Pięciornik - uprawa, gatunki, odmiany i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Pięciornik - uprawa, gatunki, odmiany i zastosowanie

3,4/5 (60 ocen)

Jednym z bardziej popularnych krzewów ozdobnych spotykanych w naszych ogrodach jest pięciornik. I pomimo iż należy on do licznej rodziny różowatych, a rodzaj skupia aż ok. 500 gatunków, w naszym kraju znaczenie uprawowe ma przede wszystkim jeden z nich - pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa), dostępny w wielu ciekawych odmianach.


Cechy charakterystyczne


Pięciornik krzewiasty jest niewielką, długowieczną krzewinką o zwartym, gęstym pokroju i drewniejących pędach, osiągającą zwykle wysokość ok.1-1,5 m. i podobną szerokość. Jego największą ozdobą są niewielkie, pięciopłatkowe kwiatki (stąd nazwa rodzajowa), które pojawiają się na roślinie w dużej ilości od wczesnego lata (k. VI) aż do późnej jesieni (X).


Zastosowanie


Ze względu na niewielkie rozmiary, dużą dekoracyjność i małe wymagania, pięciornik krzewiasty jest krzewem bardzo uniwersalnym. Z powodzeniem można go więc sadzić w jednogatunkowych grupach, tworzyć z jego pomocą niskie żywopłoty, wykorzystać w nasadzeniach obwódkowych oraz komponować z innymi roślinami na urozmaiconych rabatach (np. z irgami, różami, kocimiętką, lawendą, iglakami czy trawami). Niekiedy wykorzystuje się pięciorniki także jako rośliny okrywowe, zadarniając z ich pomocą np. duże powierzchnie skarp.

Cięcie


Aby jednak roślina wyglądała atrakcyjnie przez wiele sezonów, należy ją corocznie przycinać, gdyż starsze egzemplarze mają tendencje do rozkładania się na boki i po śnieżnych zimach tracą ładny, zwarty pokrój. Zabieg najlepiej zaplanować na wczesną wiosnę (III-IV), jeszcze przed rozpoczęciem intensywnej wegetacji. Krzewy możemy wtedy jedynie prześwietlić, wycinając zbyt gęsto rosnące gałązki lub formować, skracając pędy mniej więcej o połowę, albo też silnie przycinać (kilkanaście centymetrów nad ziemią) co pozwoli ograniczyć rozmiary krzewu i sprowokuje roślinę do wydania znacznej ilości, stosunkowo dużych kwiatów. Radykalny zabieg polecany jest również w przypadku 5-6 letnich krzewów, które powinno się w taki właśnie sposób odmładzać.

Pięciornik

Pięciornik

Wymagania uprawowe


Pięciorniki krzewiaste nie są roślinami trudnymi w uprawie, o ile zostaną posadzone w miejscu dostatecznie słonecznym i niezbyt suchym. Co do gleby nie mają szczególnych wymagań, chociaż preferują podłoża stosunkowo żyzne, piaszczysto-gliniaste o obojętnym odczynie pH. Starsze egzemplarze znoszą suszę dość dobrze, młode rośliny w czasie dłuższych okresów bezdeszczowych należy dodatkowo nawadniać, szczególnie, jeśli rosną na bardziej przepuszczalnym podłożu.
Pięciorniki krzewiaste są odporne na niskie temperatury i zwykle znoszą zimę bez szwanku. Jedynie pokrój starszych roślin może ulec zniekształceniu, z powodu dużej ilości śniegu, zalegającego na gałązkach.

Pięciorniki posadzone na niewłaściwym stanowisku (np. mokrym, ciemnym lub w podłożu o zbyt zasadowym odczynie pH), mogą ulegać chorobom. Zwykle zagrażają im infekcje grzybowe (np. mączniaki) bądź choroby fizjologiczne (np. chlorozy liści).

Pięciornik nepalski

Pięciornik nepalski

Rozmnażanie


Pięciorniki krzewiaste można rozmnażać zarówno z zielnych sadzonek pędowych, pobieranych późną wiosną (VI - p.VII) jak i z siewu nasion. Dla odmian polecana jest jednak pierwsza metoda, gdyż rośliny uzyskane z nasion nie zawsze powtarzają cechy egzemplarza matecznego.

Pięciornik

Pięciornik czytaj dalej...

Koniecznie zobacz