Rozchodnik ostry - uprawa, wymagania, rozmnażanie i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Rozchodnik ostry - uprawa, wymagania, rozmnażanie i zastosowanie

3,5/5 (78 ocen)

Wielu ogrodnikom trudno byłoby wyobrazić sobie słoneczny skalniak bez żółtych poduszeczek, które tworzy rozchodnik ostry. Ta wdzięczna, bardzo wytrzymała roślina nie wymaga niemal żadnej pielęgnacji, by bujnie się rozrastać i obficie kwitnąć. Bardzo łatwo ją też rozmnożyć, a dzięki żywym kolorom ożywi każdą kompozycję w ogrodzie skalnym.


Opis


Rozchodnik ostry (Sedum acre) to sukulent z rodziny gruboszowatych. Spotyka się go na obszarach Europy Południowej i Wschodniej, gdzie występuje pospolicie w suchych rowach, na piaszczystych pagórkach, a nawet na nasypach kolejowych. Roślina dorasta do 10 cm wysokości, a ponieważ ma pokrój płożący, łatwo tworzy gęstą darń. Z jej zimozielonych pędów wyrastają łuskowate, mięsiste liście, które magazynują wodę i składniki pokarmowe. Złociste kwiaty rozchodnika ostrego kwitną od czerwca do lipca. Mają kształt gwiazdek i tworzą skupiska liczące po 3-5 sztuk. Ich jasne, intensywne kolory wabią owady. Dla człowieka zarówno kwiaty, jak i pędy tej rośliny są trujące.


Odmiany


Najpopularniejszą odmianą rozchodnika ostrego jest ‘Aureum’, która szczególne walory dekoracyjne zawdzięcza intensywnie żółtemu ulistnieniu i ładnemu, kulistemu pokrojowi. Godna uwagi jest również karłowata odmiana ‘Minor’, osiągająca zaledwie 5 cm wysokości.

Rozchodnik ostry

Rozchodnik ostry


Wymagania


Podstawowe warunki, które musi spełniać przyszłe stanowisko naszych rozchodników, są dwa: powinno być suche i nasłonecznione. Przedstawiciele tego gatunku bardzo dobrze przyjmują się w piaszczystej, ubogiej glebie, choć ich rozrostowi sprzyja wysoka zawartość próchnicy. Unikamy jednak przenawożenia naszych bylin, ponieważ gdy silnie wyrosną, stracą zwarty pokrój. Uwaga: rozchodnik ostry należy do roślin, które trudno utrzymać w ryzach. Z tego względu doskonale nadaje się do zadarniania nasłonecznionych połaci ogrodu, zbyt jałowych i suchych, by udało się na nich założyć trawnik.


Termin sadzenia


Rozchodniki, podobnie jak inne rośliny skalne, zaleca się sadzić wiosną – nie wcześniej niż w kwietniu, żeby nie narazić ich na przemarznięcie. Dotyczy to zarówno sadzonek przenoszonych do gruntu, jak i tych wysadzanych do donicy, która ma stać w ogrodzie. Unikamy przesadzania kwitnących roślin w pełni wegetacji, ponieważ ich energia jest w tym czasie skierowana na rozwój kwiatów, a nie korzeni.

Pierwszej jesieni po posadzeniu warto przykryć rozchodniki gałązkami drzew iglastych, w innym razie podczas surowej i bezśnieżnej zimy mogłyby przemarznąć. Pamiętajmy jednak o konieczności usunięcia okrycia, gdy tylko niskie temperatury ustąpią.


Przygotowanie stanowiska


Odpowiednim podłożem dla rozchodnika ostrego jest ziemia darniowa zmieszana z gruboziarnistym piaskiem bądź żwirem. Warstwę drenażu można wyłożyć na powierzchni gleby – wtedy niezwykle istotne jest jej staranne rozdrobnienie oraz spulchnienie, by pod żwirem nie wytworzyła się skorupa, która utrudni wsiąkanie wody. Ziemię należy też bardzo dokładnie oczyścić z chwastów. Jeśli zaniedbamy ten zabieg, rośliny rozmnażające się przez kłącza, takie jak perz, oraz chwasty o długich korzeniach – mlecz i osty – będą później niemożliwe do usunięcia.

Rozchodnik ostry

Rozchodnik ostry


Technika sadzenia


Roślinę wyjmujemy z pojemnika bardzo delikatnie, by nie uszkodzić jej korzeni. Najlepiej odwrócić doniczkę i uderzyć łopatką w jej dno – wtedy bryła korzeniowa wyjdzie sama. Rozchodnik powinien zostać posadzony na takiej głębokości, na jakiej rósł w doniczce: szyjka korzeniowa, czyli miejsce, w którym łodygi łączą się z korzeniami, musi znaleźć się w podłożu. W momencie sadzenia ziemia powinna być lekko wilgotna, by dało się dobrze obcisnąć nią sadzonki. Między poszczególnymi okazami zostawiamy 30 cm odstępu, jeśli sadzimy je w ogródku skalnym, lub 15 cm, jeśli chcemy pozyskać z nich gęstą darń. Na obsadzenie 1 m2 powierzchni potrzeba 40-50 sadzonek. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz