Krwawnik pospolity

Jesteś tutaj:

Krwawnik pospolity

3,7/5 (121 ocen)

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) pochodzący z rodziny astrowatych, jest jedną z tych roślin, które znajdują się w ścisłej czołówce ziół leczniczych. Od stuleci znane były jego wspaniałe  właściwości, a szczególnie chętnie sięgano po niego wtedy, kiedy medycyna nie była jeszcze zbyt dobrze rozwinięta. Roślina ta, mimo że niepozorna, ma nam bowiem bardzo wiele do zaoferowania.


Właściwości lecznicze


Krwawnik jak sama jego nazwa sugeruje, jest skutecznym lekiem na różnego rodzaju krwawienia i to zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Początkowo stosowano go przede wszystkim w postaci papki ze świeżych liści, przykładanej na  świeże rany i skaleczenia. Później okazało się jednak, że jest również pomocny przy leczeniu drobnych krwawień w obrębie przewodu pokarmowego. Dalsze doświadczenia i badania wykazały jeszcze szereg innych jego zastosowań.

Obecnie poleca się go nie tylko na trudno gojące się rany, ale też na wszelkiego rodzaju kłopoty trawienne, wzdęcia, niestrawność, choroby wrzodowe, skurcze jelit czy zaparcia. Goryczka zawarta w zielu, wspomaga trawienie i osłabia dolegliwości związane z kolkami. Stosowany jest pomocniczo przy leczeniu stanów zapalnych skóry, błon śluzowych oraz hemoroidów. Sprzyja również podniesieniu odporności, pomaga obniżyć gorączkę oraz łagodzi objawy grypy i przeziębienia.

Poprawia krążenie, wspomaga leczenie stanów zapalnych żył i żylaków oraz obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi. Może też być pomocny przy zaburzeniach hormonalnych. Ziele krwawnika wchodzi też w skład wielu kremów i maseczek kosmetycznych, a także pasty do zębów.

Krawnik - roślina lecznicza

Krawnik - roślina lecznicza

Tak długa i obszerna lista zastosowań krwawnika jest możliwa, gdyż posiada on nie tylko właściwości przeciwkrwotoczne, ale także przeciwzapalne i bakteriostatyczne. Ziele jest przede wszystkim bogate w sole mineralne (min. cynk, mangan, miedź, żelazo), witaminy (A, K, C) garbniki, proazuleny, flawonoidy, olejki eteryczne, kwasy (np. salicylowy, mrówkowy, octowy), cholinę i wiele innych wartościowych substancji. Oczywiście jak we wszystkim, również przy stosowaniu krwawnika, szczególnie doustnie należy zachować umiar i stosować się do zaleceń zawartych w recepturach zielarskich lub na opakowaniach leków. Przedawkowany, może powodować alergie i bóle głowy.


Zbiór i suszenie


Surowiec zielarski w postaci kwiatów i liści jest łatwy do pozyskania, bowiem krwawnik to bardzo rozpowszechniona bylina. Pochodzi z klimatu umiarkowanego i jest stosunkowo odporny na niesprzyjające warunki zarówno glebowe jak i klimatyczne. Jest też całkowicie odporny na mróz. Rozmnaża się łatwo z nasion oraz podziemnych korzeni rozłogowych. Dlatego też zasiedla łąki, nieużytki, pobocza dróg, polne ścieżki no i oczywiście nasze ogrody. Kwitnie od czerwca do późnej jesieni i wtedy też się go zbiera. Oczywiście należy to robić w miejscach oddalonych od zanieczyszczeń miejskich oraz przemysłowych.

Krwawnik

Krwawnik

Uzyskany surowiec suszymy rozłożony pojedynczą warstwą na siatce lub bezbarwnym papierze, w miejscach suchych, ciemnych i przewiewnych. Można go też zsuszyć klasyczną metodą zielarską tzw. „do góry nogami”, zawieszając niewielkie, luźne pęczki po sufitem w ciemnym i przewiewnym miejscu.  Charakterystyka ogólna


Dopóki nie wyda pędu kwiatowego, roślina jest bardzo niepozorna. Rozkłada bowiem tuż nad ziemią niewielką, wysoką na ok. 15-20 cm. rozetkę postrzępionych, pierzastych, podłużnych liści i dopiero pęd kwiatowy wybija dość wysoko, osiągając nawet 80 cm. Drobne kwiaty pojawiają się na szczycie łodygi i są zebrane w płaskie, dość duże baldachy. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz