Ogród w stylu japońskim

Jesteś tutaj:

Ogród w stylu japońskim

3,4/5 (34 ocen)

W tego typu ogrodach umieszczamy przede wszystkim rośliny o ładnych zielonych liściach, rzadko pojawiają się tam kwitnące kwiaty. Dlatego, że  z założenia przewodnią barwą tego miejsca jest zieleń.  Inne kolory jakie możemy spotkać w ogrodzie w stylu japońskim to fiolet, delikatny róż, oraz biel. Kolory te służą wyeksponowaniu koloru zielonego.

Generalnie w ogrodzie japońskim powinny się znaleźć następujące elementy: kamień, woda w formie stawów oraz strumyków, drewno, z którego robimy mostki i tarasy oraz rośliny, takie jak: cyprysiki, sosny czy  jałowce, a także kwiaty: astry, lilie, storczyki oraz między innymi narcyzy. Poza tym nie powinno, również zabraknąć: różaneczników, jaśminu, magnolii, bambusa, bukszpanu czy funkii i pigwowca. Moim zdaniem w japońskim ogrodzie nie może też zabraknąć drzewa wiśni.

Ogród japoński - rzeźba

Ogród japoński

Aby osiągnąć w ogrodzie miły klimat sprzyjający dobremu odpoczynkowi warto dodać do niego kilka elementów. Na przykład figurki Buddy. Poza tym  można zawiesić w ogrodzie japońskie ozdoby, między innymi te wykonane z papieru, do tego dodać lampiony i postawić na tarasie drzewka bonsai.  

Często z powodu  warunków klimatycznych panujących w naszym kraju nie możemy niektórych roślin które powinny rosnąć w ogrodzie japońskim przenieść na nasz grunt. Ponieważ nie mamy na to wpływu i nic nie możemy zrobić, aby to zmienić, warto zastąpić je odpowiednikami, które dobrze czują się w naszym klimacie.

Agnieszka Krakowiak


Koniecznie zobacz