Lilak japoński (amurski, żyłkowany) - uprawa, cięcie i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Lilak japoński (amurski, żyłkowany) - uprawa, cięcie i pielęgnacja

3,4/5 (163 ocen)

Lilak japoński to cenny nabytek w ogrodzie każdego miłośnika bzów i lilaków. Kwitnie najpóźniej ze wszystkich przedstawicieli swojego rodzaju, pozwalając cieszyć się białymi kwiatami o słodkim zapachu aż do połowy lipca. Wysokie krzewy pięknie wyglądają sadzone w grupach i szpalerach.


Opis


Lilak japoński (Syringa reticulata) znany jest także jako lilak amurski i żyłkowany. Rośnie w formie drzewa lub krzewu i osiąga 3-5 m wysokości. Jego białe bądź kremowe kwiaty są zebrane w wiechy o długości 20-30 cm, przypominające bukiety. Rozkwitają na przełomie czerwca i lipca.


Uprawa


Aby zapewnić lilakowi japońskiemu obfite kwitnienie, należy posadzić go w dobrze nasłonecznionym miejscu. Podłoże powinno być lekkie bądź średniozwięzłe, żyzne i wilgotne.  Krzew nie toleruje gleby kwaśnej – jej odczyn powinien być obojętny do lekko zasadowego. Zaletami lilaka japońskiego są odporność na krótkotrwałe susze, niskie temperatury i zanieczyszczenia powietrza.


Sadzenie


Lilaki japońskie rosnące w pojemnikach możemy sadzić do gruntu wiosną i jesienią, a egzemplarze z odkrytymi korzeniami – tylko jesienią. Sadzone wiosną wymagają częstego podlewania i nawet mimo troskliwej pielęgnacji mogą się nie przyjąć. Przed posadzeniem krzewu warto wyłożyć dołek ziemią zmieszaną z rozdrobnionym kompostem lub obornikiem. Korzenie lilaka japońskiego rosną płytko, dlatego nie trzeba spulchniać ziemi na dużej głębokości.


Cięcie


Tuż po posadzeniu przycinamy koronę lilaka o połowę wysokości, by ładnie się zagęścił. Regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany, ponieważ wiązanie owoców osłabia roślinę. Cięcie przeprowadzamy co dwa lata, zaraz po zakończeniu kwitnienia. Co 3-4 lata możemy prześwietlić lilaka, usuwając zbyt zagęszczone, najstarsze pędy. Zabieg ten, połączony z silnym cięciem pozostałych gałęzi, wykonujemy na przedwiośniu. Dzięki temu lilak się rozgałęzi i obficie zakwitnie w przyszłym roku.

Lilak japoński

Lilak japoński (wikipedia, Gregory Kohs, CC BY-SA 3.0)


Rozmnażanie


Krzewiaste okazy lilaka japońskiego rozmnażamy przez odkłady proste. Zewnętrze pędy przyginamy do ziemi i umieszczamy w dołkach wypełnionych torfem i ziemią ogrodową. Ich środkowe części nacinamy i przysypujemy ziemią, a wierzchołki przywiązujemy do podpórek. W przypadku lilaków rosnących w formie drzewek można spróbować rozmnażania z nasion, uprzednio wysuszonych i poddanych  stratyfikacji przez okres 6-8 tygodni. Inne, trudniejsze metody to okulizacja i szczepienie pędów lilaka japońskiego na podkładce z pospolitych odmian. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz