Krwawnik pospolity

Jesteś tutaj:

Krwawnik pospolity

3,7/5 (121 ocen)

Odmiany typowe kwitną na biało i to z nich pozyskuje się materiał zielarski. Ale bywają też wersje hodowlane, przeznaczone do uprawy w ogródkach i te posiadają kwiaty nieco większe oraz barwne. Zwykle możemy spotkać wśród nich odmiany o kwiatach karminowych, liliowych, czerwonych lub ciemnoróżowych (np. „Carnea”, „Rosea” czy „Red Beauty”).

Krwawnik

Krwawnik

Kiedy zdecydujecie się na uprawę takiego właśnie krwawnika, zapewnijcie mu słoneczne i suche stanowisko. Nie przepada za ciężką i podmokła glebą oraz nie najlepiej czuje się w cieniu. Ale nie jest bardzo wrażliwy na ewentualne błędy uprawowe. Może co najwyżej słabiej kwitnąć, a kwiaty mogą mieć mniej intensywną barwę. Nie jest też podatny na choroby. Nasiona wysiewa się na przełomie lipca i sierpnia, wprost do gruntu.

Istnieje również krwawnik o żółtych kwiatach, ale należy do innego gatunku. To krwawnik wiązówkowaty, uprawiany głównie na kwiat cięty i do suchych bukietów.

Krawnik pospolity

Krawnik

Mimo wszystko na krwawnika pospolitego trzeba jednak uważać, gdyż jest dość ekspansywną rośliną. Wprawdzie odmiany uprawowe są bardzo atrakcyjne, ale kiedy zaczną zagłuszać inne rośliny w swoim sąsiedztwie, może to już być nieco uciążliwe. Dlatego należy regularnie kontrolować jego rozrost.

Barwne odmiany krwawnika można wkomponować w dowolną rabatę  lub potraktować jako pojedynczą grupę na tle trawnika. Będą zachwycać swoją urodą od wczesnego lata, aż do późnej jesieni.

Nasiona krwawnika do siewu kupisz tutaj

Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz