Rozchodniki - uprawa i bogactwo odmianowe

Jesteś tutaj:

Rozchodniki - uprawa i bogactwo odmianowe

3,3/5 (170 ocen)

Ogromną grupę roślin ozdobnych stanowią rozchodniki. Zalicza się je do  rodziny gruboszowatych, w której znajduje się aż ponad 400 gatunków. Te sukulenty są bardzo łatwymi w uprawie roślinami, mają niewielkie wymagania i są dość wytrzymałe.

Dzieje się tak, gdyż tereny z których najczęściej pochodzą, są raczej dość surowe. Wiele rozchodników pochodzi z Himalajów, dlatego doskonale nadają się do uprawy w gruncie. Ale są też nieco delikatniejsze gatunki, których ojczyzną są cieplejsze rejony Meksyku i te powinniśmy uprawiać jedynie w doniczkach, gdyż występujących w naszym klimacie zim po prostu nie zniosą.


Warunki uprawowe


Te wytrzymałe rośliny nie potrzebują wiele. Właściwie najważniejsze jest dla nich światło, którego niedostateczna ilość powoduje karlenie, wyciąganie pędów i „dziczenie” roślin. Chociaż jak wszędzie i tu zdarzają się wyjątki, czyli gatunki znoszące półcień. Znacznie mniejsze wymagania mają natomiast co do wilgotności. Właściwie wolą nawet delikatne przesuszenie niż zalewanie. Dlatego lubią gleby suche, lekkie a nawet piaszczyste, choć na żyźniejszych też będą dobrze rosły. Nie poradzą sobie natomiast na mokrych i ciężkich glebach, gdzie będą gniły im korzenie. Rośliny uprawiane w gruncie przechodzą niezbędny dla ich prawidłowego rozwoju okres spoczynku w sposób naturalny. Jednak roślinom w doniczkach należy również zapewnić zimowy wypoczynek, przechowując je w temperaturach 8-12°C. Przez okres wegetacji temperatura powinna być wyższa i oscylować w granicy 18 - 24°C.

Rozchodniki

Rozchodniki

Charakterystyka ogólna


Zwykle rozchodniki to niewysokie rośliny, wyrastające na wysokość od kilku do kilkunastu cm., choć bywają gatunki dochodzące nawet do 60 cm. wysokości (rozchodnik okazały – S. spectabile). Jak wskakuje ich nazwa, lubią sie rozrastać i „rozchodzić” na boki. Czasem zdarza się, że zajmują znacznie więcej przestrzeni, niż dla nich przewidzieliśmy. Ich mięsiste liście miewają różne kształty ( np. owalne i płaskie lub rurkowate) i kolory (różne odcienie zielonego, szarego i bordowego).  

Często poza liśćmi ich główną ozdobą są także kwiaty. Wprawdzie pojedynczy kwiat jest malutki, ale pojawia się w dużej ilości tworząc na szczytach długich, nierzadko ulistnionych pędów kolorowe, baldachowate kwiatostany. Barwa kwiatów oraz termin zakwitania są również zależne od gatunki i odmiany. Kwiaty mogą wiec być czerwone, różowe, białe lub żółte i pojawiać się na przestrzeni IV - IX.

Gatunki i odmiany


Ponieważ gatunków i odmian rozchodników jest ogromna ilość, poniżej znajduje się charakterystyka jedynie kilku ciekawszych roślin z tej rodziny.
 

Nazwa

Cechy charakterystyczne

Uwagi

Rozchodnik ostry (Sedum acre)

Niezwykle popularny, zadarniający gatunek. Osiąga wysokość do kilku centymetrów, posiada maleńkie, zielone rurkowe liście, szpiczasto zakończone i gęsto oblepiające sztywną łodyżkę. Żółtozielone kwiaty pojawiają się w miesiącach VI – VII.

- Posiada interesującą odmianę barwną „Aureum”, o żółtawym zabarwieniu końcówek liści.

- Roślina trująca, posiadająca toksyczny sok.

- Może łatwo stać się ekspansywna i zająć duże fragmenty terenu.

- Gatunek całkowicie mrozoodporny

Rozchodnik biały (Sedum album)

Roślina dość podobna do r. ostrego, zakwita jednak kwiatami w kolorze białym, na nieco wyższych łodyżkach, a jego pokrój jest bardziej zwarty i odrobinę wyższy (ok. 10 – 15 cm). Kępki tworzą rodzaj luźnych „poduszek”.

- posiada kilka interesujących odmian np. „Coral Carpet” lub „Laconicum” o czerwonym zabarwianiu liści.

- roślina posiada toksyczny sok

- mniej wytrzymały na chłód niż r. ostry

Rozchodnik brodawkowaty (Sedum dasyphyllum)

Ten atrakcyjny gatunek rozchodnika dorasta do kilku centymetrów wysokości, ma szarozielone, woskowane, niemal okrągłe listeczki, bardzo gęsto ułożone na szczycie pędu, nieco rzadziej na pozostałej części. Zakwita VI – VII białymi, gwiazdkowymi kwiatkami, rozwijającymi się na nieco wyższych niż cała roślina, pędach kwiatowych.

- pędy są delikatne i bardzo łatwo się łamią.

- w surowe zimy może przemarzać, choć zwykle odradza się z korzenia

Rozchodnik ościsty (Sedum reflexum)

Posiada wąziutkie, wałeczkowate, szarozielone liście, gęsto ułożone na pędzie. Pędy dorastają do ok. 10-15 cm. wysokości. Zakwita VII – VIII intensywnie żółtymi, gwiazdkowymi kwiatami, zebranymi w baldachogrona na szczycie pędu kwiatowego.

- roślina dość ekspansywna

- jest mniej toksyczna do rozchodnika ostrego, ale dość nieprzyjemna w smaku.

 - całkowicie mrozoodporna

- posiada piękne odmiany np. o żółtym ubarwieniu liści „Angelina” lub niespotykanej i niezwykle oryginalnej formie „Cristatum

Rozchodnik kamczacki (Sedum ellacombianum)

Jego liście są mniej mięsiste niż u innych rozchodników, płaskie, prawie okrągłe, o delikatnie ząbkowanych brzegach. Dorasta do ok. 10 cm. wysokości, tworząc luźne kępki w formie „poduszki”. Zakwita w miesiącach VI – VII ciemnożółtymi kwiatami, tworzącymi baldachy na nieco wyższych łodygach kwiatowych.

- ten interesujący gatunek posiada też odmiany barwne, np. „Variegatum”, o biało obrzeżonych liściach

- nie posiada pełnej mrozoodporności, w ostre zimy przemarza

Rozchodnik naskalny (Sedum cauticolum)

Liście tego gatunku mają owalny kształt, czerwonobrązowy spód i zielonkawy wierzch, są też luźno ułożone na czerwonobrązowych, płożących się pędach. Pędy dorastają do ok. 30 cm. Zakwita w miesiącach VIII - IX czerwonoróżowymi kwiatami.

- gatunek odporny na mróz

- posiada różne odmiany np. „Lidakense” o mniejszych liściach

Rozchodnik okazały (Sedum spectabile)

Jeden z najwyższych gatunków rozchodnika, którego pędy wzniesione są na wysokość ok. 40-50 cm. Liście dość luźno ułożone na sztywnym pędzie, posiadają szarozielone ubarwienie oraz ząbkowane brzegi. Mają owalny kształt, są dość płaskie i pokryte woskiem. Czerwonoróżowe kwiaty, zebrane w okazałe baldachy, pojawiają się na roślinie w miesiącach VIII – X.

- roślina w pełni mrozoodporna

- gatunek posiada wiele odmian, różniących się głównie barwą kwiatów: „Brillant”, „Carmen” „Stardust” – o białych kwiatach

Rozchodnik walcowaty

(Sedum burrito)

Należy do delikatniejszych gatunków rozchodnika. Pochodzi z Meksyku i nie znosi temperatur poniżej 5°C. Posiada walcowate, spiczasto zakończone, szarozielone, jasne liście, z delikatnym woskowatym nalotem, gęsto ułożone na pędach długości ok. 10 cm. Odmiany mogą mieć dłuższe pędy. Kwiaty białe lub różowe pojawiają się wiosną.

- jest wrażliwy na mróz, nadaje się jedynie do uprawy doniczkowej

 

 

Rozchodniki

Rozchodniki

Tekst: Katarzyna Józefowicz 

Koniecznie zobacz