Ostropest plamisty - uprawa, działanie i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Ostropest plamisty - uprawa, działanie i zastosowanie

3,2/5 (222 ocen)

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to gatunek, który wywodzi się z rodziny astrowatych. Rodzaj ostropest występuje w dwóch gatunkach: Silybum marianum i Silybum eburneum. Silybum marianum jest znany już od czasów starożytnych, gdzie ówcześni wielcy twórcy wspominali o nim w swoich dziełach. W średniowieczu, kiedy poznano już jego właściwości lecznicze, został nazwany mianem ostu Najświętszej Marii Panny. Ostropest plamisty jest uprawiany ze względu na swoje właściwości lecznicze oraz walory wizualne. Jego naturalnym środowiskiem są obszary śródziemnomorskie, takie jak Europa Południowa, Egipt czy Turcja. Na terenie Polski, ze względu na warunki klimatyczne, jest jednoroczną lub dwuletnią rośliną uprawną.


Charakterystyka


Dorosły okaz ostropestu plamistego osiąga wysokość 1,5 m i ma szerokość około 60 cm. Roślina cechuje się palowym systemem korzeniowym, który składa się z korzenia głównego o długości aż 1,5 m w głąb ziemi i rozwiniętych korzeni bocznych. Charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi z białym marmurkowym wzorem, które mają około 50 cm długości i szerokość w granicach 25 cm. Liście wyróżniają się kolczastymi brzegami i zebrane razem tworzą dekoracyjne rozety, zaś te które wyrastają z łodygi mają mniejsze rozmiary i są w kolorze sinozielonym z białym wzorem oraz plamkami. Kwiaty rośliny przypominają swoim wyglądem kwiaty ostu. Są fioletoworóżowe i mają delikatny zapach. Ich średnica nie przekracza 5 cm. Rozkwitają w lipcu i utrzymują się do końca sierpnia. Owocem rośliny jest niełupka z puchem kielichowym, który jest dwa razy dłuższy od owocu.

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty

Uprawa


Ostropest sadzi się późną wiosną. Nie jest to szczególnie wymagająca roślina pod względem różnorodności glebowej, ponieważ dobrze sobie radzi w każdym rodzaju żyznej przepuszczalnej ziemi (o pH 5,7−7,2). Ostropest nie toleruje dużej wilgotności podłoża. Najlepiej wzrasta i rozwija się na słonecznym i otwartym stanowisku. Pojawiające się w okresie letnim pędy kwiatowe warto obcinać, aby roślina skupiła się na wytwarzaniu dekoracyjnych liści. Roślina nie wymaga zasilania, a wręcz przeciwnie – nawożenie jej szkodzi, ponieważ może być przyczyną zbyt szybkiego rozwoju liści, które są podatne na uszkodzenia spowodowane przez mróz. Najkorzystniej ostropest plamisty prezentuje się kiedy jako okazały egzemplarz rośnie pojedynczo, posadzony w naturalnym ogrodzie w pełnym słońcu. Nie wolno jednak zapominać, że roślina musi być posadzona w takim miejscu, aby jej kolce nie stanowiły zagrożenia. Ostropest plamisty szykownie się prezentuje zarówno posadzony pojedynczo, jak i w grupie. Może rosnąć również w sąsiedztwie innych roślin, tworząc ogrodowe kompozycje. Zasuszone pędy z kwiatostanami stanowią oryginalny element bukietu z suchych kwiatów.

Ostropest plamisty - kwiat

Ostropest plamisty - kwiat

Rozmnażanie


Roślinę rozmnaża się poprzez wysiew nasion. Proces ten przeprowadza się późną wiosną lub wczesnym latem. Podrośnięte roślinki przesadza się na stałe miejsce do gruntu. Nasiona mogą zostać wysiane także bezpośrednio do gruntu. Wtedy umieszczamy je na głębokości 2−3 cm. Pierwsze siewki pokazują się po upływie dwóch, czasem trzech tygodni. Wcześniejsze wysianie nasion powoduje zawiązanie kwiatów przez roślinę w pierwszym roku. Jednak taki ostropest pozbawiony jest rozety ozdobnych liści.

Ostropest

Ostropest czytaj dalej...

Koniecznie zobacz