Pięciornik - uprawa, gatunki, odmiany i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Pięciornik - uprawa, gatunki, odmiany i zastosowanie

3,4/5 (60 ocen)

Odmiany


Ze względu na dużą dekoracyjność, pięciornik krzewiasty doczekał się wielu interesujących odmian, różniących się między sobą przede wszystkim barwą kwiatów, wysokością i siłą wzrostu. Dominują oczywiście formy o kwiatach żółtych („Goldstar”,” Goldfinger”, „Gold Drop”, „Dakota Sunspot”, „Goldteppich”), ale często spotyka się również odmiany kwitnące na biało („Abbotswood”, „Anna”, „Tilford Cream”, „Snowbird”, „McKay's White”). Nieco rzadziej widuje się rośliny kwitnące na różowo (np. „Lovely Pink”, „Pink Queen”), pomarańczowo (np. „Red Ace”) lub czerwono („Red Joker”, „Red Lady”).

Kwiat pięciornika

Kwiat pięciornika

Inne gatunki pięciorników


Wśród pięciorników uprawianych w naszym kraju, poza sztandarowym gatunkiem (p. krzewiastym), można wymienić jeszcze inne rośliny, które jednak spotyka się w ogrodach niezmiernie rzadko:

- pięciornik krwisty – o kwiatach w intensywnym, czerwonym kolorze, dorastający do nieco mniejszych rozmiarów niż p. krzewiasty (niespełna metr wysokości) i posiadający luźniejszy pokrój. Jego liście do złudzenia przypominają liście truskawki

- pięciornik biały – niziutka bylina okrywowa (20-30 cm. wys.) o białych kwiatach, wykorzystywana do nasadzeń w ogródkach skalnych. Niewielkie liście przypominają wyglądem liście łubinu.

- pięciornik alpejski – roślina tworząca niziutkie kępki (ok. 20-30 cm. wys.) i zakwitająca intensywnie żółtymi, dość dużymi jak na tak małą roślinę, kwiatami. Zwykle do nasadzeń w ogródkach skalnych.

- pięciornik złoty – podobny do p. alpejskiego, jednak jego pędy są owłosione, a liście posiadają srebrzystą obwódkę.

- pięciornik wiosenny – dość ekspansywna, niziutka bylina (ok. 10-15 cm. wys.), zwykle przeznaczona do ogródków skalnych.

- pięciornik skalny – nieco wyższy od poprzednich gatunków (ok. 40-50 cm. wys.), zakwitający na biało i posiadający słabo ulistnione, wzniesione łodygi. Na stanowiskach naturalnych w Polsce, objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Nasiona Pięciornika Nepalskiego kupisz tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz