Rozchodnik ostry - uprawa, wymagania, rozmnażanie i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Rozchodnik ostry - uprawa, wymagania, rozmnażanie i zastosowanie

3,5/5 (177 ocen)

Wielu ogrodnikom trudno byłoby wyobrazić sobie słoneczny skalniak bez żółtych poduszeczek, które tworzy rozchodnik ostry. Ta wdzięczna, bardzo wytrzymała roślina nie wymaga niemal żadnej pielęgnacji, by bujnie się rozrastać i obficie kwitnąć. Bardzo łatwo ją też rozmnożyć, a dzięki żywym kolorom ożywi każdą kompozycję w ogrodzie skalnym.


Opis


Rozchodnik ostry (Sedum acre) to sukulent z rodziny gruboszowatych. Spotyka się go na obszarach Europy Południowej i Wschodniej, gdzie występuje pospolicie w suchych rowach, na piaszczystych pagórkach, a nawet na nasypach kolejowych. Roślina dorasta do 10 cm wysokości, a ponieważ ma pokrój płożący, łatwo tworzy gęstą darń. Z jej zimozielonych pędów wyrastają łuskowate, mięsiste liście, które magazynują wodę i składniki pokarmowe. Złociste kwiaty rozchodnika ostrego kwitną od czerwca do lipca. Mają kształt gwiazdek i tworzą skupiska liczące po 3-5 sztuk. Ich jasne, intensywne kolory wabią owady. Dla człowieka zarówno kwiaty, jak i pędy tej rośliny są trujące.


Odmiany


Najpopularniejszą odmianą rozchodnika ostrego jest ‘Aureum’, która szczególne walory dekoracyjne zawdzięcza intensywnie żółtemu ulistnieniu i ładnemu, kulistemu pokrojowi. Godna uwagi jest również karłowata odmiana ‘Minor’, osiągająca zaledwie 5 cm wysokości.

Rozchodnik ostry

Rozchodnik ostry


Wymagania


Podstawowe warunki, które musi spełniać przyszłe stanowisko naszych rozchodników, są dwa: powinno być suche i nasłonecznione. Przedstawiciele tego gatunku bardzo dobrze przyjmują się w piaszczystej, ubogiej glebie, choć ich rozrostowi sprzyja wysoka zawartość próchnicy. Unikamy jednak przenawożenia naszych bylin, ponieważ gdy silnie wyrosną, stracą zwarty pokrój. Uwaga: rozchodnik ostry należy do roślin, które trudno utrzymać w ryzach. Z tego względu doskonale nadaje się do zadarniania nasłonecznionych połaci ogrodu, zbyt jałowych i suchych, by udało się na nich założyć trawnik.


Termin sadzenia


Rozchodniki, podobnie jak inne rośliny skalne, zaleca się sadzić wiosną – nie wcześniej niż w kwietniu, żeby nie narazić ich na przemarznięcie. Dotyczy to zarówno sadzonek przenoszonych do gruntu, jak i tych wysadzanych do donicy, która ma stać w ogrodzie. Unikamy przesadzania kwitnących roślin w pełni wegetacji, ponieważ ich energia jest w tym czasie skierowana na rozwój kwiatów, a nie korzeni.

Pierwszej jesieni po posadzeniu warto przykryć rozchodniki gałązkami drzew iglastych, w innym razie podczas surowej i bezśnieżnej zimy mogłyby przemarznąć. Pamiętajmy jednak o konieczności usunięcia okrycia, gdy tylko niskie temperatury ustąpią.


Przygotowanie stanowiska


Odpowiednim podłożem dla rozchodnika ostrego jest ziemia darniowa zmieszana z gruboziarnistym piaskiem bądź żwirem. Warstwę drenażu można wyłożyć na powierzchni gleby – wtedy niezwykle istotne jest jej staranne rozdrobnienie oraz spulchnienie, by pod żwirem nie wytworzyła się skorupa, która utrudni wsiąkanie wody. Ziemię należy też bardzo dokładnie oczyścić z chwastów. Jeśli zaniedbamy ten zabieg, rośliny rozmnażające się przez kłącza, takie jak perz, oraz chwasty o długich korzeniach – mlecz i osty – będą później niemożliwe do usunięcia.

Rozchodnik ostry

Rozchodnik ostry


Technika sadzenia


Roślinę wyjmujemy z pojemnika bardzo delikatnie, by nie uszkodzić jej korzeni. Najlepiej odwrócić doniczkę i uderzyć łopatką w jej dno – wtedy bryła korzeniowa wyjdzie sama. Rozchodnik powinien zostać posadzony na takiej głębokości, na jakiej rósł w doniczce: szyjka korzeniowa, czyli miejsce, w którym łodygi łączą się z korzeniami, musi znaleźć się w podłożu. W momencie sadzenia ziemia powinna być lekko wilgotna, by dało się dobrze obcisnąć nią sadzonki. Między poszczególnymi okazami zostawiamy 30 cm odstępu, jeśli sadzimy je w ogródku skalnym, lub 15 cm, jeśli chcemy pozyskać z nich gęstą darń. Na obsadzenie 1 m2 powierzchni potrzeba 40-50 sadzonek. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz