Pięciornik rozłogowy - efektowna bylina i uciążliwy chwast

Jesteś tutaj:

Pięciornik rozłogowy - efektowna bylina i uciążliwy chwast

3,4/5 (69 ocen)

Pięciornik rozłogowy występuje pospolicie na terenie niemal całej Polski. Chwast ten cechuje się silnym wzrostem i rozmnaża się zarówno wegetatywnie, jak i generatywnie, przez co należy do gatunków trudnych do zwalczania.


Opis


Pięciornik rozłogowy (Potentilla reptans L.) jest byliną kłączową o rozłogach osiągających do 1 m długości. Wybijają one z rozety liściowej, wyrastającej z kłącza. Na rozłogach wykształcają się dłoniaste, pięcio- lub siedmiolistkowe liście o piłkowanych brzegach. Mają ciemnozieloną barwę, jajowato-klinowaty kształt i są rzadko porośnięte krótkimi włoskami. Drobne, żółte kwiaty pojawiają się w kątach liści, na długich szypułkach. Każdy z nich składa się z pięciu płatków o sercowatym kształcie. Jesienią kwiaty zawiązują się w owoce w formie nagich niełupków. Korzenie pięciornika rozłogowego są długie, mięsiste i szeroko rozpostarte. Siewki tego chwastu mają krótkie łodyżki i eliptyczne liścienie o długości do 5 mm.


Występowanie


Roślinę tę spotyka się powszechnie na obszarach nizin i w niższych partiach gór. Porasta pastwiska, pola, łąki i tereny przydrożne. Odpowiadają jej zwłaszcza stanowiska wilgotne i średnio wilgotne oraz podłoże o odczynie obojętnym do zasadowego. Pojawia się na glebach próchnicznych, piaszczysto-gliniastych i gliniastych.

Pięciornik

Pięciornik


Rozmnażanie


Pięciornik rozłogowy rozmnaża się przez wysiew nasion, rozłogi i korzenie. Roślina ta kwitnie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Okres wysypywania nasion trwa natomiast od maja do października. W sprzyjających, wilgotnych warunkach siewki mogą pojawiać się przez cały okres wegetacyjny. Odrosty z rozłogów wybijają natomiast wczesną wiosną i bardzo łatwo się zakorzeniają.


Szkodliwość


Pięciornik rozłogowy często porasta brzegi pól, gdzie dostaje się z przydrożnych rowów. Zachwaszcza uprawy lucerny i koniczyny, utrudniając wschody nowych roślin.


Zwalczanie


Chwasty możemy zwalczać mechaniczne, przez zaoranie porośniętych nimi pól i pastwisk. Ze względu na niski pokrój są one odporne na koszenie i wałowanie. Nie opracowano dotąd herbicydów pozwalających na skuteczne zwalczanie pięciorników. Miejscowo można używać środków o ogólnym zastosowaniu, rozpylając je z mazacza lub opryskiwacza plecakowego.

Pole, na którym rozrósł się pięciornik rozłogowy, najlepiej wyłączyć z użytkowania na okres dwóch lat i osuszyć. Po ugorowaniu należy wysiać okopowe mieszanki pastewne i starannie uprawiać glebę. Pamiętajmy, że obornik stosowany na pole powinien być dobrze rozłożony, by nie zawierał nasion chwastów.


Bibliografia

1. Czubiński T., Paradowski A., Atlas chwastów dla praktyków, PWR, Poznań 2014, s. 53.
2. Hołubowicz-Kliza G., Rolniczy atlas chwastów, Puławy 2011, s. 193.
3. Nawara Z., Rośliny łąkowe, Warszawa 2012, s. 142.
4. Paradowski A., Atlas chwastów, Plantpress, Kraków 2013, s. 126.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz