Karczoch - oryginalny kwiat wśród warzyw

Jesteś tutaj:

Karczoch - oryginalny kwiat wśród warzyw

3,6/5 (55 ocen)

Karczoch (Cynara) jest rośliną uprawianą od tysięcy lat jako warzywo. Pochodzi z obszarów śródziemnomorskich oraz północnej Afryki i należy do rodziny astrowatych. Uprawiany jest zwłaszcza na południu Europy (Włochy, Hiszpania, południe Francji), w Azji i Afryce oraz w południowych rejonach Stanów Zjednoczonych. Obecnie karczochy sadzi się także w ogrodach przydomowych ze względu na jego oryginalny wygląd. Dzięki swoim okazałym i łukowatym liściom stanowi ozdobę klombów. Jego wysokie wymagania klimatyczne powodują, że w Polsce uprawia się go tylko amatorsko.


Charakterystyka


Karczoch jest rośliną wieloletnią, jednak w Polskim klimacie – jednoroczną, ponieważ przetrzymuje tylko niewielkie przymrozki (do -2°C). Wydaje się być niejadalna, dlatego jest rzadko uprawiana. Karczoch może osiągnąć wysokość nawet 2 m i szerokość 1,2 m. Swoim wyglądem przypomina oset. Ma duże, podobne do ostu, niebieskofioletowe kwiaty, które zebrane są w duże kuliste koszyczki (o średnicy do 25 cm), ze zgrubiałymi łuskami okrywy. Liście są szarozielone, powcinane i ze srebrnym meszkiem od spodu. Łodygi zaś grube, włókniste i słabo rozgałęzione. Owocem karczocha jest niełupka o długości do 7 mm. Częścią jadalną byliny są mięsiste dna kwiatowe i dolne partie listków okrywy koszyczka. Pąki nadają się do spożycia, zanim zewnętrzne przylistki zaczną się rozwijać. Najbardziej znanymi odmianami rośliny jest karczoch zwyczajny i hiszpański.

Uprawa karczochów

Uprawa karczochów


Rozmnażanie

Roślinę rozmnaża się z nasion z rozsady lub za pomocą odrostów korzeniowych. Wczesną wiosną wysiewamy nasiona po trzy sztuki do pojemników z ziemią kompostową, które wstawiamy do pomieszczenia o temperaturze 18°C. Kiełkowanie trwa 5−10 dni. Podrośnięte sadzonki przesadzamy do pojedynczych doniczek. Nasiona można wysiać też bezpośrednio do gruntu, ale tylko, gdy temperatura w nocy nie spada poniżej 7°C. Kiełkowanie wtedy trwa 2−3 tygodnie. Odrosty korzeniowe uzyskujemy z pędu głównego w okresie od wiosny do jesieni. Tak otrzymane odrosty sadzimy w doniczkach z gliniastą ziemią w rozstawie 20×20 cm. Ukorzenione rośliny wysadzamy do gruntu (co 80 cm) po okresie przymrozków. Ziemię pod sadzonki warto wymieszać z kompostownikiem. Rośliny po posadzeniu obficie podlewamy.

Kwitnące karczochy

Kwitnące karczochy czytaj dalej...

Koniecznie zobacz