Sadzonki lawendy - co trzeba o nich wiedzieć? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Sadzonki lawendy - co trzeba o nich wiedzieć? Zobacz!

3,5/5 (857 ocen)

Lawenda to jedna z ważniejszych roślin leczniczych, a zarazem jedna z najczęściej wykorzystywanych roślin w kosmetyce i aromaterapii. Nie tylko ładnie pachnie i wygląda, lecz także ma korzystny wpływ na nasz organizm, a zawarty w niej olejek lawendowy używany jest od wieków w przemyśle perfumeryjnym. Cała roślina ma przyjemny korzenny, bardzo intensywny zapach, nieco przypominający rozmaryn, i orzeźwiający, lekko cierpki smak.

W Polsce lawenda uprawiana jest najczęściej jako roślina ozdobna. Jej uprawa jest dość łatwa, jednak jej rozmnażanie wymaga znajomości pewnych zasad. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które należy wiedzieć o sadzonkach lawendy, przygotowując się do jej uprawy.


Jakie sadzonki lawendy kupić?


Krzewy lawendy są produkowane i sprzedawane w pojemnikach. Są one dostępne w sprzedaży niemal przez cały okres wegetacyjny, od wczesnej wiosny do jesieni. Najlepiej kupić gotowe sadzonki lawendy w sklepie ogrodniczym lub wykwalifikowanych szkółkach, ponieważ rośliny powinny posiadać etykietę potwierdzającą nazwę odmiany, dzięki której mamy pewność, że powstały z rozmnażania wegetatywnego.


Gdzie sadzić sadzonki?


Lawenda wymaga żyznej, lekkiej, suchej i przepuszczalnej gleby bogatej w wapń, o neutralnym lub zasadowym odczynie. Źle rośnie na ciężkiej, bardzo mokrej i zakwaszonej glebie. Lubi osłonięte od wiatru, słoneczne stanowiska, toleruje lekki cień, jednak podczas kwitnienia wymaga dużo słońca. Jest średnio mrozoodporna, wytrzymuje temperaturę do -10o C, ale źle wpływa na nią wysoka wilgotność powietrza i wilgotne podłoże, z tego powodu roślina może częściowo przemarzać. W mroźne zimy pozostawiona bez przykrycia wymarza.

Naturalnie rośnie w klimacie ciepłym i suchym, w uprawie dobrze rośnie też w głębokich donicach i pojemnikach w uniwersalnej ziemi. Lawenda może tworzyć niski żywopłot, jednak tylko z regionach, w których zimy nie są zbyt mroźne. Często zdobi brzegi trawników i alejek, a także skarpy, ogródki skalne i rabaty, na których wydziela przyjemny zapach. Występuje nawet nad brzegiem morza. W dużym ogrodzie warto zasadzić obok siebie kilka różnych odmian lawendy.


Kiedy sadzić sadzonki?


Sadzonki lawendy sadzi się późnym latem lub wiosną, gdy nie ma już zagrożenia przymrozkami, ponieważ te terminy sadzenia zapewniają lepsze ukorzenianie się rośliny i szybszy jej wzrost w pierwszym roku po posadzeniu.


Jak sadzić sadzonki lawendy?


Przed jej posadzeniem warto wcześniej głęboko przekopać ziemię. Jeśli wraz z ziemią został przekopany obornik, roślinę można posadzić dopiero po dwóch latach. Lawendę najlepiej sadzić po kilka sztuk obok siebie. Optymalna odległość pomiędzy sadzonkami powinna wynosić 30-40 cm, zaś odległość między rzędami ok. 60 cm. W naszym klimacie konieczna jest ochrona lawendy przed wymarzaniem. Z tego powodu jesienią dobrze jest obredlić rośliny i usypać kopczyki ziemi chroniące nasadę krzewów. Można również przykryć je suchymi liśćmi, gałązkami sosny lub słomą, pamiętając o tym, by nie zdejmować pokrywy zbyt wcześnie. Lawenda to roślina trwała, pozostaje na stanowisku przez kilka lat, w optymalnych warunkach żyje nawet 15-20 lat. Po tym czasie stare i całkiem zdrewniałe rośliny należy wyrwać, a w ich miejsce posadzić młode.


Rozmnażanie sadzonek


Lawendę można rozmnażać zarówno z nasion, jak i poprzez sadzonki półzdrewniałe lub sadzonki zielne otrzymane przez podział roślin matecznych. Należy jednak mieć świadomość, że samodzielne rozmnażanie lawendy jest trudne i nie zawsze się udaje.

Jeśli rozmnażamy lawendę z sadzonek, w czerwcu lub na początku lipca należy odłamać z krzaczków jednoroczne, niekwitnące pędy długości ok. 7 cm. Ważne, by pobierać je dopiero z trzy- lub czteroletnich roślin. W ten sposób uzyskamy sadzonki z piętką. Przed posadzeniem z dolnej ich części należy usunąć liście, a następnie zanurzyć końce pędów w ukorzeniaczu i umieścić roślinę w pojemniku. Najlepsze podłoże do ukorzeniania to perlit, piasek lub mieszanka torfu z piaskiem. Następnie pojemnik z sadzonkami nakrywa się folią. Codziennie trzeba na kilka minut podnieść ją, by przewietrzyć rośliny. Po 5-6 tygodniach ukorzenione rośliny wysadza się na rozsadnik na głębokość ok 2 cm, a dopiero wiosną następnego roku przesadza na miejsce stałe.

Inną metodą otrzymania młodych roślin jest kopczykowanie. W tej metodzie w lipcu usypuje się kopczyki, a więc obsypuje się kilkuletnie krzaczki ziemią do jednej trzeciej ich wysokości. Przez cały okres wegetacji rośliny powinny być one wilgotne, ponieważ sprzyja to wyrastaniu korzeni na przysypanych pędach. W następnym roku, gdy minie zagrożenie wiosennymi przymrozkami, ziemię należy rozgarnąć, a następnie podzielić roślinę na części.  


Ceny sadzonek


Lawenda, odmiany tradycyjne – 5-8 zł za 1 sztukę
Lawenda, odmiany nowe – 12-15 zł za 1 sztukę


Odmiany lawendy


Opisano ponad dwadzieścia gatunków rośliny, z których uprawa się jedynie kilka, najczęściej lawendę prawdziwą, zwaną też lekarską lub wąskolistną. W sklepach można znaleźć wiele odmian różniących się wysokością, wielkością kwiatostanów i intensywnością zabarwienia, wśród których do najpopularniejszych należą te o fioletowych kwiatach, takie jak Hidcote Blue, Munstead czy Dwarf Blue, oraz biała Alba. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz