Dziurawiec - odmiany ozdobne

Jesteś tutaj:

Dziurawiec - odmiany ozdobne

3,4/5 (65 ocen)

Dziurawiec rogownicowaty (Hypericum cerastoides) – Jeden z najniższych dziurawców, dorastający zaledwie do 15-20 cm. wysokości, za to tworzący dość rozłożyste kępki. Liście są drobne, szarozielone i dość gęsto pokrywają nagie pędy. Niewielkie (ok. 2 cm.), żółte, pojedyncze kwiaty pojawiają się licznie na szczycie pędów niekiedy już w maju. Ze względu na swoje rozmiary polecany na obwódki i skalniaki. Dobrze rośnie na glebach lekkich, przewiewnych, nie wymaga dodatkowego nawadniania, chyba że okres suszy jest dość długi. Oczekuje natomiast stanowisk słonecznych i okrycia na zimę.

Dziurawiec kielichowaty

Dziurawiec kielichowaty

Dziurawiec kielichowaty (Hypericum calycinum) – jest niewielką (ok. 30 - 40 cm. wys.), ale bardzo ekspansywną byliną. Dość szybko rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów i może dość szybko zająć całkiem sporą przestrzeń. Liście o eliptycznym kształcie, początkowo w brązowym odcieniu szybko zmieniające kolor na ciemno zielony. Duże (ok. 7 - 10 cm. śr.), żółte kwiaty, z wyraźną kępką pręcików, pojawiają sie pojedynczo na szczytach pędów. Odmiany mogą mieć dodatkowe walory ozdobne np. czerwone pylniki (odm. „Rose of Sharon”). Najlepiej rośnie na glebie lekkiej i wilgotnej, ale właściwie poradzi sobie też niemal na każdej innej, gdyż ma niezwykle małe wymagania uprawowe. Rośnie równie dobrze na glebie zasadowej co lekko kwaśnej oraz na stanowisku słonecznym jak i ocienionym. Rozmnaża się go na różne sposoby: za pomocą sadzonek zielnych, przez podział roślin, przy pomocy odrostów, a niekiedy nawet z nasion. Polecany do ogródków skalnych oraz na stanowiska przeznaczone do zadarnienia. Dość wytrzymały na niskie temperatury.


Poza wymienionymi gatunkami, można spotkać wiele innych np. dziurawiec wytworny (H. elegans), dziurawiec nadobny (H. pulchrum), dziurawiec wielki (H. ascyron), dziurawiec Kalma (H. kalmianum), dziurawiec woniejący (H. coris), dziurawiec cuchnący (H. hircinum), dziurawiec falisty (H. undulatu), dziurawiec rozesłany (H. humifusum), dziurawiec kosmaty (H. hirsutum), dziurawiec złocisty (H. aureum).


Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny

Wysokiej jakości nasiona dziurawca do siewu kupisz tutaj

Tekst: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz