Maciejka (Lewkonia dwurożna) - pachnące kwiaty ogrodowe

Jesteś tutaj:

Maciejka (Lewkonia dwurożna) - pachnące kwiaty ogrodowe

3,4/5 (133 ocen)

Ceniona przede wszystkim ze względu na swój wyjątkowy zapach, stała się bardzo popularna i chętnie uprawiana na ogrodowych rabatach oraz na balkonie i tarasie. Niby prosta w uprawie, ale czasami sprawia problemy. Warto dowiedzieć się jak uprawiać maciejkę, by dłużej cieszyć się jej wyjątkowym zapachem.

Maciejka, inaczej lewkonia dwurożna Matthiola bicornis zwana także lewkonią długopłatkową Matthiola longipetala, należy do tego samego rodzaju co lewkonia letnia Matthiola incana annua oraz do tej samej rodziny, a więc kapustowatych – Brassicaceae. Naturalne siedliska maciejki występują m.in. w cieplejszych rejonach Europy, a więc w okolicach Morza Śródziemnego (Grecja).

Czy wiesz że …

Rodzaj Matthiola obejmuje kilkadziesiąt gatunków roślin zielnych, jednorocznych, dwuletnich, a także bylin. Przy czym najbardziej popularne gatunki lewkonii, to lewkonia letnia, która doczekała się wielu odmian i mieszańców oraz lewkonia dwurożna zwana maciejką.


Kilka uwag o budowie


Jednoroczna maciejka osiąga do około 30 - 40 cm wysokości. Charakteryzuje się silnie rozgałęzionymi, delikatnymi i pokładającymi się pędami. Liście wąskie, niewielkie, lancetowate, szare, pokryte kutnerem. Czteropłatkowe kwiaty, w barwie delikatnego różu, zebrane w luźne kwiatostany. Po zmroku otwierają się i wówczas najintensywniej możemy poczuć ich wyjątkowy, bardzo przyjemny zapach. Kwiaty ukazują się już w czerwcu i towarzyszą nam do samej jesieni.  Wiedząc, że lewkonia dwurożna zakwita po 2 (2,5) miesiącach od wysiewu, możemy dostosować kwitnienie maciejki do własnych potrzeb.


Jakie stanowisko?


Lewkonia dwurożna nie ma szczególnych wymagań, ale warto uprawiać ją na stanowisku słonecznym do półcienistego. Urośnie na każdej glebie, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej. Podłoże nie powinno być zbyt zasobne. Może na takim podłożu roślina będzie bujniejsza, ale nie będzie charakteryzować się zbyt intensywnym kwitnieniem, a w uprawie maciejki jest to podstawą, gdyż od ilości kwiatów, zależy intensywność zapachu.

Uprawa i pielęgnacja maciejki


Uprawa maciejki nie jest zajmująca, a rośliny uzyskuje się z siewu. W sprzedaży nie brakuje nasion, tak więc warto uprzyjemnić sobie wypoczynek przyjemnym zapachem maciejki.

Nasiona wysiewamy już w kwietniu, wprost do gruntu, ponieważ maciejka nie lubi przesadzania. Nim wysiejemy nasiona należy odpowiednio przygotować podłoże, które powinno być w dobrej kulturze, a więc m.in. dokładnie odchwaszczone.

Maciejkę siejemy w rzędach co około 20 - 30 cm, a gdy rośliny wzejdą przerywamy je, zostawiając pojedyncze rośliny co około 10 cm.

W dalszym etapie uprawy należy utrzymywać podłoże w dobrej kulturze, a rośliny w razie konieczności podlewać. Z nawożeniem nie przesadzać. Poza tym monitorujemy rośliny pod względem obecności mszycy.

Maciejka - kwiaty

Jak przedłużyć kwitnienie maciejki?


Maciejka nie powtarza kwitnienia dlatego warto skorzystać z innych sposobów na przedłużenie jej kwitnienia. Z pewnością bardzo sensownym rozwiązaniem będzie cykliczny wysiew nasion co 2 - 3 tygodnie. Dzięki temu zapach tej rośliny będzie nam towarzyszył o wiele dłużej. Poza tym rośliny uzyskane z samosiewu mogą zakwitnąć już w maju.Uwaga na choroby i szkodniki


Maciejka zazwyczaj nie choruje, tak więc nie jest problematyczna. Ze szkodników może pojawić się mszyca, którą należy od razu zwalczać, aby nie doszło do zbytniego rozmnożenia się kolonii. Mszyca nie jest trudnym szkodnikiem, przy jej zwalczaniu można skorzystać z biologicznych sposobów bądź też z chemicznych, których jednak warto unikać, jeżeli tylko istnieje jakaś alternatywa. Jeżeli już musimy zastosować jakiś środek, warto stosować preparaty selektywne, które zwalczają szkodnika, a oszczędzają naszych sprzymierzeńców, a więc owady pożyteczne. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz