Ostróżki - dekoracyjne kwiaty ogrodowe

Jesteś tutaj:

Ostróżki - dekoracyjne kwiaty ogrodowe

3,5/5 (41 ocen)

Rośliny po posadzeniu należy podlewać, podobnie starsze okazy, przy czym te drugie w okresie braku opadów. Nawożąc rośliny warto wykorzystać nawóz wieloskładnikowy z mikroelementami. Z pewnością sprawdzi się Azofoska , a także nawóz o spowolnionym działaniu. Pierwsze nawożenie powinno zostać wykonane w marcu, a drugie po kwitnieniu, najlepiej po ścięciu roślin. Przy drugim nawożeniu najlepiej zastosować nawóz płynny, aby roślina jak najszybciej mogła skorzystać ze składników pokarmowych co znajdzie odzwierciedlenie przy jesiennym kwitnieniu.

Aby ograniczyć parowanie oraz ekspansję chwastów, najlepiej ściółkować rabaty. Podsypanie roślin kompostem nie tylko wzbogaci podłoże, ale także zapewni lepsze przezimowanie roślin, przy założeniu, że podłoże będzie charakteryzowało dobrą przepuszczalnością.

Ostróżki

Ostróżki

Rozmnażanie


Ostróżki można rozmnożyć poprzez nasiona, sadzonki wierzchołkowe z piętką bądź też podział. Zależnie do gatunku można dobrać odpowiedni sposób. W przypadku odmian ostróżki ogrodowej z grupy ‘Pacyfic’ najlepiej rozmnażać je poprzez wysiew nasion, ponieważ w przeciwieństwie m.in. do grupy ‘Elatum’ młode rośliny dziedziczą cechy rośliny matecznej. Nasiona można wysiać już w lutym i wówczas można spodziewać się kwitnienia w tym samym roku bądź po zbiorze nasion, a więc jeszcze latem, wprost do gruntu.

Choroby i szkodniki    


Zbytnie zagęszczenie oraz wysoka wilgotność powietrza sprzyjają chorobom grzybowym, a w szczególności mączniakowi prawdziwemu. Chorobę możemy zwalczyć stosując m.in. środek o nazwie Biosept Active, który produkowany jest na bazie ekstraktu z grejpfruta, w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie. Natomiast biorąc pod uwagę szkodniki, to ostróżki są smakołykiem dla ślimaków. W sprzedaży nie brakuje środków do zwalczania tego szkodnika. Warto zapoznać się także z metodami jego biologicznego zwalczania.

Ostróżki - kwiaty

Ostróżki - kwiaty

Zastosowanie


Wysokość ostróżek jest bardzo zróżnicowana, dlatego warto je wykorzystać na rabacie, stosując stopniowanie nasadzeń. Chłodne barwy ostróżki przepięknie będą prezentować się zarówno w bardziej formalnym ogrodzie jak i stylu wiejskim. Stanowią towarzystwo dla wysokich bylin takich jak: krwawniki, liliowce, gipsówka, lilie, maki oraz przetaczniki. Niższe odmiany doskonale komponują się także z królewskimi różami. Ostróżki świetnie prezentują się w grupie, ale dobrze prezentują się także sadzone pojedynczo. Smukłe kwiatostany nadają się także na kwiat cięty.

Doskonałe nasiona ostróżki kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki



 

Koniecznie zobacz