Ogród w stylu japońskim

Jesteś tutaj:

Ogród w stylu japońskim

3,4/5 (34 ocen)

Ogrody japońskie bazują na dużym odniesieniu do natury.  Głównie naśladuje się w nich przyrodę. Cechuje je prostota, elegancja  oraz harmonia. Ta ostatnia w funkcjonowaniu ogrodu jest najbardziej istotna. Jest również dużo odniesień do religii buddyjskiej i kultury.

Wygląd ogrodów ma też odniesienie do warunków społeczno - naturalnych panujących w tym kraju. Wynika to głównie z górzystości kraju, a także surowości przyrody. Ponieważ występuje tam spore przeludnienie to ogrody są na ogół niewielkie. Są zazwyczaj również bardzo skromne.

Ogrody na wzór japoński urządzają głównie osoby zafascynowane kulturą tego kraju oraz nieliczni Japończycy mieszkający w Polsce. W dalszym ciągu są one dla nas egzotyczne, a zarazem fascynujące. Ładnie wyglądają otaczając nowoczesne domy, które są zbudowane w formie „prostokąta” i mają płaskie dachy. W takim ogrodzie poprzez zastosowanie miniaturowych elementów przy projektowaniu danej powierzchni tworzymy optycznie dużą przestrzeń.  Jeżeli nie do końca wiemy jak taki ogród urządzić to warto wspomóc się fachową literaturą lub poprosić o pomoc projektanta ogrodów.  Ze względu na duże znaczenie szczegółów oraz konieczność zachowania niezwykłej staranności w projektowaniu tych ogrodów nie są one najłatwiejsze do wykonania.


Style urządzania ogrodów japońskich


Urządzając ogród japoński możemy to zrobić na dwa sposoby. Możemy zastosować metody:

Karesnsui – Jest to ogród wzorowany na ideach Zen. Dominuje w nim żwir i piasek oraz kamienie. Gdzie żwir oznacza morze, kamienie są wyspami, a piasek to fale. Styl ten powstał w szesnastym wieku, gdy na skutek wojny zburzone zostało Kyoto oraz, gdy świątynie religijne nie miały pieniędzy na projektowanie okazałych ogrodów. Przykłady tego typu ogrodów to: Ryoanji i Daisenin.

Ogród japoński

Ogród japoński

Tsukiyama -  Ogród ten bazuje na wodzie. Są w nim stawy oraz strumyki, a także kamienie i małe pagórki. Stawy to odpowiednik morza lub jeziora, strumyki odczytujemy jako rzeki. A kamienie oraz pagórki oznaczają góry.  Zamysł tego ogrodu powstał w okresie Muromachi. Najsławniejsze ogrody wzorowane na tym stylu to: Tenryuji, Ginkakuji oraz Saihoji.


Elementy ogrodu japońskiego


Każdy z elementów z których składają się ogrody ma jakieś znaczenie, na przykład woda oznacza życie wyraża się ono tutaj w ruchu czyli na przykład w przepływie wody. Poza tym woda, to także symbol przemijania. Jest ona najistotniejszym elementem omawianego ogrodu. Swoje znaczenie ma także  kamień - oznacza on niezmienność oraz trwałość przyrody. W japońskim ogrodzie wskazane jest, aby miał regularną formę oraz jasną barwę.

Nie bez znaczenia, są także rośliny, które kwitną w ogrodzie. Są one symbolem pór roku. Na przykład azalie oznaczają wiosnę a trzykrotki lato. Natomiast rośliny zimozielone to symbol długowieczności. Do takich roślin w ogrodzie japońskim należą, między innymi: ostrokrzewy, sosny czarne i bukszpany.  

Ogród japoński

Ogród japoński czytaj dalej...

Koniecznie zobacz