Jakie cebulki frezji wybrać? Jak i kiedy je sadzić? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie cebulki frezji wybrać? Jak i kiedy je sadzić? Zobacz!

3,5/5 (456 ocen)

ROZMNAŻANIE


Frezję można rozmnażać za pomocą cebulek przybyszowych, oddzielonych od cebulek macierzystych podczas wykopywania ich na zimę, lub za pomocą nasion. W tym drugim przypadku najlepiej przed wysiewem trzymać materiał siewny przez dobę w wodzie – proces ten wpływa bowiem znacząco na przyspieszenie kiełkowania.


WYKOPYWANIE I PRZECHOWYWANIE CEBULEK


Po kwitnieniu (zazwyczaj w październiku) należy wykopać cebulki z ziemi. Następnie trzeba je porządnie podsuszyć i umieścić w pomieszczeniu o temperaturze 25°C oraz wilgotności powietrza wynoszącej ok. 80%. Ponieważ jednak zapewnienie tego typu warunków często bywa problematyczne, można spróbować przechować cebulki w temperaturze od 15 do 20°C, jednak nie ma wtedy gwarancji, że przetrwają.


ODMIANY


Frezje dzieli się na odmiany o kwiatach pojedynczych i pełnych. Poza tym ich płatki reprezentują szeroką gamę pastelowych kolorów: biały, żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy, purpurowy, niebieski; mogą być też delikatnie kreskowane. Przykładowe odmiany to: Blue (niebieska), Miranda (biała), Wintergold (żółta), Everett (różowoczerwona).


UPRAWA


W przypadku uprawy w warunkach domowych lub szklarniowych tuż po posadzeniu należy chronić cebulki przed słońcem i utrzymywać wilgotne podłoże, a dopiero po jakimś czasie umieścić rośliny w pełnym świetle. Bardzo ważne jest zasilanie frezji płynnym nawozem przez całe lato i ich obfite podlewanie, które należy stopniowo ograniczać od momentu przekwitnięcia. Uprawa gruntowa na rabacie różni się z kolei tym, że cebulki będą musiały zostać jesienią wykopane z gruntu i przezimowane w ciepłym miejscu.

Dobre cebulki frezji kupisz tutaj

BIBLIOGRAFIA

1. ABC ogrodnictwa, wyd. Reader’s Digest, Warszawa 2011, s. 66, 540.
2. Brown K., Kwiaty cebulowe na każdą porę roku, wyd. Murator, Warszawa 2001, s. 115, 134.
3. Gawłowska A., Rośliny cebulowe, wyd. SBM, Warszawa 2014, s. 55.
4. Jacobi K., Kwitnące rośliny cebulowe i bulwiaste, przeł. Walczak J.S., Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 1999, s. 85–86.
5. Sochacki D., Rośliny cebulowe w ogrodzie, wyd. „działkowiec”, Warszawa 2006, s. 59.

Dagmara Deska

Koniecznie zobacz