- 1/4
- Następne
Uprawa
Mrozoodporne gatunki dobrze rosną w wilgotnej, przepuszczalnej glebie, na słonecznym stanowisku lub w półcieniu. Na glebach przepuszczalnych podczas gorących dni wierzchołki rośliny podatne są na więdnięcie. Aby tego uniknąć, należy rośliny obficie podlewać. Sadzi się je od jesieni do wiosny. Wrażliwe na spadek temperatury uprawia się w szklarni lub oranżerii, w donicach z ziemią dla roślin doniczkowych. Tak uprawianej roślinie należy zapewnić temperaturę minimum 7°C i nie narażać na bezpośrednie nasłonecznienie. Pod koniec zimy lub wczesną wiosną krzew przycinamy do poziomu gruntu. Niewielkie cięcia można wykonywać przez cały rok. Sadziec rozmnaża się poprzez wysiew nasion wprost do gruntu. Najlepszym okresem na wysiew jest wiosna i przełom kwietnia i maja. Nowe rośliny można otrzymać też przez ukorzenienie sadzonek, pobranych latem od byliny macierzystej.
Sadziec dziko rosnący
Zastosowanie
Sadziec już w starożytności był wykorzystywany do celów leczniczych i traktowany jako roślina użytkowa. Pozyskiwany z niego niebieski, purpurowy barwnik używany był do farbowania tkanin, wełny i jako naturalny pigment (szczególnie trwały i trudny do pokrycia przez inny pigment) do farb przeznaczonych do malowideł olejnych i do farb do malowania ścian. Właściwości lecznicze rośliny zawarte są w liściach, łodygach i korzeniu. Wyciąg z byliny polecany jest w leczeniu grypy, przeziębienia, gorączki, kataru, zapaleniu oskrzeli i gardła, a także w chorobie nerek, pęcherza moczowego. W ziołolecznictwie sadziec stosowany jest w leczeniu chorób śledziony, wątroby i pęcherzyka żółciowego. Uznawany jest za środek immunostymulujący, żółciotwórczy, żółciopędny. Zewnętrznie sadziec pomocny jest w przypadku trudno gojących się ran, otarć, czyraków. W tym celu najlepiej stosować okłady ze świeżych (starannie umytych) liści i zmiażdżonego ziela. Sadziec ma dość silne działanie, dlatego należy stosować go ostrożnie i nie zwiększać zaleconej dawki. Bylina jest rośliną leczniczą, ale zarazem trującą.
Warto wiedzieć, że…
Olejki eteryczne zawarte w roślinie wabią pszczoły, trzmiele i motyle, a wielkie i bogate w nektar baldachogrona zapewniają im pożywkę.
Edyta Fijołek