Byliny ogrodowe - ozdobne

Jesteś tutaj:

Byliny ogrodowe - ozdobne

3,4/5 (74 ocen)

Kiedy uprawiamy ogród ozdobny, zwykle zasadniczym jego elementem są byliny. To one tworzą podstawę rabaty kwiatowej, pozostając często w tym samym miejscu przez wiele lat, podczas gdy kwiaty roczne lub dwuletnie zmieniają sie w kolejnych sezonach. Żywotność bylin w zależności od gatunku bywa różna, chociaż z definicji nie jest krótsza niż 2-3 lata. W czasie całego życia, mogą corocznie zakwitać i wydawać nasiona, dzięki którym się również rozmnażają. Ponieważ jednak jest to niezwykle liczna grupa i obejmuje gatunki z różnych stref klimatycznych, trzeba liczyć się z dużą różnorodnością wymagań środowiskowych poszczególnych roślin.


Zimowanie


Większość uprawianych w naszym kraju bylin może przezimować w gruncie, odradzając się wiosną z części podziemnych (np. kłącza, cebule, karpy) bądź uśpionych paków nadziemnych. Delikatniejsze wymagają okrycia włókniną, liśćmi, słomą, torfem bądź igliwiem (np. trytomy, pustynniki, lewizje, zawilce japońskie, żurawki). Rośliny przykrywamy późną jesienią, najlepiej po pierwszych przymrozkach.

Ale są również takie byliny, które pochodzą z ciepłych rejonów świata i zimy w gruncie nie przetrzymają. Dlatego ich części podziemne jesienią należy wykopać, oczyścić z ziemi oraz zaschniętych liści i przechować do wiosny w pomieszczeniach, gdzie temperatury oscylują pomiędzy 2-8 °C (np. dalie, mieczyki, kanny, begonia bulwiasta, tygrysówka, niektóre lilie). Bulwy i kłącza warto przechowywać w torfie ogrodniczym, co zapobiegnie ich wysychaniu. Należy przy tym pamiętać, że pomieszczenia w których zimują rośliny, powinny być wentylowane (np. wietrzone od czasu do czasu) oraz suche, gdyż wilgoć i zatęchłe powietrze sprzyjają rozwojowi pleśni.

Trytoma groniasta

Trytoma groniasta

Żywotność bylin


Niektóre z bylin mają żywotność kilku lat (np. sasanki, ostróżki, dziewanna, astry alpejskie, jeżówki, mikołajki, liatry kłosowe, firletki), ale bywają też gatunki długowieczne, mogące rosnąć w jednym miejscu przez ponad 20, a nawet 40 lat (np. piwonie, liliowce, funkie, ciemierniki, rudbekie, bergenie, floksy, brunery, konwalie, serduszka okazała, dyptam). W ich przypadku, warto dobrze przemyśleć wybór stanowiska, aby po kilku latach nie osłabiać roślin niepotrzebnym przenoszeniem w inne miejsce. Szczególnie dotyczy to wrażliwych na zmiany peoni, które po przesadzeniu mogą nie zakwitnąć nawet przez 2-3 lata. W zależności od wymagań danego gatunku, należy też przed zasadzeniem wybrać dla niego najbardziej odpowiednią glebę. Będzie roślinie służyła przez wiele lat, dlatego wymaga bardzo starannego przygotowania. Dobrze jest przed uprawą zastosować odpowiednie nawozy i w razie konieczności poprawić strukturę gleby (np. rozluźnić dodatkiem piasku) oraz zadbać o odpowiedni odczyn pH (np. zwapnować lub dodać kwaśnego torfu).

Liatra kłosowa

Liatra kłosowa czytaj dalej...

Koniecznie zobacz