Wilczomlecze w ogrodzie

Jesteś tutaj:

Wilczomlecze w ogrodzie

3,4/5 (91 ocen)

Bogactwo gatunkowe rodzaju Euphorbia oraz wysokie walory dekoracyjne wielu gatunków sprawiają, że wilczomlecze chętnie uprawiane są zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Mimo, że uprawiane gatunki są trujące, pasjonatów tych roślin nie brakuje.

Szacuje się, że rodzaj obejmuje około 2 tys. gatunków roślin, zależnie od gatunku mogą to być rośliny jednoroczne, byliny, sukulenty, a nawet drzewa. Nie każdy wie, że popularna w okresie świąt Bożego Narodzenia gwiazda betlejemska to także wilczomlecz. Gatunki wilczomleczy są powszechne w wielu częściach świata, także w Polsce w stanie dzikim możemy podziwiać wiele gatunków wilczomlecza m.in. wilczomlecz sosnka.   


Zastosowanie


Wilczomlecze zależnie od gatunku możemy wykorzystać na rabatach, zwłaszcza w stylu naturalistycznym oraz w ogrodach skalnych, gdzie znajdują doskonałe warunki do rozwoju. Część gatunków można wykorzystać do uprawy pojemnikowej oraz na bukiety.

 

Wybrane gatunki rodzaju Euphorbia uprawiane w domu oraz ogrodzie

Gatunki polecane do ogrodu

Gatunki polecane do domu

Wilczomlecz złocisty (pstry) - Euphorbia polychroma

Wilczomlecz trójżebrowy – Euphorbia trigona

Wilczomlecz obrzeżony - Euphorbia marginata

Wilczomlecz piękny - Euphorbia pulcherrima

Wilczomlecz mirtowaty - Euphorbia myrsinites

Wilczomlecz segmentowy - Euphorbia tirucalli

Wilczomlecz główkowaty - Euphorbia capitulata

Wilczomlecz abisyńsk i- Euphorbia abyssinica

Wilczomlecz sosnka - Euphorbia cyparissias

Wilczomlecz melonowy (opasły) - Euphorbia meloformis

Wilczomlecz błękitnawy - Euphorbia characias

Wilczomlecz wielkorogi - Euphorbia grandicornis

Wilczomlecz migdałolistny - Euphorbia amygdaloides

Wilczomlecz żywico nośny - Euphorbia resinifera

Wilczomlecz Griffitha - Euphorbia griffithii

                       

 

Wilczomlecze uprawiane w naszych ogrodach możemy podzielić na gatunki jednoroczne oraz wieloletnie.

Wilczomlecz złocisty

Wilczomlecz złocisty

Gatunki jednoroczne


Najpiękniejszym gatunkiem wilczomlecza jednorocznego jest oczywiście wilczomlecz obrzeżony zwany białobrzegim. Jest to bardzo oryginalna roślina jednoroczna, która wiele wnosi w barwne kompozycje. Może sięgać 100 cm wysokości, ale zazwyczaj osiąga mniejsze rozmiary. O jego dekoracyjności decydują owalne, białoobrzeżone liście, które w szczytowej partii rośliny są zdecydowanie bardziej białe niż zielone. Kwiatostany niepozorne, tak więc bez wielkiego znaczenia pod względem dekoracyjności . Wilczomlecz obrzeżony kwitnie od lipca do sierpnia, a po przekwitnięciu zawiązują się spore nasiona, które można wysiać pod koniec kwietnia, wprost do gruntu. Oczywiście w celu szybszego uzyskania dorodnych roślin, nasiona można wysiać wcześniej do doniczek, pamiętając, że wilczomlecz obrzeżony nie lubi przesadzania. Roślina daje samosiew, tak więc nie zdziwmy się jak w ogrodzie pojawią się kolejne okazy roślin w miejscach w których nie były wysiewane. Należy zaznaczyć, że wilczomlecz obrzeżony nie jest gatunkiem wymagającym, a wręcz tolerancyjnym. Preferuje stanowiska słoneczne, radzi sobie także na stanowisku lekko zacienionym. Przy przerywce bądź wysadzaniu roślin należy zachować odstępy na poziomie 30 - 40 cm.

Wilczomlecz obrzeżony jest rośliną o wysokich walorach dekoracyjnych, sprawdzi się na rabatach, pięknie prezentuje się na tle trawnika, oczywiście w licznej grupie. Nadaje się także na kwiat cięty, ale przy takim przeznaczeniu, należy pamiętać, że roślinę wyrywamy z korzeniami, następnie odcinamy korzenie, czekamy, aż wycieknie sok z rośliny, a następnie wstawiamy do wazonu z wodą. Sok rośliny może powodować podrażnienia skóry.

Wilczomlecz obrzeżony

Wilczomlecz obrzeżony

Gatunki wieloletnie


W ogrodach dużo częściej możemy spotkać wilczomlecze wieloletnie, które przy swoim zróżnicowaniu, także należą do roślin wysoce dekoracyjnych.

Przy omawianiu bylin, bez wątpienia należy wspomnieć o bardzo popularnym wilczomleczu złotym, zwanym pstrym. Bardzo dekoracyjny w stanie naturalnym występujący w Europie. W ogrodach uprawiamy przede wszystkim odmiany wilczomlecza złocistego. Jego największym walorem są jasnozielone liście oraz złociste przykwiatki w szczytowej partii pędów. Osiąga do 50 cm wysokości i tworzy kopulaste kępy, które malowniczo prezentują się podczas majowego kwitnienia na rabatach oraz ogrodach skalnych. Z pewnością to ciekawy akcent w ogrodzie, a przy tym łatwy w uprawie. Chcąc posiadać więcej roślin najlepiej podzielić go po kwitnieniu.

Najlepiej uprawiać go na stanowisku słonecznym, roślina pięknie się wybarwi. Warto polecić także odmianę ‘Lacy’ o złotoobrzeżonych liściach oraz odmianę ‘Purpurea’ o złocistych przylistkach i bardziej purpurowych liściach.

Oryginalnym gatunkiem wilczomlecza jest wilczomlecz mirtowaty, roślina polecana przede wszystkim na skalniaki. Jego wysokość to zaledwie 15 cm, ale jego pokładające się łodygi mogą sięgać 30- 40 cm, przez co powinien być sadzony na skalniakach charakteryzujących się trochę większą powierzchnią. Roślina lekko niebieskawa, preferująca stanowisko słoneczne. Na przełomie maja i czerwca pojawiają się główkowate kwiatostany. Gatunek przepięknie komponuje się z kwitnącym floksem szydlastym. Ponieważ daje samosiew, bez problemu uzyskamy większą liczbę sadzonek. Pamiętajmy, że podczas mroźnych zim, może przemarzać, choć łatwo się regeneruję.

Wilczomlecz nadobny - Gwiazda Betlejemska

Wilczomlecz nadobny - Gwiazda Betlejemska

Kolejnym gatunkiem wilczomlecza spotykanym w ogrodach jest wilczomlecz sosnka. Spotykany także w stanie dzikim, bylina bardzo ekspansywna, dlatego też poważnie trzeba się zastanowić czy faktycznie roślina warta jest uprawy w ogrodzie. Należy jej przeznaczyć sporo miejsca, sprawdzi się przede wszystkim w ogrodach naturalistycznych. Osiąga około 40 cm wysokości, a jego zalety to przede wszystkim pierzaste liście z ciekawym kwiatostanem, charakterystycznym dla wilczomleczy. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz