Dziurawiec - odmiany ozdobne

Jesteś tutaj:

Dziurawiec - odmiany ozdobne

3,4/5 (95 ocen)

Kiedy mówimy o dziurawcu, zwykle mamy na myśli popularne zioło lecznicze czyli dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum), a przecież rodzina dziurawcowatych, do której się zalicza, to aż ponad 350 gatunków roślin. Oczywiście nie są na ogół tak cennymi ziołami leczniczymi jak dziurawiec zwyczajny, ale posiadają inne zalety, z powodu których uprawia się je w ogrodach jako rośliny ozdobne. Niektóre gatunki rosną też w stanie dzikim na terenach naszego kraju.


Wymagania uprawowe


Mimo, że mogą dość znacznie różnić się wyglądem, większość dziurawców ma podobne wymagania środowiskowe. A są one niewielkie, gdyż rośliny mogą rosnąć zarówno na żyznych jak i na ubogich, przepuszczalnych glebach, dobrze znoszą krótkie okresy suszy oraz nie są szczególnie podatne na choroby i szkodniki. Lubią miejsca słoneczne, chociaż półcień także zniosą. Oczywiście znacznie lepiej będą kwitły i rozwijały się na dogodniejszych stanowiskach niż na tych całkiem słabych. Większość gatunków zakwita w miesiącach VI – IX i często samodzielnie potrafi się rozsiewać.


Popularne gatunki i odmiany


Aby móc nieco bliżej poznać tę ciekawą rodzinę roślin, przyjrzymy się kilku gatunkom, najczęściej spotykanym w naszych ogrodach.

Dziurawiec barwierski lub farbierski (Hypericum androsaemum) – jest to niewysoki krzew, dorastający do ok. 90-100 cm. wys. oraz podobnej szerokości. Wzniesione pędy są sztywne i niezbyt gęsto pokryte parami dość dużych, gładkich liści o wydłużonym, lekko jajowatym kształcie. Na szczytach pędów rozwijają się nieduże (ok. 5-6 cm.), żółte, pojedyncze kwiaty, zebrane w niewielkie baldachy. Po przekwitnieniu roślina zawiązuje bardzo dekoracyjne owoce, które początkowo są czerwone, a następnie czarne. Jagody wprawdzie nie są jadalne, ale również nie należą do trujących.

Wiosną pokrój byliny należy skorygować, przycinając pędy o połowę. Niestety, ten gatunek bywa uszkadzany przez silne mrozy, dlatego warto go nieco okryć przed zimą. Nie ma szczególnych wymagań uprawowych, preferuje jednak gleby lekkie, wilgotne lub suche oraz stanowiska słoneczne ewentualnie lekko ocienione. Można go rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych, przez podział roślin oraz z nasion. Wiosną nawozimy rośliny nawozami z przewagą azotu, wczesnym latem nawozami magnezowymi, pod koniec lipca podajemy dawki nawozów potasowych. Pędy z ozdobnym owocami chętnie wykorzystuje sie w bukieciarstwie.

Dziurawiec barwierski

Dziurawiec barwierski

Dziurawiec „Hidcote” – cenny, bardzo ozdobny mieszaniec, którego przynależność gatunkowa jest jednak sporna, stąd najczęściej określa się go nazwą odmianową. Swoją popularność zawdzięcza niezwykle dekoracyjnym żółtym kwiatom, większym niż u dz. barwierskiego (ok. 7-8 cm.) i bardziej okrągłym. Jego wyprostowane, sztywne pędy mają czerwony odcień i ciekawie kontrastują z zielonoszarymi, dość dużymi liśćmi. Ten dziurawiec raczej nie zawiązuje ozdobnych owoców, a jego podstawowe walory dekoracyjne to pokrój, liście oraz kwiaty. Jego również należy okryć przed zimą, a wiosną skorygować pokrój cięciem. Nie ma dużych wymagań uprawowych, oczekuje jednak miejsc słonecznych i ciepłych oraz lekkiej, przewiewnej i niezbyt suchej gleby. W czasie dłuższego okresu suszy, będzie wdzięczny za dodatkowe nawadnianie. Rozmnażany zazwyczaj za pomocą sadzonek zielnych lub odrostów korzeniowych. Niezwykle ozdobny krzew rabatowy, chociaż równie ciekawie wygląda jako solid, posadzony na przykład na tle jasnej ściany.

Dziurawiec Hidcote

Dziurawiec Hidcote

Dziurawiec bezwonny (Hypericum inodorum) - Bardzo ozdobny gatunek, dorastający do ok. 1 – 1,2 wysokości i podobnej szerokości. Jego główne walory dekoracyjne to duża ilość niewielkich kwiatów i bardzo ozdobne owoce w różnych kolorach, zależnych od odmiany, których u tego gatunku spotyka się sporo. Przykładowo odm. 'Magical Black' wydaje niemal czarne jagody, owoce odm. „Magical Beauty” są czerwone, 'Magical Sunshine' – żółte, a u odm. "Excellent Flair" lekko różowawe. Liście zwykle zielonoszare, lancetowate, dość duże, ale bywają odmiany o pstrym umaszczeniu (np. odm. „Autumn Surprise”). Lubi gleby ciepłe, wapienne i przewiewne. Rozmnaża się przez podział lub sadzonki zielne. Gatunek odporniejszy od poprzedników na niskie temperatury, ale niektóre odmiany wymagają jednak zimowego okrycia.Dziurawiec olimpijski (Hypericum olympicum) – To jeden z niższych gatunków dziurawca, polecany do obsadzania ogródków skalnych lub na obwódki. Dorasta zwykle do ok. 30-40 cm. wys., a jego pędy mają tendencję do pokładania się. Kwiaty dość duże (ok. 6 cm. śr.), żółte, z kępkami wysokich pręcików, zebrane po kilka na szczytach pędów, lubią zwijać wieczorem płatki. Dla zachowania ładnego pokroju Wymaga wiosennego cięcia. Oczekuje dość ciepłych i słonecznych stanowisk oraz przepuszczalnego podłoża. Rozmnaża się z nasion (po stratyfikacji) lub niekiedy sadzonek zielnych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz