Przegorzan - miododajna i efektowna bylina

Jesteś tutaj:

Przegorzan - miododajna i efektowna bylina

3,3/5 (297 ocen)

Przegorzan to bylina z rodziny astrowatych, pochodząca z kamienistych rejonów Europy południowej i Bałkanów. Jest mało wymagająca, dlatego bez względu na podłoże rośnie szybko i bujnie. Głównie żyje na glebach słabych, wapiennych. Przegorzan zazwyczaj stanowi ozdobę przydomowego ogrodu, rosnąc na rabatach i miejscach pochyłych. Jest rośliną miododajną, dlatego na jego kwiatostanach zawsze jest dużo os, pszczół i trzmieli.


Charakterystyka


Przegorzan jest byliną o charakterystycznych kulistych kwiatostanach, dorastającą nawet do 2 m wysokości. Główki rośliny o średnicy do 6 cm przybierają odcień od niebieskiego po biały. Rosną na sztywnych, pokrytych włoskami łodygach. Kwiaty byliny rozkwitają od dołu do góry, sprawiając wrażenie „nastroszonych”. Liście przegorzanu są głęboko wcięte, z falistym brzegiem, wręcz kolczaste (jak u ostów). Przybierają kolor od szarawego po ciemnozielony i osiągają długość do 20 cm. Korzeń byliny jest szeroko rozgałęziony i głęboko wrasta w ziemię. Przegorzan kwitnie od lipca do października.

Przegorzany

Przegorzany

Gatunki


Przegorzan kulisty (Echinops sphaerocephalus L.)

Przegorzan kulisty jest rośliną dwuletnią. Należy do roślinności stepowej, która występuje na terenie wschodniej części Europy oraz zachodniej Azji. W porównaniu z pozostałymi gatunkami przegorzan kulisty osiąga największe wymiary. Bylina ta ma nawet 2 m wysokości. Kwiatostany mają średnicę 6 cm i są stalowoniebieskie. Przegorzan kulisty zakwita najwcześniej ze wszystkich przegorzanów i wytwarza nektar najobficiej (w temperaturze 25−30°C), w przeliczeniu 800 kg/ha. Zawartość cukrów w nektarze dochodzi do 60−70%. Bylina ta należy do antropofitów zadomowionych.

Przegorzan pospolity (Echinops ritro L.)

Przegorzan pospolity jest najbardziej miododajną odmianą wśród przegorzanów wieloletnich. Wytwarza nektar w przeliczeniu 450 kg/ha. Jego sztywne pędy osiągają wysokość około 1 m, a kwiatostany przybierają różne odcienie błękitu. Przegorzan pospolity jest gatunkiem uprawianym.

Przegorzan węgierski (Echinops exaltatus Schrad.)

Przegorzan węgierski dorasta do wysokości 1,6 m. Jego kwiatostany przybierają kolor fioletowo-niebieski. Przegorzan węgierski rozmnaża się z nasion i przez odrosty. Wydajność miodowa tej byliny wynosi 410 kg/ha.

Przegorzan

PrzegorzanUprawa


Do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślina potrzebuje gleby suchej, o dobrym drenażu oraz słonecznego, najlepiej w pełnym słońcu, i ciepłego stanowiska. Przegorzan nie toleruje, szczególnie w okresie zimowym, wilgoci w podłożu. Bylina jest odporna na suszę i dobrze radzi sobie w takich warunkach, problematyczna dla niej jest pogoda deszczowa. Pielęgnacja rośliny opiera się przede wszystkim na regularnym, ale umiarkowanym podlewaniu, ponieważ nie znosi ona nadmiernej wilgoci. Po ustaniu kwitnienia (bylina kwitnie od lipca do października), ewentualnie wiosną, przegorzan należy ściąć przy ziemi, przez co w kolejnym sezonie odpowiednio się rozrośnie, a jego kuliste kwiatostany będą pełniejsze.

Przegorzany

Przegorzany czytaj dalej...

Koniecznie zobacz