Funkia (Hosta) w ogrodzie

Jesteś tutaj:

Funkia (Hosta) w ogrodzie

3,4/5 (40 ocen)
Do najbardziej popularnych i najpiękniejszych funkii zaliczyć można:
Funkia Siebolda (Hosta sieboldiana)

Funkia Siebolda  to bardzo dekoracyjna bylina o kępiastej budowie. Liście są grube, duże (nawet do 50 cm długości) o kształcie od kolistego do sercowatego. Mogą przybierać kolor od sinego do niebieskiego. Cechą charakterystyczną jest silne pomarszczenie blaszki liściowej. Kwiaty koloru białego ukazują się w okresie letnim.

Funkia lancetolistna (Hosta lancifolia)

Funkia lancetolistna posiada wydłużone, cienkie, ciemnozielone i błyszczące liście. Kwiaty w kolorze purpurowym pojawiają się w sierpniu. Gatunek dosyć szczelnie pokrywa ziemię w ogrodzie. Preferuje trochę zacienione stanowisko.

Funkia Fortune’a

Funkia Fortune’a

Funkia Fortune’a (Hosta fortunei)

Liście tego gatunku są spiczaste, matowo ciemnozielone o długości ok. 25 cm. Kwiaty w kolorze lawendowym pojawiają się na początku lata.

Funkia rozdęta (Hosta ventricosa)

Należy do najbardziej dekoracyjnych gatunków funkii. Preferuje stanowisko cieniste. Posiada liście zielone, lśniące, sercowate, mocno unerwione z pomarszczonymi brzegami. W sierpniu ukazują się purpurowoniebieskie kwiaty.

Funkia rozdęta

Funkia rozdęta

Funkia babkowata (Hosta plantaginea)

Posiada bardzo duże, pofalowane, sercowate i jasnozielone  liście. Kwiaty ukazują się pod koniec lata w kolorze białym (przyjemnie pachną). Idealnie nadają się do uprawy w dużym pojemniku.

Funkia falista (Hosta undulata)

Preferuje całkowity cień, ponieważ jest bardzo wrażliwa na poparzenie liści. Liście są szerokie, skręcone, owalne do lancetowatych w kolorze kremowobiałym z zielonym obrzeżeniem. Na początku lipca pojawiają się lawendowe kwiaty.

Funkia falista

Funkia falista

Funkia górska (Hosta montana)

Gatunek, który dosyć wczesną wiosną rozpoczyna okres wegetacyjny, jednakże jest dosyć wrażliwy na przymrozki. Preferuje stanowisko cieniste. Posiada liście łukowato wygięte, wzniesione, owalne do sercowatych z żółtymi brzegami. Kwiaty koloru białego z podbarwieniem lawendowym ukazują się na początku lipca.

Funkia Tokudama (Hosta tokudama)

Posiada wklęsłe, grube, koliste i pomarszczone liście koloru szaroniebieskiego. Kwiaty koloru lawendowobiałego ukazują się na początku lipca. Funkia Tokudama rośnie stosunkowo powoli.

Uprawa funkii nie jest trudna, jednakże konieczne jest stosowanie się do wyżej wymienionych zasad.

Doskonałe sadzonki - kłącza funkii, hosty kupisz tutaj

Piotr Sikora


Koniecznie zobacz