Sadzonki (bulwy, karpy) dalii - co trzeba o nich wiedzieć? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Sadzonki (bulwy, karpy) dalii - co trzeba o nich wiedzieć? Zobacz!

3,5/5 (376 ocen)

Dalie to kwiaty przeżywające obecnie swój renesans, choć mogło się wydawać, że już się opatrzyły. Znajdziemy je bowiem w większości letnich ogrodów, a jak wiadomo, to, co staje się zbyt swojskie, przestaje być postrzegane jako oryginalne. Tymczasem okazuje się, że za czasów Napoleona bulwy tych wyjątkowych kwiatów o meksykańskim rodowodzie wymieniano za… diamenty. Dobrze też zdać sobie sprawę, że w Europie dalie opisywano swego czasu jako georginie, więc nie zdziwmy się, gdy ktoś nadal będzie je tak nazywał.

Powszechność dalii przyczyniła się do tego, że uprawiano je nad wyraz chętnie, dzięki czemu dzisiaj znamy ponad 20 tys. ich odmian. O trudnym wyborze, przed którym stanie każdy chętny na posadzenie bulw tych kwiatów, może świadczyć chociażby to, że według klasyfikacji ogrodniczej dzieli się dalie na aż dziesięć grup. Aby jednak zdać sobie sprawę z tego, że uprawa tych bylin należy do prostych, a sadzenie jej bulw nie jest trudne, warto poznać kilka najważniejszych informacji na ten temat.


JAKIE BULWY KUPIĆ?


Dalie wytwarzają wiązki korzeni bulwiastych. Oznacza to, że po kilka sporych i grubych bulw korzeniowych jest ze sobą zrośniętych w części wierzchołkowej. W ten sposób tworzą tak zwaną karpę, którą to można później wykorzystać do rozmnażania dalii – wystarczy podzielić ją nożem na pojedyncze bulwy. Warunkiem koniecznym jest jednak to, że każda z nich musi mieć wykształconą co najmniej jedną zawiązkę pędu.

Zdrowych bulw najlepiej szukać w sklepach w sezonie wiosennym, ponieważ wtedy jest ich największy wybór. Możemy zdecydować się albo na stacjonarne centra ogrodnicze, albo na sklepy internetowe, które oferują sprzedaż wysyłkową w opakowaniach ułatwiających przechowywanie bulw w suchym i chłodnym miejscu.


JAKOŚĆ BULW


Wysoka jakość bulw jest niezbędna do tego, by kwiaty prawidłowo się rozwijały. Dlatego też koniecznie należy przejrzeć karpy wyjęte z miejsca przechowywania i usunąć wszelkie uszkodzone lub nadgniłe części. Poza tym trzeba się również pozbyć pożółkłych lub zbyt wyrośniętych pędów. Oprócz tego co bardziej okazałe karpy należy podzielić na mniejsze. Dobrze również przed wysadzeniem karp do gruntu moczyć je przez pół godziny w roztworze preparatów grzybobójczych, ponieważ dalie są mocno podatne na choroby.


KIEDY SADZIĆ BULWY?


Zaleca się, by karpy dalii sadzić na wiosnę najwcześniej, jak to tylko możliwe – szczególnie wtedy, gdy posiadane przez nas bulwy są dosyć małe. Należy jednak pamiętać, że muszą minąć ostatnie przymrozki, dlatego też najczęściej do zabiegów przystępuje się mniej więcej w połowie maja. Jeśli jednak zależy nam na jak najszybszym cieszeniu się kwitnącymi kwiatami (np. już w czerwcu), możemy uprawę przyspieszyć. Musimy wtedy jeszcze w kwietniu posadzić bulwy w pojemnikach lub w inspekcie. Z kolei gdy roślina wykształci pąki kwiatostanowe, a największe przymrozki miną, powinniśmy przesadzić dalie już bezpośrednio do gruntu.

Powyższe zalecenia dotyczą wysokich odmian dalii, natomiast odmiany niskie można sadzić jeszcze wcześniej, bo już w marcu. Najlepiej użyć pojemników lub donic i umieścić je na parapecie okiennym lub w miniszklarni. Następnie takie karłowe dalie można przesadzić na obwódki, do ogródków skalnych lub po prostu do skrzynek balkonowych.


JAK SADZIĆ BULWY?


Przy sadzeniu bulw dalii trzeba uważać przede wszystkim na to, aby ich nie uszkodzić, gdyż są bardzo kruche. Do wykopanych wcześniej dołków należy bulwy włożyć tak, by miejsce ich zrastania się znajdowało się tuż pod warstwą ziemi, którą zostaną przysypane, a zeszłoroczne pędy wystawały ponad jej powierzchnię. Zazwyczaj taka warstwa ziemi ma grubość od 3 do 5 cm, przy czym zaleca się zmieszać ją wcześniej z ziemią kompostową lub substratem roślinnym wzbogaconym nawozami. Nie można też zapominać o odpowiedniej rozstawie – odstęp w przypadku odmian wysokich powinien wynosić co najmniej 0,5 m, natomiast u odmian karłowych – o połowę mniej (ok. 25 cm).

Jeśli z kolei interesowałaby nas uprawa z nasion, to powinniśmy rozłożyć je równomiernie w szerokiej kuwecie, a następnie przysypać cienką warstwą ziemi i przykryć folią. W warunkach ok. 18°C nasiona wykiełkują po mniej więcej 14 dniach. Gdy pojawią się pierwsze pary liści, rośliny należy przesadzić pojedynczo do wielodoniczek, a kiedy znacząco się rozrosną, powinno się je umieścić w dużych donicach. W ich przypadku warstwę drenażu należy przykryć włókniną. Dodatkowo warto zastosować podściółkę z piasku, która ochroni bulwy przed nadmiarem wilgoci.


GDZIE SADZIĆ BULWY?


W uprawie dalii najważniejsze jest ciepło, dlatego ich stanowisko powinno mieć temperaturę ok. 20°C. Poza tym kwiaty te potrzebują dużo słońca – muszą mieć zapewniony dostęp do światła dziennego przez co najmniej osiem godzin. Poza tym miejsce sadzenia dalii powinno być osłonięte od wiatru, a gleba musi być przepuszczalna, bogata w próchnicę, niezbyt ciężka, dobrze spulchniona i o pH równym 6,5–7,0. Warto także zasilać podłoże nawozami organicznymi, zwłaszcza w trakcie kwitnienia dalii. Koniecznie trzeba też pamiętać o tym, by nie sadzić bylin w tym samym miejscu dwa razy z rzędu, gdyż wzrasta wtedy ryzyko infekcji.


ROZMNAŻANIE


Dalie można rozmnażać albo poprzez dzielenie karp, albo przez wysiew nasion. Ta druga metoda dotyczy jednak wyłącznie odmian karłowych i została już opisana powyżej.

Jeśli chcemy więc podzielić karpy, musimy to zrobić na wiosnę. Należy zatem tak je rozdzielić, by każda składała się z 2–3 bulw oraz by na każdej były 2–3 pąki. Rany powstałe w wyniku kontaktu bulw z nożem można przysypać węglem drzewnym. Bulwy można umieścić w podłożu dopiero, gdy rany obeschną.


WYKOPYWANIE I PRZECHOWYWANIE BULW


Z racji tego, że dalie to kwiaty, które giną, gdy temperatura spada poniżej zera, należy wykopywać ich bulwy na zimę. Przy pojawieniu się pierwszych mrozów trzeba ściąć liście, które pozostaną na łodygach, a następnie przyciąć pędy ok. 10 cm nad bulwami. Po starannym przejrzeniu i odrzuceniu bulw chorych czy uszkodzonych te zdrowe należy umieścić w skrzynkach z trocinami lub wilgotną ziemią, a te z kolei powinno się wstawić do chłodnego (temp. 4–8°C) i przewiewnego pomieszczenia. Pamiętajmy, by nie otrzepywać bulw z ziemi, ponieważ to pozwoli im utrzymać wilgoć. Jeżeli natomiast zauważymy, że więdną, to niezwłocznie skropmy je wodą. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz