Byliny ogrodowe - ozdobne

Jesteś tutaj:

Byliny ogrodowe - ozdobne

3,4/5 (74 ocen)

Rozmnażanie bylin


Rozmnażanie zielnych roślin wieloletnich nie jest na ogół trudne i można je wykonywać zarówno za pomocą wysiewu nasion jak i podziału części podziemnych. Należy tylko pamiętać, że gatunki naturalnie zimujące w gruncie potrzebują zwykle zabiegu stratyfikacji nasion przed wysiewem. Poza tym tak rozmnażane rośliny nie zawsze zachowują cechy mateczne (np. liliowce), zdarza się też, że na pierwsze kwitnienie trzeba poczekać nieco dłużej, niż w przypadku rozmnażania wegetatywnego. Za to ta metoda na ogół owocuje większą ilością roślin potomnych niż podział dorosłych egzemplarzy. Tak rozmnażamy między innymi sasanki, rozwar wielkokwiatowy, pierwiosnki, łubiny czy orliki. Jeśli zdecydujemy się na rozmnożenie roślin przy pomocy podziału części podziemnych (kłączy, rozłogów, bulw), zabieg najlepiej wykonać wczesną wiosną lub jesienią. Czasem jednak należy dostosować termin do indywidualnych wymagań danego gatunku (np. kłącza peoni dzieli się latem).

Niektóre z bylin mają tendencję do tak intensywnego rozrastania się, że niekiedy staja się roślinami ekspansywnymi i bywa, że ciężko jest się ich pozbyć z miejsc, które opanowały wbrew naszej woli (np. konwalia, trojeść kropkowana, podagrycznik). Dlatego przed wyborem gatunku, zawsze warto poznać jego cechy indywidualne.

Funkia

Funkia



Byliny w kompozycjach


Byliny można z powodzeniem ze sobą zestawiać i łączyć na rabatach kwiatowych w ciekawe kompozycje. Dobrze jest dobrać na jednej rabacie gatunki o podobnych wymaganiach uprawowych, co znacznie ułatwi zabiegi pielęgnacyjne oraz pozwoli roślinom prawidłowo się rozwijać. Pamiętajmy też, że niższe rośliny sadzimy z przodu, a wyższe z tyłu rabaty. Przykładem takiego polaczenia może być zestawienie: funkii (30-50 cm. wys.), floksów wiechowatych w różnych kolorach (ok. 1m. wys.) oraz kilku kęp liliowców. Inne połączenie to funkia (odmiany niższe do ok. 30 cm. wys.), nieco dalej rozchodnik okazały (40-50 cm. wys.), następnie żółta rudbekia (ok. 60-70 cm.) oraz floksy wiechowate np. w kolorze białym (ok. 1 m. wys.). Ładnie też będzie wyglądała kompozycja z lawendy wąskolistnej (ok. 30-40 cm. wys.), żurawki o czerwonych lub żółtych liściach (ok. 50 cm.) i jeżówki purpurowej (ok. 1 m. wys.). Floksy wiechowate można również zestawić z rudbekią i niskimi astrami.

Sasanki

Sasanki

Zabiegi pielęgnacyjne


Zabiegi pielęgnacyjne wokół bylin polegają głównie na odchwaszczaniu i delikatnym spulchnianiu podłoża, nawadnianiu w czasie suszy oraz usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, a także zaschniętych części nadziemnych po skończonym okresie wegetacyjnym. Uprawiając gatunki wieloletnie, trzeba też zwrócić szczególną uwagę na ochronę roślin. Pojawiające się choroby i szkodniki, mają możliwość pozostawienia form przetrwalnikowych w zimujących częściach rośliny (np. zarodniki grzybów, jaja owadów), przez co mogą atakować ją każdego roku, mocno osłabiając wzrost i ogólny rozwój.

Jednak dobrze dobrany do naszego ogrodu gatunek, posadzony na odpowiednim stanowisku oraz właściwej glebie, odwdzięczy się nam bujnym wzrostem, a niekiedy również wspaniałymi kwiatami.

Zawilce japońskie

Zawilce japońskie

Dalia ogrodowa

Dalia ogrodowa

Floksy

Floksy

Lilia - kwiat

Lilia - kwiat

Mieczyki

Mieczyki

Bergenia

Bergenia

Szeroką ofertę nasion kwiatów znajdziesz tutaj

Tekst: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz