Ostróżki - dekoracyjne kwiaty ogrodowe

Jesteś tutaj:

Ostróżki - dekoracyjne kwiaty ogrodowe

3,5/5 (41 ocen)

Ostróżki charakteryzują się strzelistymi kwiatostanami i ze względu na nie, należą do najbardziej dekoracyjnych roślin, uprawianych w ogrodzie. Najczęściej spotykaną reprezentantką rodzaju jest ostróżka ogrodowa, jedna z najwyższych bylin, choć nie jedyna, która powinna zagościć w ogrodzie.

Rodzaj Delphinium zaliczany jest do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) i obejmuje setki gatunków bylin i roślin rocznych, występujących w strefie umiarkowanej półkuli północnej. Uprawiane w ogrodach okazy to najpiękniejsze gatunki rodzaju oraz bardzo zróżnicowane mieszańce, które zdominowały ogrodowe rabaty.

Dostępne w sprzedaży ostróżki charakteryzują się zmienną trwałością, tak więc obok długowiecznych roślin można nabyć także takie, które będę upiększać ogród zaledwie przez kilka lat.

Barwa kwiatów ostróżek występuje zazwyczaj w odcieniach błękitu, fioletu oraz bieli.


Wybrane gatunki ostróżek


Ostróżka ogrodowa - Delphinium x cultorum
Ostróżka szkarłatna - Delphinium cardinale
Ostróżka zgięta - Delphinium flexuosum
Ostróżka wielkokwiatowa - Delphinium grandiflorum
Ostróżka kalifornijska (naga) - Delphinium nudicaule
Ostróżka mroczna - Delphinium triste
Ostróżka wyniosła - Delphinium elatum
Ostróżka tatrzańska - Delphinium oxysepalum
Ostróżka tatsjeneńska - Delphinium tatsienense
Ostróżka Brunona - Delphinium brunonianum

Ostróżki

Ostróżki

Gatunki ostróżek polecane do uprawy w ogrodzie


W ogrodzie warto uprawiać przede wszystkim ostróżkę ogrodową. Doczekała się ona licznych, zmiennych serii, różniących się kwiatostanem, który u wybranych odmian może sięgać nawet do metra długości. Zmienna wysokość roślin oraz kolorystyka, dają większe możliwości doboru roślin i wykorzystania w licznych kompozycjach. Poza Delphinium x cultorum do ogrodu warto zaprosić ostróżkę wielkokwiatową, niższą od ostróżki ogrodowej, która pięknie zaprezentuje się także w pojemnikach.

Rzadziej spotykaną ostróżką jest Delphinium elatum, występująca także jako rodzimy gatunek, porastający zarośla, obrzeża lasów, łąki m.in. w Sudetach. Ciekawie prezentują się także ostróżki tatrzańskie Delphinium oxysepalum oraz Delphinium nudicaule.

Ostróżka

Ostróżka

Charakterystyka wybranych gatunków


Ostróżka ogrodowa

Ostróżki ogrodowe to elita wśród ostróżek uprawianych w ogrodzie. Są to mieszańce, różniące się m.in. żywotnością, wysokością, kształtem i barwą kwiatów. Powstałe w wyniku skrzyżowania różnych gatunków ostróżek, łączą w sobie wiele cech, charakterystycznych dla danego gatunku. Do uzyskania ciekawych odmian ostróżki wykorzystuje się m.in. D. elatum, D. grandiflorum czy też D. cardinale. Ostróżki ogrodowe to byliny, charakteryzujące się wzniesionymi pędami (do 200), na których osadzone są dłoniastodzielne i ostro ząbkowane liście. W czerwcu i na początku lipca ostróżki zachwycają swoimi wyrazistymi kwiatami, zebranymi w długie grona. W sprzedaży można nabyć także ostróżki o pełnych kwiatach. W budowie kwiatu można wyodrębnić charakterystyczną ostrogę, stąd też nazwa tej rośliny. Po kwitnieniu należy ściąć pędy na wysokości około 20 cm, wówczas roślina powtórzy kwitnienie w okresie jesiennym.

Wśród ostróżek ogrodowych możemy wyróżnić odmiany należące do grupy ‘Belladonna’, ‘Pacyfic’. ‘Elatum’. Okazy zaliczane do grupy pierwszej osiągają do około 100- 140 cm wysokości i charakteryzują się bardziej luźnym kwiatostanem. Druga grupa to mniej trwałe odmiany, najpiękniej prezentujące się w pierwszym roku uprawy. Można rozmnażać je generatywnie, gdyż powtarzają cechy rośliny matecznej. Formy mieszańcowe, zaliczane do grupy ‘Elatum’ wywodzą się od ostróżki wyniosłej. Bardzo często uprawiane i zaliczane do wysokich bylin, charakteryzujących się znaczną żywotnością.

Ostróżka wielkokwiatowa

Jeden z piękniejszych gatunków ostróżki, której naturalne stanowiska występują na Syberii oraz w Chinach. Roślina często spotykana w ogrodach, ze względu na swoje dekoracyjne liście, a przede wszystkim kwiaty. Ostróżka wielkokwiatowa może sięgać nawet 50 - 60 cm wysokości. Ze względu na wysokość oraz zwarty pokrój, nadaje się do uprawy w pojemnikach. Kwiaty tworzą luźny kwiatostan i rozwijają się w czerwcu i lipcu. Barwa kwiatów niebieska, ale można nabyć rośliny także w barwie białej oraz różowawej. Ostróżka wielkokwiatowa nie należy do ostróżek długowiecznych.

Ostróżka wyniosła

Gatunek rzadko spotykany w ogrodach, ponieważ zazwyczaj uprawia się barwne i bardzo zróżnicowane ostróżki ogrodowe. W stanie dzikim gatunek można spotkać także w polskim krajobrazie. Zarośla, brzegi lasów, łąki, to te miejsca, na których warto szukać tych roślin, choć nie liczmy na to, że będzie to powszechny widok, gdyż występuje na południu kraju m.in. w Tatrach. Kwitnąca w okresie letnim, zachwyca dużymi niebieskimi kwiatami, tworzącymi strzelisty kwiatostan. Ostróżka wyniosła dała początek wielu pięknym odmianom ostróżki ogrodowej. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz