Rozchodnik ostry - uprawa, wymagania, rozmnażanie i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Rozchodnik ostry - uprawa, wymagania, rozmnażanie i zastosowanie

3,5/5 (177 ocen)

Pielęgnacja


Do czasu wytworzenia korzeni rozchodniki wymagają częstego, choć niezbyt obfitego podlewania. Systemy korzeniowe sukulentów znajdują się płytko pod powierzchnią podłoża, dlatego ryzyko ich gnicia jest minimalne, o ile dodaliśmy do ziemi żwir. Dobrze ukorzenione rośliny, które rozpoczęły wzrost, są już dobrze przystosowane do surowych warunków i wymagają tylko sporadycznego nawadniania. Sukulenty wykorzystują nawet niewielkie ilości wody, docierające płytko pod powierzchnię ziemi, a gruba powłoka liści ogranicza skutki transpiracji.

Rozchodnik ostry nie potrzebuje nawożenia, ale jeśli w ogródku skalnym mamy rośliny wymagające żyźniejszego podłoża, możemy każdej wiosny zmieszać glebę z niewielką ilością dobrze rozdrobnionego kompostu. Obornika nie stosujemy.


Rozmnażanie


Gatunek rozmnażamy przez wiosenny wysiew nasion do płytkiej plastikowej skrzynki. Aby nasiona wykiełkowały, należy systematycznie nawilżać podłoże – nie powinno jednak być przemoczone. Kiedy rośliny wzejdą, zapewniamy im dostęp światła przez przynajmniej 10 godzin dziennie. Wiosną przyszłego roku będziemy mogli przenieść je do ogródka skalnego.

W celu rozmnożenia odmiany dokonujemy podziału rośliny matecznej. Zabieg ten jest wskazany szczególnie w przypadku silnej ekspansji rozchodnika. Jeśli roślina mocno się rozrosła i stała się mniej gęsta, taka operacja pomoże jej odzyskać ładny wygląd. Podział wykonujemy w kwietniu lub w sierpniu, poza okresem kwitnienia. Najpierw wzruszamy ziemię łopatką, by wydobyć bryłę korzeniową. Korzenie rozchodnika łatwo rozdzielić rękami. Nowe rośliny natychmiast przenosimy do przygotowanego wcześniej podłoża – kępy nie mogą być zbyt małe, ponieważ się nie przyjmą.

Rozchodnik ostry

Rozchodnik ostry


Kompozycja


Rozchodnik ostry tworzy efektowne kompozycje z innymi przedstawicielami swojego rodzaju. Bardzo ładnie prezentuje się obok rozchodnika kamczackiego ‘Variegatum’, który kwitnie o miesiąc dłużej i wykształca żółte kwiaty, zmieniające barwę na czerwoną. Jego zielone liście mają żółte brzegi, dzięki czemu są niezwykle ozdobne przez cały rok. Odpowiednim tłem będzie z kolei rozchodnik okazały o różowoczerwonych kwiatach, kwitnący od sierpnia do września. Oba gatunki mają jednak wyższe wymagania pokarmowe niż rozchodnik ostry.

Inne rośliny, które nadają się do uprawy na słonecznych, suchych skalniakach, a przy tym tworzą interesujące kompozycje z żółtymi kwiatami, to gęsiówka kaukaska, goździk kropkowany, kocanka piaskowa, macierzanka piaskowa i kostrzewa. Warte uwagi są jednak przede wszystkim gatunki rojnika. Większość z nich wytwarza płaskie kępy, składające się z rozet w różnych odcieniach czerwieni i zieleni. Rodzaj ten, podobnie jak rozchodnik, należy do grupy sukulentów, wykazuje więc pełną zgodność z jego wymaganiami środowiskowymi.

Bibliografia

1. Ilustrowana encyklopedia roślin, cz. 7, red. I. Sieńko-Holewa, Warszawa 2008, s. 92-96.
2. Janowska B., Byliny jak poduszki, „Działkowiec”, nr 3/2009, s. 36-37.
3. Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Warszawa 2006, s. 184.
4. Krejča J., Jakábová A., Rośliny skalne, PWRiL, Warszawa 1982, s. 10-16.
5. Marcinkowski J., Na piasku i wśród kamieni, „Kwietnik”, nr 9/1995, s. 22-23.
6. Marcinkowski J., Złoto zamiast zieleni, „Kwietnik”, nr 7/2002, s. 51-53.
7. Mika B., Irysy, astry i inne popularne byliny, Warszawa 2007, s. 8, 10-11, 73-74.
8. Narkiewicz M., Królowie skalniaków, „Kwietnik” nr 11/2008, s. 39-41.
9. Niezawodnie rozchodniki, „Mój Piękny Ogród”, nr 8/2011, s. 16-19.
10. Ogród. Encyklopedyczny poradnik na cały rok, Warszawa 2003, s.  440.
11. Rausch A., Leksykon Daumonta. Byliny, Warszawa 2006, s. 12-14, 16, 19-23, 272-273.
12. Woźniak J., Rozmnażanie roślin, Warszawa 2013, s. 104.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz