości z nich można regulować temperaturę, która zaraz po posadzeniu cebulek musi wynosić 18°C, a po wytworzeniu liści powinna zostać obniżona do 13–15°C. Oprócz tego należy zapewnić roślinom zaciszne stanowisko. Istotne również, aby było ono bardzo dobrze naświetlone, choć miejsce półcieniste także jest tolerowane przez te kwiaty. Poza tym cebulki wymagają żyznego podłoża, bogatego w próchnicę i dostatecznie wilgotnego. Ten ostatni warunek jest konieczny, gdyż frezje nie mogą rosnąć w glebie łatwo ulegającej szybkiemu wysuszeniu. Najlepiej też, by ziemia była dosyć lekka, piaszczysta i przepuszczalna.

Warto odnotować, że frezje oprócz szklarniowej uprawy na kwiat cięty nadają się również na letnie rabaty kwiatowe, obwódki i do ogrodów skalnych. Możliwa jest także ich uprawa w pomieszczeniach. Przy wyborze takiej opcji należy do pojemników bądź donic nasypać lekko wilgotnej ziemi kompostowej (mieszanki doniczkowej) z dodatkiem żwiru. Następnie trzeba w niej umieścić cebulki tak, by zarówno głębokość ich posadzenia, jak i wzajemna odległość od siebie wynosiły 7–8 cm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz