Funkia (Hosta) w ogrodzie

Jesteś tutaj:

Funkia (Hosta) w ogrodzie

3,4/5 (40 ocen)

Funkie to pochodzące z Azji Wschodniej mrozoodporne byliny ozdobne,  przeznaczone do cienistych stanowisk. W środowisku naturalnych występują głównie w Japonii, Chinach, Korei, a także wschodniej Rosji. Rosną głównie na wilgotnych i podmokłych stanowiskach. W Europie funkie pojawiły się już XVIII wieku. Na naszym kontynencie gatunek został rozpowszechniony głównie przez Von Siebolda, który wprowadził funkie do ogrodów botanicznych w Belgi i Holandii. Funkie idealnie nadają się do aranżacji kwietników w ogrodach. Najczęściej wykorzystywane są do budowy obwódek w grupach, jak również pojedynczych nasadzeniach na obrzeżach, gazonach i brzegach oczek wodnych. Funkie dekorują ogród od wczesnej wiosny aż do połowy jesieni.


Budowa


Główny walor dekoracyjny stanowią niezwykle dekoracyjne liście, które w zależności od odmiany mogą być zielone, sinozielone, białe z zielonym brzegiem, kolorowe i prążkowane z równoległymi nerwami. Kształt liści bywa bardzo zróżnicowany od lancetowatego po niemal kolisty. Kwiaty są dosyć niepozorne – pojawiają się w okresie letnim. Kolor kwiatów w zależności od odmiany może być biały, purpurowy, fioletowy lub różowy. Kształt kwiatów może być dzwonkowaty lub lejkowaty, zebrany w jednostronne kwiatostany. Łodygi kwiatowe mają podobne do liści podkwiatki lub są całkowicie nagie.


Stanowisko


Funkie preferuję przede wszystkim stanowisko półcieniste, jednakże stosunkowo dobrze rosną również w cieniu. Kilka gatunków dobrze sprawdza się również na stanowisku słonecznym. Gatunki preferujące cień lub półcień na stanowisku słonecznym mogą zostać poparzone. Możemy zapobiec temu zjawisku poprzez częściowe cieniowanie. Dlatego tak ważne jest dopasowanie rośliny do odpowiedniego stanowiska. Znacząca większość gatunków może być z powodzeniem uprawiana na cienistych rabatach, jak również w leśnych ogrodach.

Funkia

Funkia

Niektóre odmiany sprawdzą się również w uprawie pojemnikowej.  Karpy funkii stosunkowo dobrze zimują w donicach bez dodatkowego zabezpieczenia. W zacienionych ogrodach skalnych sprawdzają się przede wszystkim funkie karłowe.

Pamiętajmy również, że zbyt wietrzne stanowisko może skutkować połamaniem liści. Częściowe osłonięcie pozwoli roślinom zachować piękne liście w doskonałej formie. Funkie mogą rosnąć w jednym miejscu nawet przez 15-20 lat. Niektóre gatunki nie zbyt dobrze znoszą przesadzanie. Bardzo ważne jest zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości miejsca. Funkie z upływem lat bardzo mocno się rozrastają.

Kwiaty funkii

Kwiaty funkii

Gleba


Funkie preferują glebę dostatecznie żyzną, wilgotną i raz na jakiś czas odpowiednio nawożoną.  Rośliny stosunkowo najlepiej rosną w ziemi próchniczej. Dobrze rosną w glebach alkaicznych, zaś w wapiennych przybierają żółtawy odcień, dlatego nie poleca się tego typu podłoża.

Karłowate i niskie gatunki dosyć dobrze udają się w ziemi o strukturze poprawionej dodatkiem kompostu i torfu.
Dobrym rozwiązaniem jest obsypanie podłoża korą, co pozytywnie wpływa na rozwój roślin i zmniejsza ilość koniecznych prac pielęgnacyjnych.

W początkowym okresie po posadzeniu funkie należy obficie podlewać. Również w okresie letnim podlewanie jest wskazane, ponieważ rośliny są wrażliwe na przedłużającą się suszę.

Funkia

Funkia

Rozmnażanie


Funkie rozmnaża się poprzez podział kęp i sadzonkowanie. Do podziału nadają się egzemplarze kilku letnie. Zabieg ten przeprowadza się na przełomie kwietnia i maja. Wykopaną roślinę dzielmy za pomocą noża na kilka części. Ważne jest, aby podzielonych kęp nie zakopać zbyt głęboko.  Nowe rośliny rozrastają się dosyć szybko.

Niektóre gatunki można spróbować rozmnożyć również z nasion. Zabieg ten należy przeprowadzić wczesną wiosną. Nasiona najlepiej wysiać do pojemników wypełnionych substratem torfowym.

Funkia

Funkia


Choroby i szkodniki


Głównym szkodnikiem funkii są ślimaki, które przyciągane są przez bujne liście. Inwazji ślimaków zapobiec może wyłożenie dookoła roślin żwiru lub kory. Po takim materiale ślimaki trudno się poruszają. Spulchnianie ziemi również utrudnia przemieszczanie się ślimaków. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się zastosowanie specjalnych środków przeciw ślimakom.

Funkie (Hosta) uprawiane w skrzynkach czasami atakowane są przez larwy opuchlaków. Zdarza się również, że rośliny ulegają chorobom grzybowym i wirusowym. Głównym objawem jest pojawienie się plamistości liści. Generalnie rośliny są stosunkowo mało podatne na choroby.

Kwitnące funkie

Kwitnące funkie

Zróżnicowanie odmianowe


Funkie to rośliny bardzo zróżnicowane gatunkowo i odmianowo. Tworzą bardzo bogatą rodzinę, zróżnicowaną pod względem wielkości, kształtu, koloru i wymagań uprawowych. Czasami nawet niektórzy hodowcy nie są w stanie rozróżnić, co jest gatunkiem, a co odmianą. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz