Przycinanie lawendy - kiedy i jak?

Jesteś tutaj:

Przycinanie lawendy - kiedy i jak?

3,4/5 (213 ocen)

Lawenda (lavandula) jest wieloletnią krzewinką o zastosowaniu dekoracyjnym i leczniczym. Aby zapewnić jej obfite kwitnienie oraz zdrowy rozrost, przycinamy ją dwa razy w roku. Nieprzycinane rośliny tracą zwarty pokrój i wyglądają nieestetycznie.


Cięcie lawendy rosnącej w gruncie


Po sadzeniu usuwamy tylko przekwitłe kwiatostany młodej rośliny. Pierwsze radykalne cięcie wykonujemy dopiero w następnym roku.

W marcu lub na początku kwietnia ponownie przycinamy zwiędłe kwiatostany, tym razem z długimi na ok. 2 cm fragmentami pędów. Pamiętajmy, że pędy lawendy drewnieją od dołu. Fragmenty do wycinki należy wybierać ostrożnie, ponieważ zbyt radykalne cięcie zdrewniałych części mogłoby doprowadzić do chorób wiązek przewodzących, a w efekcie do obumarcia rośliny. Dzięki silnemu cięciu wczesną wiosną w lipcu doczekamy się obfitego kwitnienia. W jego trakcie lub tuż po zakończeniu (w sierpniu) przycinamy krzewinki ponownie, by pobudzić je do intensywnego rozrostu. Dzięki temu lawenda zakwitnie ponownie jeszcze w tym samym roku.

Lawenda, dorastająca do 75 cm wysokości, dobrze nadaje się do tworzenia niskich żywopłotów. Należy sadzić obok siebie przedstawicieli tej samej odmiany, ponieważ wtedy mamy pewność, że rośliny osiągną jednakową wysokość. Aby zachować pożądaną formę, żywopłot przycinamy w połowie wiosny. Usuwamy tylko tegoroczny przyrost.


Cięcie lawendy rosnącej w donicy


W przypadku lawendy rosnącej w pojemniku cięcie polega usuwaniu pędów zaburzających jej pokrój. Co kilka lat przycinamy też korzenie. Zabiegi te wykonujemy wczesną wiosną lub jesienią. Korzenie należy skrócić maksymalnie o 10 cm, a pędy tniemy w taki sposób, by krzewinka zachowała kulisty kształt.

Zbiór lawendy

Zbiór lawendy


Odmładzanie starych okazów


Z czasem lawenda traci estetyczny wygląd. Po 6-7 latach jej zdrewniałe pędy łysieją i zaczynają się pokładać. Ze zdrewniałych części nie wybijają już odrosty. Aby odmłodzić taką krzewinkę, w kwietniu należy przyciąć stare pędy tuż przy ziemi, żeby roślina wypuściła odrosty z szyjki korzeniowej. Jeśli młode pędy się nie pojawią, stary okaz należy wyrwać i spalić, a na jego miejsce kupić nowy.


Bibliografia


1. ABC ogrodnictwa, Reader’s Digest, Warszawa 2011, s. 321, 345, 365, 645.  
2. Dobbs L., Wood S., Zmień swój ogród, Muza SA, Warszawa 2007, s. 54, 211.
3. Ilustrowana encyklopedia roślin, cz. 5, red. Sieńko-Holewa I., Agora SA, Warszawa 2008, s. 9-11.
4. Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa 2006, s. 89-90.
5. Ogród. Encyklopedyczny poradnik na cały rok, Warszawa 2003, s.  62-63, 86, 186, 299.
6. Osińska E., Lawenda lekarska, „Działkowiec” nr 8/2005, s. 61.
7. Osińska E., Pachnąca lawenda, „Kwietnik” nr 10/1995, s. 27-29.
8. Szewczyk-Taranek B., Lawendowo…, „Działkowiec” nr 8/2013, s. 12-13

Małgorzata Długosz

 

Koniecznie zobacz