Firletka poszarpana, łąkowa, alpejska, smółka, omszona i haagego

Jesteś tutaj:

Firletka poszarpana, łąkowa, alpejska, smółka, omszona i haagego

3/5 (98 ocen)

Lychnis coronaria - firletka omszona

Ten gatunek firletki jest bardziej okazały w porównaniu do firletki alpejskiej, a mianowicie dorasta do 60 cm wysokości i ma szerokość 45 cm. Jej okazałe i czerwonawopurpurowe kwiaty o średnicy około 3 cm kwitną w rozgałęzionych wierzchotkach przez całe lato. Z wzniesionych pędów wyrastają srebrzystoszare, o kształcie od jajowatego po lancetowaty, liście. Wśród odmian firletki omszonej wyróżnia się: Alba – o białych kwiatach, Angel’s Blush – kwiaty białe, podbarwione na różowo, Atrosanguinea – roślina z czerwonymi kwiatami o odcieniu bordowym i z bladoszarymi liśćmi, Oculata – ma białe kwiaty z jaskraworóżowym oczkiem.

Firletka omszona

Firletka omszona

Uprawa


Firletki są bylinami odpornymi na mróz do co najmniej -25°C, oprócz firletki poszarpanej. Roślina ta wymaga wilgotnego podłoża i mocno przepuszczalnej gleby oraz słonecznego, lub ewentualnie w pół cieniu, stanowiska. Pozostałe gatunki są niezbyt wymagające pod względem uprawy, ale nie tolerują stojącej wody. Dobrze czują się na słonecznych i odkrytych stanowiskach. Preferują suchą lub umiarkowanie wilgotną glebę z domieszką piasku. Warto firletki zasilać nawozami, ponieważ odwdzięczają się bujnymi i pięknymi wierzchotkami kwiatowymi oraz trwałymi liśćmi.

Firletka chalcedońska

Firletka chalcedońska

Rozmnażanie


Bylinę rozmnaża się z nasion, które należy wysiać na jesieni do doniczek umieszczonych w głębokim inspekcie. Podrośnięte siewki wymagają pikowania. Rośliny otrzymane z rozmnażania tym sposobem rozkwitają dopiero w drugim roku od posadzenia. Firletka omszona, łąkowa i smółka same wysiewają się w ogrodzie, dlatego jeżeli nie chcemy ich mieć za dużo, warto kontrolować samosiew roślin. Nowe byliny da się także wyhodować dzięki metodzie podziału rozrośniętych okazów. Zabieg ten wykonuje się w okresie jesiennym lub wiosną. Odmiany o białych kwiatach łatwo się krzyżują, dlatego nie wolno ich sadzić w pobliżu firletek o kwiatach barwnych.


Szkodniki i choroby


Firletki narażone są na uszkodzenie pojawiających się wiosną młodych pędów za sprawą ślimaków i pomrów. Ponadto liście bylin mogą zostać porażone, zazwyczaj późnym latem, przez mączniaka prawdziwego. Szczególnie narażona na tego szkodnika jest firletka omszona.

Certyfikowane nasiona firletki kupisz tutaj

Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz