Firletka poszarpana, łąkowa, alpejska, smółka, omszona i haagego

Jesteś tutaj:

Firletka poszarpana, łąkowa, alpejska, smółka, omszona i haagego

3/5 (100 ocen)

Firletka (Lychnis) to wieloletnia lub dwuletnia kłączowa roślina zielna z rodziny goździkowatych. Roślina spokrewniona jest z goździkami, kwiatami przewyższającymi pod względem wizualnym firletki. Jednak pomimo tego cieszy się popularnością w uprawie i często można ją spotkać w przydomowych ogrodach. Kwiaty firletki są jaskrawe, zazwyczaj intensywnie różowe lub czerwone. Ubarwiają rabaty, wzniesione zagony lub ogród skalny w okresie letnim, przez 35–70 dni (w zależności od odmiany). Niektóre z gatunków rośliny mają lepkie węzły na pędach, które pełnią funkcję pułapek, przeznaczonych do łapania małych owadów. Wszystkie gatunki firletki są bylinami zielnymi.


Gatunki


Lychnis alpina - firletka alpejska

Firletka alpejska dorasta do wysokości 15 cm, a jej szerokość wynosi około 10 cm. Jest niską i kępiastą byliną, która jest krótkowieczna, ale ze względu na to, że łatwo wysiewa się sama, roślina nie wyginęła. Ten gatunek firletki zdobi się różowopurpurowymi kwiatami, o średnicy około 1 cm, z wyciętymi płatkami. Kwitnie od późnej wiosny do lata. Liście rośliny, ciemnozielone, równowąskie do łyżkowatych, wyrastają z jej nasady. W odmianie Alba bylina ma białe kwiaty, różowe zaś są domeną odmiany Rosea.

Lychnis flos-cuculi - firletka poszarpana

To pospolita, wieloletnia roślina łąkowa o wysokości do 60 cm, dziko rosnąca w Europie i na Syberii. Kwitnie od maja do czerwca, wytwarzając jaskrawożółte kwiaty o średnicy do 4 cm, których płatki są głęboko powcinane i rosną na rozgałęzionych wierzchotkach. Bylina odznacza się delikatnością, jest rozłożysta, a jej ciemnozielone i ostro zakończone liście są umieszczone naprzeciwlegle. Firletka poszarpana Alba ma białe kwiaty, a w odmianie Nana jest karłowatą rośliną o wysokości około 15 cm i różowych kwiatach.

Firletka poszarpana

Firletka poszarpana

Lychnis flos-jovis - firletka łąkowa

Firletka łąkowa jest kępiastą i owłosioną rośliną o wysokości i szerokości w granicach 45 cm. W okresie letnim wytwarza okazałe ciemnoróżowe kwiaty o średnicy do 2 cm, które zebrane są w gęste wierzchotki osadzone na wzniesionych pędach. Odmiany firletki łąkowej to m.in. Hort’s Variety i Nana. Ta pierwsza ma zwarte wierzchotki z kwiatami w kolorze ciemnoróżowym, Nana zaś cechuje się różowymi kwiatami.

Firletka łąkowa

Firletka łąkowa

Lychnis x haageana - firletka Haagego

Firletka Haagego jest krótkowieczną byliną zimotrwałą, która może być też uprawiana jako roślina jednoroczna. Warte podkreślenia jest to, że kwitnie ona w pierwszym roku po wysiewie. Szkarłatne lub pomarańczowoczerwone kwiaty (o średnicy około 5 cm) pojawiają się latem i zebrane są w wierzchotki umieszczone na szczycie pędu. Liście rośliny mają jajowaty kształt i mogą być podbarwione na purpurowy odcień. Dorosły okaz firletki tego gatunku dorasta do wysokości 45 cm i rozrasta się na szerokość 35 cm.Lychnis viscaria - firletka smółka

Roślina w pierwszej połowie lata okrywa się wąskimi wierzchotkami z czerwonawopurpurowych kwiatów o średnicy 2 cm z podbarwionymi na purpurowo działkami kielichów. Jej sztywne pędy pokrywa lepka wydzielina, a liście firletki smółki są eliptyczne i ciemnozielone. Wysokość jaką osiąga dorosły okaz tego gatunku to 45 cm, a może rozrosnąć się na szerokość 30 cm. Odmianami gatunku są: Alba – kwiaty białe, Alpina – purpuroworóżowe wierzchotki, złożone z podwójnych kwiatów, Splendens Plena – ma jaskrawopurpuroworóżowe podwójne kwiaty.

Firletka smółka

Firletka smółka czytaj dalej...

Koniecznie zobacz