Chmiel japoński - odkrywamy sekrety uprawy i pielęgnacji

Jesteś tutaj:

Chmiel japoński - odkrywamy sekrety uprawy i pielęgnacji

3,3/5 (142 ocen)

Chmiel japoński to jednoroczne, mało wymagające pnącze, które cechuje się bardzo szybkim wzrostem i efektowym wyglądem. Doskonale nadaje się uprawy na tarasach i balkonach.


Opis


Chmiel japoński (Humulus japonicus) pochodzi z Chin i Japonii. Funkcję ozdobną pełnią jego duże, wycięte, klapowane liście w kolorze ciemnozielonym. Ładne są również kwiaty w formie łuskowatych szyszek. W przeciwieństwie do naszego rodzimego chmielu zwyczajnego gatunek ten nie wytwarza lupuliny – żywicy, używanej w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.


Wymagania


Chmiel japoński wymaga stanowiska słonecznego, choć wyrośnie również w półcieniu. Pod jego uprawę doskonale nadaje się miejsce, w którym pędy będą rosły w pełnym słońcu, a podłoże pozostanie ocienione. Pnącze rozwija się najbujniej na żyznym, wilgotnym i lekkim podłożu.


Siew


Nasiona chmielu japońskiego wysiewamy w połowie kwietnia. Można uprawiać go w gruncie lub w donicy. Gdy siewki wzejdą, przerywamy je co 25-30 cm. Pamiętajmy o regularnym nawadnianiu młodych roślin i ochronie przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Jeśli podłoże, w którym wysialiśmy nasiona, nie zostało wzbogacone składnikami mineralnymi, po wytworzeniu pierwszych prawdziwych liści zaczynamy podlewać siewki nawozem uniwersalnym rozpuszczonym w wodzie. Zasilamy je co 2 tygodnie, stosując 1/2 zalecanej przez producenta dawki. Przed wyniesieniem na taras lub balkon hartujemy młode rośliny, stopniowo przyzwyczajając je do warunków panujących na zewnątrz.

Chmiel japoński

Chmiel japoński


Sadzenie


Jeżeli zamiast nasion kupiliśmy sadzonkę chmielu, przenosimy roślinę do skrzynki wypełnionej wilgotną, przepuszczalną ziemią. Ubijamy podłoże tak, by osiągnęło poziom 1 cm poniżej krawędzi pojemnika i obficie podlewamy nasze pnącze. W doniczce możemy umieścić kratkę lub tyczkę, po której roślina będzie się piąć. Nie należy pozwolić, by samoczepny chmiel japoński rósł bezpośrednio przy otynkowanym murze, ponieważ mógłby go uszkodzić. Dobrym sposobem na otrzymanie zielonej ściany jest rozpięcie przy niej drutów, do których przyczepiamy pędy chmielu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz