Barwinek pospolity i inne odmiany

Jesteś tutaj:

Barwinek pospolity i inne odmiany

3,4/5 (52 ocen)

Mamy kilka odmian ogrodowych barwinka pospolitego. Na przykład odmiana Purpurea ma kwiaty o barwie czerwonofioletowej, a Gertrude Jekyll, kwiaty białe.

  • Barwinek większy

W naturalnym środowisku występuje w cieplejszych rejonach Europy. Dorasta do wysokości około 40 cm, a jego liście mogą osiągnąć długość nawet 5 cm. Kwiaty mają barwę niebieską i pojawiają się w kwietniu. Barwinek większy może się dobrze rozwijać w środowisku półcienistym, ale preferuje ciepło, a także suchy klimat. W naszych ogrodach niestety rzadko można go spotkać z uwagi na nasze trudne warunki atmosferyczne. Można spróbować uprawiać go w ogrodzie, ale wtedy warto go okryć, a i tak prawdopodobnie pędy zmarzną, jednakże być może roślina odrodzi się od korzeni.

Barwinek - roślina okrywowa

Barwinek - roślina okrywowa

  • Barwinek zielony

Ta roślina pochodzi z Azji Mniejszej oraz Europy Południowo-Wschodniej. Posiada dwa rodzaje pędów: płonne i kwiatowe, lecz te pierwsze nie puszczają korzeni. Ta odmiana posiada skórzaste liście, dodatkowo ozdobione rzęskami. Kwitnie na fioletowo-błękitno, a jej kwiaty osiągają wielkość do 3 cm. Najlepiej będzie się czuć w lekkim półcieniu, ale na ciepłym terenie.

  • Vinca difformis

Roślina pochodzi z ciepłych rejonów Europy, takich jak Hiszpania czy Portugalia, ale można ją spotkać także w Afryce. Z tego powodu nadaje się do uprawy jedynie w rejonach, gdzie klimat jest łagodny. Pędy płożące tej odmiany dorastają do 1 metra długości, natomiast te kwiatowe wznoszą się na wysokość około 30 cm. Ten barwinek będzie się czuł dobrze zarówno w miejscach silnie nasłonecznionych, jak i w cieniu, nie lubi jedynie chłodu.

Oprócz walorów ozdobnych, barwinek ma także właściwości lecznicze. Produkuje się z niego leki między innymi na nadciśnienie. Ze względu na to, że zioło te może mieć silne działanie, nie jest zalecane jego zażywanie na własną rękę bez kontroli lekarza, natomiast z powodzeniem można niektóre odmiany barwinka zasadzić w naszym ogrodzie i cieszyć się jego ciekawym urokiem.

Barwinki

Barwinki

Tekst: Marta Niegierewicz

Koniecznie zobacz