Krwawnica pospolita - uprawa, odmiany i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Krwawnica pospolita - uprawa, odmiany i zastosowanie

3,4/5 (333 ocen)

Jeśli poszukujemy roślin ozdobnych, nadających się do uprawy w pobliżu zbiorników wodnych lub na terenach wilgotnych, powinniśmy zainteresować się krwawnicą pospolitą (Lythrum salicaria). Wprawdzie roślina kojarzy się głównie z podmokłymi łąkami, brzegami jezior lub leśnymi polanami, gdzie występuje bardzo powszechnie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby stała się także piękną ozdobą naszego ogrodu.


Opis


Krwawnica pospolita to wyjątkowo piękna i atrakcyjna bylina o strzelistym pokroju, której sztywne, wzniesione pędy kwiatostanowe mogą osiągać wysokość od 1-1,5 m., aż do ok. 2 m. u starszych egzemplarzy, rosnących w wyjątkowo sprzyjających warunkach. Z mocnego korzenia roślina rozwija wiosną luźną rozetę sercowato-lancetowatych, owłosionych liści, z której na początku lata (VI) wyrasta długi, sztywny, lekko owłosiony i ulistniony (liście mniejsze niż u podstawy i bardziej lancetowate) pęd kwiatostanowy, na którym rozwijają się niewielkie, intensywnie ubarwione, różowo-fioletowe kwiaty, zebrane w długie, gęste, kłosowe kwiatostany. Na roślinie kwiaty pojawiają się sukcesywnie aż do końca lata (VIII), stanowiąc niezwykle mocny akcent kolorystyczny letniego ogrodu. Kwiaty są nie tylko piękne, ale też miododajne, dlatego zwabiają mnóstwo owadów zapylających w tym motyli i pszczół. Krwawnica na dobrym stanowisku silnie się rozrasta, tworząc z czasem dużą, dorodną kępę. Roślina posiada mocny, drewniejący, głęboko sięgający system korzeniowy, dlatego mimo iż preferuje wilgoć, dobrze radzi sobie również z przejściową suszą.

Krwawnica pospolita

Krwawnica pospolita


Odmiany


Krwawnica pospolita uprawiana jest zwykle w postaci czystego gatunku, czasem jednak w szkółkach ogrodniczych można spotkać również jej odmiany ozdobne, wśród których znajdują się między innymi „Blush” o jasnoróżowych kwiatach, „Red Hybrid” o kwiatach czerwono-fioletowych, „Robert” o bardzo gęstych, jaskrawo ubarwionych, różowych kwiatostanach oraz „Little Robert” o podobnych kwiatach jak u odmiany „Robert”, ale o dużo niższym wzroście, dochodzącym do ok. 40-50 cm. wysokości.

Krwawnica pospolita

Krwawnica pospolita


Wymagania uprawowe


Krwawnica pospolita to typowa roślina terenów podmokłych, ale jest w stanie poradzić sobie także na stanowiskach bardziej suchych (dorasta wtedy do mniejszych rozmiarów i słabiej kwitnie). Poza wilgotnym, żyznym i próchniczym podłożem, roślina preferuje również dostatecznie słoneczne lub jedynie lekko ocienione stanowisko, gdyż jest światłolubna i nie znosi dużego cienia. Bylina posadzona na odpowiednim  miejscu, jest długowieczna i nie stwarza w uprawie właściwie żadnych problemów oraz nie oczekuje szczególnej opieki. Jest gatunkiem rodzimym, a więc przystosowanym do panujących w naszym kraju warunków atmosferycznych. Dobrze znosi niskie temperatury i nie wymaga zimowego okrycia. Jest też stosunkowo odporna na choroby i szkodniki oraz nie oczekuje przycinania. W przypadku krwawnicy polecane jest natomiast usuwanie przekwitłych kwiatostanów, co pozwoli przedłużyć okres kwitnienia i zapobiegnie nadmiernemu rozsiewaniu nasion.

Krwawnica pospolita

Krwawnica pospolita

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz