Sadziec - popularne gatunki, uprawa i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Sadziec - popularne gatunki, uprawa i zastosowanie

3,6/5 (120 ocen)

Sadziec (Eupatorium), zwany potocznie wiatrową różą, należy do rodziny astrowatych. Jego naturalnym środowiskiem są wschodnie rejony Ameryki Północnej oraz Eurazja. To niezwykle okazała i gęsto ulistniona wieloletnia roślina kłączowa. Długie i wyprostowane łodygi zakończone są puchowymi koszyczkami złożonymi z drobnych, rurkowatych kwiatów, które tworzą baldachogrona. Sadziec jest mrozoodporną byliną o zamierającej w okresie zimowym części nadziemnej lub wrażliwym na mróz zimozielonym krzewem. Swoją niezwykłość zawdzięcza walorom dekoracyjnym, które zachowuje przez cały okres wegetacji, dlatego jest tak popularną ozdobą przydomowych ogrodów i skalniaków. Kwiatostany rośliny zachowują długo świeży wygląd, zarówno w ogrodzie, jak i w wazonie.


Gatunki


Eupatorium altissimum

Bylina osiągająca 2 m wysokości i 1 m szerokości. Roślina posiada gęste baldachogrona o średnicy 10 cm, na które składają się małe, białe kwiaty, wyrastające z długich i prostych łodyg. Kwitnienie odbywa się pod koniec lata. Liście, o długości do 15 cm, są lancetowate i mocno owłosione. E. altissimum jest odporna na mróz. W odmianie Braunlaub roślina ma brązowe liście.

Sadziec wonny - Eupatorium aromaticum

Sadziec wonny jest nieco mniejszą rośliną – o wysokości 1,5 m i szerokości 1 m. Bylina zakwita późnym latem, tworząc gęste, białe kwiatostany o średnicy 10 cm. Owalne liście (zazwyczaj o długości do 10 cm) mają często karbowane lub pikowane brzegi. E. aromaticum jest gatunkiem odpornym na mróz.

Sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum

Sadziec konopiasty to duża bylina o łodydze wysokości od 70 do 150 cm, często pustej w środku i przybierającą barwę czerwonawą. Bylina tworzy gęste baldachogrona o średnicy 7,5 cm z białych, różowych lub fioletowych kwiatów. Liście rośliny są przeciwległe, krótkoogonkowe, z ostrymi odcinkami i ząbkowanymi brzegami. Sadziec rośnie w widnych i wilgotnych lasach, łąkach i rowach. Kwitnie od lipca do sierpnia, wytwarzając miły zapach. Po zakończeniu kwitnienia roślinę zdobią puszyste nasiona, które są roznoszone przez wiatr. W odmianie Flore Pleno roślina ma różowe, pełne kwiaty.

Sadziec - uprawa

Sadziec

Eupatorium ligustrinum

E. ligustrinum to zimozielony krzew o gęstych gałązkach, osiągający pokaźne rozmiary – dorasta aż do 5 m wysokości i rozrasta się na szerokość 3 m. W okresie jesiennym kwitnie kremowobiałymi lub zabarwionymi na różowo kwiatami, tworząc wonne baldachogrona o średnicy 20 cm. Liście rośliny są eliptyczne o barwie zielonej, o długość do 10 cm.


Sadziec purpurowy - Eupatorium purpureum

Sadziec purpurowy jest byliną zielną. Bardzo dobrze przetrzymuje mroźne zimy. Rozkwita późnym latem gęstymi kwiatostanami o średnicy do 25 cm, złożonymi z różowofioletowych kwiatów. Kwiatostany osadzone są na mocnych, fioletowych łodygach. Liście rośliny są owalne, mają szorstką powierzchnię i osiągają długość do 10 cm. E. purpureum dorasta do 2 m wysokości i ma około 1 m szerokości. Odmiana Atropurpureum charakteryzuje się ciemnopurpurowoczerwonymi baldachogronami o średnicy 30 cm.

Eupatorium sordidum

Ten gatunek rośliny wytwarza kwiatostany (o średnicy 10 cm) w okresie jesiennym i wczesną zimą. Kwiaty byliny są małe i w kolorze fiołkowym. Liście owalne, ząbkowane (o długości 10 cm) są w kolorze zielonym i zwykle owłosione. Dojrzała bylina dorasta do 1,5 m wysokości i zazwyczaj ma 2 m szerokości. Krzew jest wrażliwy na mróz.

Kwitnący sadziec

Kwitnący sadziec czytaj dalej...

Koniecznie zobacz