Jakie nasiona lawendy kupić? Jak i kiedy je siać? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona lawendy kupić? Jak i kiedy je siać? Odpowiadamy!

3,5/5 (584 ocen)

Przez wielu lawenda jest uważana za jedną z najważniejszych roślin leczniczych. Jest popularna z powodu przyjemnego zapachu i zawartego w całej roślinie olejku lawendowego. Lawenda od dawna jest stosowana nie tylko w medycynie, lecz także w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Wyróżnia się drobnymi, intensywnie pachnącymi niebieskimi kwiatami, które warto zaprosić do swojego ogródka. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach lawendy.


Wygląd nasion


Owocem lawendy jest torebka nasienna, w środku której znajdują się cztery okrągłe nasiona. Nasiona lawendy są niezwykle małe, gładkie i ciemnobrązowe. Te drobne i lśniące kuleczki z wyglądu przypominają drobne orzeszki.


Masa 1000 nasion


Masa 1000 nasion wynosi 0,6-0,8 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się 1050-1100 nasion. Z 2 gramów nasion powstaje ok. 1000 roślin.


Zdolność kiełkowania


Proces kiełkowania u lawendy trwa dość długo. Zazwyczaj kiełkowanie nasion w temperaturze 18-20o C trwa 18-28 dni. Po skiełkowaniu temperatura powinna być utrzymana na poziomie 15-18°C.


Kiedy siać nasiona lawendy?


Rozmnażanie lawendy za pomocą nasion jest najprostszym sposobem otrzymania nowych roślin. Dzięki takiemu sposobami rozmnażania możemy uzyskać więcej nasionek. Wysiew świeżych nasion na niewielki rozsadnik powinien nastąpić późnym latem lub jesienią, niedługo po zbiorze, a zarazem tuż przed nadejściem jesiennych mrozów. Natomiast wysiew nasion do skrzynek lub doniczek powinien nastąpić wiosną, w okresie od marca do czerwca.


Jak siać nasiona lawendy?


Aby nasiona były zdolne do kiełkowania, przed wysiewem trzeba poddać je 2-miesięcznemu zabiegowi stratyfikacji. Polega on na umieszczeniu nasion pomiędzy warstwami wilgotnego piasku w donicy lub niewielkiej skrzyneczce i pozostawieniu ich na okres dwóch miesięcy w temperaturze 0-3o C. Można również przyspieszyć ten zabieg, umieszczając nasiona na cztery tygodnie w lodówce w tej samej temperaturze. Ten etap chłodu umożliwia rozpoczęcie procesu kiełkowania roślin. Po tym okresie napęczniałe nasiona trzeba odsiać z piasku i nieco wysuszyć.

Po okresie chłodu przygotowane nasiona wysiewa się od razu na rozsadnik, w rzędy co 20 cm. Zaleca się zabezpieczenie go przed mrozem, np. włókniną. Możliwy jest również punktowy siew do skrzynek znajdujących się w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Wiosną, gdy młode siewki urosną na wysokość ok. 10 cm, należy wysadzić je na stałe miejsce, w rozstawie 40-50 cm. Najczęściej ma to miejsce po 15 maja, gdy minie zagrożenie wiosennymi przymrozkami. Norma wysiewu to 3-4 kilogramy na hektar. Otrzymane w ten sposób rośliny zakwitają na ogół w drugim roku po posadzeniu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz