Przegorzan - miododajna i efektowna bylina

Jesteś tutaj:

Przegorzan - miododajna i efektowna bylina

3,3/5 (297 ocen)

Rozmnażanie


Bylina rozmnaża się przede wszystkim z nasion, które wysiewamy wczesną wiosną do inspektu. Aby nasiona lepiej i szybciej wzeszły, należy namoczyć je w wodzie na dobę. Następnie odsączyć i pozostawić do przeschnięcia. Tak przygotowane nasiona kiełkują po 5−10 dniach. Młode rośliny (o wysokości 4−6 cm) sadzimy do gruntu późnym latem. Dojrzałe rośliny dzielimy jesienią lub wczesną wiosną albo pobieramy sadzonki korzeniowe pod koniec jesieni i ukorzeniamy je w inspekcie w trakcie zimy. Przegorzan sadzimy w ziemię odchwaszczoną. Rośliny sadzimy w rzędach, w odstępach co metr i taki sam odstęp zachowujemy pomiędzy poszczególnymi rzędami.

Suszony przegorzan

Suszony przegorzan

Zastosowanie


Przegorzan, niezależnie od swojej miododajności, jest rośliną o właściwościach gospodarczych i leczniczych. W wielu krajach kwiatostany tej byliny spożywane są jak karczochy, dostarczając tym samym organizmowi duże ilości witaminy C. Owoce przegorzanu zawierają 27% tłuszczu, a uzyskany z nich olej jest wykorzystywany do celów technicznych. Przemysł farmaceutyczny czerpie z tej byliny alkaloid echinopsynę, która zawarta jest w owocach byliny, a jej właściwości są zbliżone do strychniny – zwiększa ciśnienie krwi i pobudliwość rdzenia kręgowego, wzmaga napięcie mięśni szkieletowych i działa wzmacniająco na organizm człowieka.

Ścięty przegorzan idealnie nadaje się jako komponent do suchych bukietów. W tym celu należy ściąć kwiatostany do suszenia, zanim otworzą się w pełni.

Przegorzan - galeria zdjęć

 

Przegorzan

Przegorzan

Przegorzan

Przegorzan

Przegorzan

Przegorzan

Przegorzan - kwiat

Przegorzan - kwiat

Świetnej jakości nasiona przegorzanu do nabycia tutaj

Edyta Fijołek
 

Koniecznie zobacz