Barwinek pospolity i inne odmiany

Jesteś tutaj:

Barwinek pospolity i inne odmiany

3,5/5 (80 ocen)

Barwinek (Vinca) to zimozielona roślina okrywowa, która wspaniale nadaje się na nasze grządki i rabaty w przydomowym ogrodzie. Z powodzeniem będzie się rozwijał w lekko zacienionych zakątkach ogródka, czyli tam, gdzie wiele roślin nie byłoby w stanie żyć. Dodatkową jego zaletą jest fakt, że szybko się rozrasta, jako roślina płożąca. Ma zdrewniałe pędy i skórzaste, błyszczące liście. Już od kwietnia pośród nich możemy obserwować piękne, pięciopłatkowe kwiaty o talerzykowatym kształcie. Warto wspomnieć o tym, ze cała roślina ma właściwości trujące, więc należy chronić przed kontaktem z nią zarówno dzieci, jak i zwierzęta, a dorosłym także przyda się na pewno wiedza o tym fakcie.


Sadzenie i pielęgnacja


Roślina rozrasta się w formie długich, ukorzeniających się rozłogów pędowych i dlatego najczęściej w ogrodach pełni rolę rośliny okrywowej. Bardzo dobrze będzie się czuła pod drzewami czy też innymi większymi roślinami oraz generalnie w miejscach cienistych, na przykład u stóp muru lub w pobliżu zarośli. Większość odmian lubi stanowiska niezbyt cieple oraz wilgotne. Te, które pochodzą cieplejszych rejonów, oczywiście będą preferowały miejsca suche i ochronione przez chłodnymi powiewami, z większą ilością słońca. Podłoże, na którym mamy zamiar posadzić barwinka powinno być żyzne, bogate w składniki odżywcze oraz dość luźne.

Jeżeli chodzi o wybór sąsiedztwa, najlepiej jest łączyć barwinka z roślinami nieco wyższymi, ponieważ te niskie może on zagłuszyć, szybko i mocno się rozrastając. Dodatkowo takie połączenie będzie wyglądało estetycznie.

Barwinki

Barwinki

Za sadzenie barwinka zabieramy się jesienią lub wiosną. Na początku podłoże należy dobrze spulchnić widłami, przy okazji skrupulatnie usuwając wszelkie chwasty oraz kamyki i tym podobne rzeczy. Następnym krokiem będzie położenie kompostu a stanowisku oraz delikatne przemieszanie go z górną warstwą gleby. Po tej czynności wykopujemy dołki do sadzenia barwinka, zachowując około 30 lub 40 centymetrowy odstęp między nimi. Po ostrożnym wyjęciu sadzonek z doniczek, wkładamy je do przygotowanych otworów na podobną głębokość, jak miało to miejsce w doniczce. Teraz wystarczy tylko starannie ugnieść ziemię i podlać rośliny. Przygotowując dołki dla sadzonek można zachować nawet większy odstęp, nawet 1 metr, ponieważ barwinek naprawdę imponująco się rozrasta. Pamiętajmy też, że dopóki roślina nie zasłoni podłoża, okolicę należy regularnie pielić. W czasie suszy nie zapominamy o częstym i obfitym podlewaniu barwinka.


Warto zwrócić też uwagę na to, jakie sadzonki kupujemy, ponieważ od tego zależy w dużej mierze sukces naszej uprawy. Kiedy jesienią lub wiosną wybieramy się do sklepu ogrodniczego, wybierajmy sadzonki o zwartym pokroju. Dokładnie obejrzyjmy też liście i zobaczmy czy są zdrowe.

Jeżeli chodzi o choroby, które mogą dopaść naszą roślinę, to jest to między innymi mozaikowatość liści, na którą barwinek jest szczególnie podatny. Jest to choroba wirusowa. Rozpoznamy ja po takich symptomach, jak żółte pasma na liściach, słaby rozwój pędów oraz kwiatów. Niestety, już zainfekowanych roślin nie da się wyleczyć, więc jak najszybciej trzeba je usunąć i spalić.

Barwinek

BarwinekNajpopularniejsze odmiany

 

  • Barwinek pospolity

Z powodu jego budowy można uznać go za krzewinkę, posiada, bowiem częściowo zdrewniałe pędy. Tak naprawdę wyróżnić możemy dwa rodzaje pędów. Jedne płożą się, a inne, będące pędami kwiatowymi wznoszą się i mogą osiągać nawet 20 cm wysokości. Roślina charakteryzuje się połyskliwymi liśćmi i niebieskimi bądź fioletowymi kwiatami, które pojawiają się wiosną, mianowicie w kwietniu i maju. Roślina występuje w Polsce w stanie naturalnym, jednakże jest objęta ochroną i grozi jej całkowite wyginięcie z powodu niszczenia przez ludzi. W naturze rośnie w zaroślach i lasach, dlatego tak dobrze przystosowała się do cienistych stanowisk, co chętnie wykorzystujemy w naszych ogrodach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz