Uprawa poziomek na balkonie

Jesteś tutaj:

Uprawa poziomek na balkonie

3,4/5 (796 ocen)

Smaczne, aromatyczne i wartościowe poziomki są w naszym kraju mniej popularne niż truskawki, choć posiadają podobne wartości odżywcze, mniejsze wymagania uprawowe i owocują przez większą część sezonu, a poza tym można je uprawiać zarówno w ogrodzie jak i na balkonie. Najsmaczniejsze i najmocniej pachnące owoce znajdziemy na krzaczkach czystego gatunku poziomki pospolitej (Fragaria vesca), choć nie są one tak duże, jak owoce poziomek hodowlanych. Poza tym leśne poziomki mają tendencję do wytwarzania licznych rozłogów, co nie zawsze jest mile widziane. Dlatego jeśli zależy nam na dużych owocach i znikomej ilości wąsów, wybierzmy do uprawy hodowlane odmiany poziomki.


Opis


Poziomka pospolita to niewielka, bylinowa krzewinka, dorastająca do wys. 15-30 cm. i posiadająca zielone, odziomkowe, trójdzielne liście o piłkowanych brzegach i wyraźnie zaznaczonych nerwach. Wiosną (V-VI) na szczytach niezbyt długich pędów rozwija białe, pojedyncze kwiaty, które po zapyleniu przekształcają się w niewielkie, czerwone owoce, przypominające wyglądem miniaturowe truskawki. Gatunek owocuje na przełomie czerwca i lipca oraz wytwarza liczne wąsy rozłogowe, dzięki którym łatwo się rozmnaża i szybko rozprzestrzenia, w krótkim czasie zajmując duże obszary.

Uprawa poziomek i truskawek na balkonie

Uprawa poziomek i truskawek na balkonie


Odmiany


W wyniku prac hodowlanych wyselekcjonowano kilka odmian poziomki, charakteryzujących się większymi owocami, dłuższym okresem owocowania oraz brakiem rozłogów. Do uprawy pojemnikowej polecane są głównie: „Rugia” (odmiana o czerwonych, dość dużych owocach, bezrozłogowa, plenna, odporna na mróz, powtarzająca owocowanie), „Regina” (odmiana o czerwonych owocach, bezrozłogowa, plenna, odporna na mróz, powtarzająca owocowanie), „Baron Solemacher” (odmiana o czerwonych, wyjątkowo dużych owocach, bezrozłogowa, plenna, odporna na mróz, powtarzająca owocowanie) oraz „Yellow Wonder” (wyjątkowo atrakcyjna odmiana o lekko wydłużonych, żółtych owocach, których kolor jest nieatrakcyjny dla ptaków, bezrozłogowa, plenna, odporna na mróz, powtarzająca owocowanie). Jeśli nie przeszkadza nam duża ilość rozłogów (np. planujemy uprawę w wiszącym pojemniku), możemy zdecydować sie na poziomki leśne lub odmiany hodowlane takie jak np. „Perła Gotha” czy „Sanssouci”.Uprawa w pojemniku


W naturze poziomka pospolita preferuje wilgotne i jasne stanowiska leśne oraz bogatą w próchnicę, przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie pH, dlatego w uprawie będzie oczekiwać podobnych warunków, z tą różnicą, że owoce odmian hodowlanych będą słodsze, jeśli rośliny zostaną posadzone na stanowisku słonecznym. Wtedy jednak musimy pamiętać o częstym podlewaniu, gdyż ze względu na płytki system korzeniowy, poziomki nie tolerują przesuszenia, reagując na nie więdnięciem liści, osłabieniem owocowania i pogorszeniem jakości plonu. Aby zapobiec nadmiernej utracie wilgoci, ziemię w doniczce można wyściółkować kompostem lub ciemną włókniną ogrodniczą. Jeśli chcemy cieszyć się smacznymi owocami, nie musimy zakładać na balkonie całej plantacji poziomek, gdyż są to rośliny samopylne i aby zawiązały się na nich owoce wystarczy posadzić jeden krzaczek.

Poziomki uprawiane w pojemnikach oczekują jednak nie tylko właściwego stanowiska, odpowiedniego podłoża i systematycznego podlewania, ale także regularnego zasilania. Ponieważ owocującą niemal przez cały sezon, składniki odżywcze pobrane z podłoża szybko transportują do wszystkich części nadziemnych, w tym także owoców. Z tego względu do ich nawożenia lepiej wykorzystać nawozy organiczne (np. biohumus) niż sztuczne, dzięki czemu będziemy mogli zbierać smaczne i zdrowe owoce oraz unikniemy przenawożenia roślin.

Poziomki są dość odporne na niskie temperatury, ale zimy w pojemniku mogą nie przetrwać. Jeśli więc mamy taką możliwość, późną jesienią przenieśmy roślinę do gruntu. Jeżeli jednak będzie musiała pozostać na balkonie, starannie zabezpieczmy doniczkę przed mrozem (np. za pomocą grubej włókniny) i w cieplejsze dni podlewajmy podłoże tak, aby zupełnie nie wyschło.

Poziomka uprawiana w doniczce

Poziomka uprawiana w doniczce czytaj dalej...

Koniecznie zobacz