Funkia (hosta) - najciekawsze odmiany

Jesteś tutaj:

Funkia (hosta) - najciekawsze odmiany

3,6/5 (94 ocen)

Funkia (Hosta) to długowieczna bylina ozdobna do sadzenia na rabatach, obwódkach i przy brzegach zbiorników wodnych. Lubi glebę wilgotną, żyzną i najlepiej czuje się na stanowiskach zacienionych. Ogromna liczba gatunków i odmian tej mało wymagającej, mrozoodpornej rośliny sprawia, że funkia doskonale sprawdza się w różnych miejscach ogrodu i pasuje do stylów tak odmiennych, jak uporządkowany ogród japoński i ogród-dżungla. Można również uprawiać ją w donicach na balkonach i tarasach.


Popularne gatunki i odmiany


Funkia Fortunego (Hosta fortunei)

Przedstawiciele tego gatunku osiągają wysokość 45-80 cm i rozrastają się na 60 cm lub więcej. Kwitną w lipcu, niektóre odmiany w sierpniu. Funkie te mają duże, sztywne szarozielone liście, często z ciemniejszymi brzegami. Wykształcają jasnofioletowe kwiaty. Nadają się do sadzenia na brzegach rabat i zbiorników wodnych.

Odmiany „Albopicta” i „Goldstandard” mają żółtozielone liście. „Aureomarginata” tworzy duże liście o żółtych obwódkach, które z czasem zielenieją, ale zachowują kontrast kolorystyczny.

Funkia Fortune’a

Funkia Fortune’a

Funkia lancetolistna (H. lancifolia)

Dorasta do 60 cm wysokości i 60 cm szerokości. Kwitnie we wrześniu, a jej kwiaty mają barwę liliową. Efektowną odmianą jest „Albomarginata” o zielonych, sercowatych liściach z białymi obwódkami, która osiąga swoje docelowe rozmiary dopiero po pięciu latach.

Funkia Siebolda (H. sieboldiana)

Osiąga wysokość 50-60 cm i rozrasta się na 90 cm. Kwitnie od czerwca do lipca. Ta bujnie rosnąca funkia ma bardzo duże, niebieskozielone liście (do 30 cm długości) z woskowym nalotem, a kwiaty białe lub jasnoliliowe. Popularna odmiana „Frances Williams” ma niebieskoszare liście o żółtych obwódkach i fioletowe kwiaty. Funkie Siebolda poleca się na rabaty, brzegi zbiorników wodnych i na duże, puste, zacienione powierzchnie, gdzie rozrastają się i tworzą okrywy.

Funkia siebolda

Funkia siebolda

Funkia falista (H. undulata)

Dorasta do 60 cm wysokości i rozrasta się na 60 cm lub więcej. Kwitnie w sierpniu. Ma faliste liście z białymi plamami i jasnofioletowe kwiaty.

Funkia falista

Funkia falista

Funkia zielona (H. ventricosa)    

Jest nazywana też funkią rozdętą. Kwitnie w lipcu. Tworzy ciemnozielone liście, błyszczące od spodu. Jej kwiaty mają niebieskofioletowy kolor. Dobrze sprawdza się na rabatach.

Funkia babkowata (H. plantaginea)

Osiąga do 80 cm wysokości. Kwitnie od sierpnia do września. Tworzy jasnozielone, duże, jajowate liście, rosnące w kępach. Na prostych łodygach kwitną białe, pachnące kwiaty. Funkia ta jest polecana na rabaty.

Funkie ogrodowe - różne odmiany

Funkie ogrodowe - różne odmiany


Mieszańce


Hosta hyb. „Blue Danube”

Odmiana ta wytwarza liście o niebieskim odcieniu i osiąga do 20 cm wysokości.

Hosta hyb. „Elegans”

Ma niebieskozielone liście w kształcie serca i kwiatostany z fioletowymi lub białymi kwiatami.

Hosta „Francee”

Ta odmiana ma smukłe liście z białymi brzegami. Ich kontrast utrzymuje się przez cały sezon wegetacyjny. Ładnie prezentuje się samotnie lub w grupach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz