Uprawa lawendy na balkonie

Jesteś tutaj:

Uprawa lawendy na balkonie

2,9/5 (142 ocen)

Krzewinki przycinamy o połowę lub na wysokości ok. 10 cm. Dzięki temu rośliny mocniej się rozkrzewią i będą bujniej kwitły, a także dłużej zachowają żywotność oraz ładny pokrój. Jeśli zabiegu nie wykonamy, lawenda będzie miała dość luźny, wybujały pokrój, a z czasem zacznie brzydko ogołacać się od dołu. Podczas cięcia możemy też spróbować pobrać i ukorzenić sadzonki pędowe, które powinny dać nam w przyszłości nowe pokolenie roślin,  choć to zabieg dość trudny i nie zawsze kończy się powodzeniem. Lawendę można także pozyskiwać z nasion, wysiewanych do pojemników wczesną wiosną, jednak wtedy należy mieć świadomość, że na pierwsze kwiaty przyjdzie nam poczekać do następnego roku.


Zagrożenia w uprawie


Lawenda nie jest szczególnie podatna na choroby i szkodniki, dlatego najbardziej mogą jej zaszkodzić błędy uprawowe. Zbyt częste podlewanie, złe przechowywanie lub nieodpowiednie cięcie, może sprawić, że roślina szybko straci urodę, a nawet może zamierać (np. z powodu zalania bryły korzeniowej).

Suszenie lawendy

Suszenie lawendy


Pojemniki do uprawy lawendy


Lawenda to roślina bardzo wdzięczna i jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, może być wspaniałą ozdobą balkonów i tarasów. Wspaniale prezentuje się w pojemnikach i osłonkach w stylu prowansalskim (np. w bielonych, drewnianych skrzynkach, cynkowanych, surowych wiaderkach czy wiklinowych, jasnych koszach), ale równie pięknie wygląda w pojedynczej, rozszerzanej u góry, prostej donicy lub w starym, glinianym dzbanie. Jeśli mamy do dyspozycji naprawdę duży pojemnik, możemy lawendę skomponować z innymi roślinami balkonowymi (np. pelargoniami, kocankami włochatymi) lub ciekawymi ziołami (np. szałwią, bazylią, tymiankiem lub rozmarynem), chociaż tak naprawdę jej szczególna uroda najlepiej prezentuje się wtedy, gdy roślina zostanie posadzona w donicy pojedynczo lub w jednogatunkowej grupie.

Wysokiej jakości nasiona lawendy do nabycia tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz