Uprawa lawendy na balkonie

Jesteś tutaj:

Uprawa lawendy na balkonie

3,1/5 (217 ocen)

Mało która roślina może pochwalić się tak spektakularną popularnością, jaką w ostatnich latach zdobyła w naszym kraju lawenda. Niewielka, pochodząca z terenów śródziemnomorskich krzewinka, swoimi uroczymi, niebieskofioletowymi kwiatami oraz subtelnym aromatem zawładnęła gustami większości miłośników roślin, dlatego coraz częściej można ją spotkać nie tylko w ogrodach i na skwerach zieleni miejskiej, ale też na balkonach i tarasach. W naszym klimacie do całorocznej uprawy nadaje się tylko jeden gatunek czyli lawenda wąskolistna nazwaną również lekarską (Lavandula angustifolia), gdyż tylko ona jest w stanie poradzić sobie z chłodnym, zimowym okresem (chociaż wymaga okrycia). Pozostałe gatunki spotykane w handlu czyli lawenda francuska (L. stoechas) oraz lawenda hiszpańska (L. dentata), w Polskich warunkach należy traktować jako rośliny jednoroczne, których urodą można się cieszyć przez jeden sezon.


Wymagania uprawowe


Lawenda nie należy do roślin trudnych w uprawie i z powodzeniem można ją posadzić w donicy na tarasie lub balkonie. Należy jednak pamiętać, że to roślina klimatu ciepłego, która posiada pewne wymagania i tylko ich spełnienie zagwarantuje nam obfite i długie kwitnienie lawendy. Przede wszystkim należy wybrać dla niej miejsce słoneczne i ciepłe, gdyż w cieniu będzie kwitła bardzo słabo, a jej pędy zaczną mocno się wyciągać. Roślinie należy też zapewnić odpowiednio duży pojemnik z dobrym drenażem na spodzie oraz przepuszczalne, lekkie, bogate w wapń i składniki pokarmowe, żyzne podłoże.  Lawenda nie ma natomiast wysokich wymagań w stosunku do wilgoci, ponieważ zdecydowanie lepiej znosi lekkie przesuszenie niż zbyt mokrą ziemię.

Uprawa lawendy w doniczce

Uprawa lawendy w doniczce


Zimowe przechowywanie


W sezonie na tarasie możemy uprawiać każdy gatunek lawendy, ale jeśli chcemy roślinę przechować do następnego roku, w amatorskich warunkach może się to udać jedynie w przypadku lawendy wąskolistnej. Jednak nawet w jej przypadku przetrwanie zimy w pojemniku na balkonie może być bardzo trudne i to nawet wtedy, kiedy donicę dokładnie obłożymy grubą włókniną lub słomianą matą. Dlatego też lepiej przenieść roślinę późną jesienią do widnego, ale chłodnego pomieszczenia z temperaturą ok. 5 -10 °C (pamiętając, o skąpym, ale systematycznym podlewaniu) lub zadołować ją na okres zimy w ogrodzie, okrywając włókniną lub liśćmi.

Lawenda w doniczce

Lawenda w doniczce


Cięcie


Przed zimowaniem krzaczki należy lekko przyciąć skracając je o przekwitłe kwiatostany, które można wykorzystać do kompozycji zapachowych typu potpourri lub powiązać w pęczki i zawiesić w szafie, jako preparat odstraszający mole. Kolejny raz przycinamy roślinę wczesną wiosną (IV – p. V), jednak wtedy wykonujemy już ciecie znacznie bardziej radykalne. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz