Jakie kwiaty wybrać na balkon?

Jesteś tutaj:

Jakie kwiaty wybrać na balkon?

3,2/5 (29 ocen)

Kiedy tylko zbliża się koniec zimy, właściciele balkonów zaczynają gorączkowe planowanie ich aranżacji. Każdemu z nas zależy, by w skrzynkach znalazły się gatunki piękne, okazałe, ale też optymalne z punktu widzenia naszych oczekiwań i warunków, jakie mamy na balkonie. W centrach ogrodniczych mamy tak ogromny wybór roślin balkonowych, że nieraz nawet doświadczonym miłośnikom zieleni nie jest łatwo dokonać wyboru. Jak wybrać kwiaty na balkon i które gatunki najlepiej się sprawdzają w roli ozdoby tego miejsca?


O czym trzeba pamiętać?


Pielęgnując rośliny na balkonie należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze należy je często i regularnie podlewać. Jeżeli w lecie mamy bardzo wysoką temperaturę, a balkon jest wystawiony na słońce i duszny, ziemia w skrzynkach wysycha bardzo szybko, a niedostateczna ilość wody sprawi, że nasze kwiaty będą marniały. Kwiaty w skrzynkach warto też regularnie nawozić. Mają one do dyspozycji niewielką ilość gleby, więc dość szybko wyczerpują się wszelkie niezbędne składniki odżywcze, z których korzysta roślina. Nawóz zawsze dostosowujmy do potrzeb i rodzaju rośliny, najlepiej poradzić się w tym względzie specjalistów, na przykład w sklepie ogrodniczym. Dodatkowo by kwiat dobrze się rozwijał i okazale wyglądał, należy w miarę potrzeby usuwać zwiędle części, na przykład kwiatostany. Przed zimą rośliny wieloletnie, zwłaszcza te wrażliwe na niskie temperatury, przenosi się do pomieszczeń, razem ze skrzynką lub wykopując cebulki z pojemnika. Ogromne znaczenie ma także to, żeby zidentyfikować warunki, jakie panują na naszym balkonie i do nich dobrać rośliny. Czy nasz balkon jest zacieniony? A może wietrzny lub roślina będzie na nim narażona na ostre słońce? To wszystko jest bardzo ważne i nie wolno zapominać o takich czynnikach.

Czym się kierować przy wyborze gatunku?


Przy wyborze gatunku kierujemy się nie tylko naszym gustem i poczuciem estetyki, ale też pewnymi względami praktycznymi. Z pewnością wybierzemy kwiaty dostosowane do warunków atmosferycznych, jakie panują na naszym balkonie, ale to nie wszystko. Osoby, którym zależy na tym, by balkon był kolorowy przez długi czas powinny wybierać gatunki, które cechują się długim okresem kwitnięcia. Zaliczyć do nich można na przykład aksamitki, begonię wiecznie kwitnącą, fuksję, lobelię czy niecierpka. Jeżeli posadzimy tego typu kwiaty, możemy mieć pewność, że nasz balkon będzie kolorowy przez praktycznie całą wiosnę i lato. Inni posiadacze balkonów stawiają z kolei na kwiaty odporne na niekorzystne warunki, takie jak susza, upał czy wiatr. Chcą mieć pewność, że nawet, jeżeli nie będą poświęcać zbyt dużo czasu na pielęgnację roślin na balkonie, one nadal będą się dobrze rozwijały i wyglądały. Do wspomnianych gatunków należą między innymi petunie, begonie, portulaki czy smagliczki. Być może część z osób uprawiających kwiaty na balkonie chciałoby wykorzystać je do zasłonięcia niezbyt ładnej balustrady lub stworzenia sobie intymnego klimatu, sprzyjającego wypoczynkowi i relaksowi. Do tego celu można użyć roślin o długich pędach, zarówno tych zwijających, jak i tych pnących się. Rekordzistami, jeżeli chodzi o długość pędów są z pewności takie gatunki, jak: fasola ozdobna, kobea, kocanka włochata, czy pelargonia bluszczolistna. Miłośnicy kwiatów, którym zależy na intensywnym i miłym zapachu na balkonie powinni wybrać na przykład groszek pachnący, maciejkę, niektóre odmiany surfinii czy werbeny. Oczywiście to tylko niektóre kryteria wyboru. Oprócz nich można kierować się na przykład kolorem kwiatów. Wszystko zależy w tym względzie od naszych osobistych preferencji.

Pelargonie

Pelargonie

Najpiękniejsze kwiaty balkonowe


Do wyboru mamy naprawdę wiele pięknych gatunków, zarówno tych znanych, jak i tych mniej popularnych. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.

  • Godecja

Istnieją zarówno wyższe jak i niższe odmiany godecji. Te dorastające mniej więcej do 40 cm wysokości wspaniale nadają się do sadzenia i uprawiania na balkonie. Godecja ma w sumie niezbyt wielkie wymagania i jest łatwa w uprawie. Potrzebuje słonecznego stanowiska. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Roślinę warto podlewać codziennie, a przy wielkich upałach nawet dwa razy dziennie oraz nawozić raz w tygodniu. Dzięki temu będziemy uzupełniać jej niezbędne substancje odżywcze, które w skrzynce szybko się wyczerpują. Godecje najlepiej uprawiać w większych naczyniach niż w małych skrzynkach przy pomocowanych na balustradzie, gdzie rośliny są narażone na niekorzystne warunki środowiskowe, na przykład silny wiatr.

  • Brachycome

Ta roślina nie jest jeszcze zbyt popularna w naszym kraju, jednakże z pewnością niedługo się to zmieni, ponieważ wspaniale nadaje się w właśnie do uprawiania na balkonie, a poza tym jest bardzo efektowna. Charakteryzuje się małymi, pierzastymi listkami, delikatnymi kwiatami w pastelowych kolorach, które co prawda krótko żyją, ale obsypują roślinę w dużej ilości. Brachycome ma zwisające pędy i kwitnie od czerwca do września. Nie jest rośliną wymagająca ani zbyt trudną w uprawie. Jedyne, czego jej potrzeba to słoneczne stanowisko i częste podlewanie, najlepiej codziennie.

Roślina, jak sama nazwa wskakuje, pięknie oplecie nam balustradę. Jej pędy mogą osiągać kilka metrów długości. Charakterystyczną cechą kobei są piękne, dzwonkowate kwiaty o fioletowej barwie. Dodatkową zaletą jest fakt, że roślina rośnie niezwykle szybko i rozplenia się po całej powierzchni, jaka jest jej udostępniona o ile tylko ma szansę się zaczepić dzięki swoim „wąsom”. W pierwszym roku po posadzeniu możemy się spodziewać kwiatów w lipcu i cieszyć się nimi do września. Starsze egzemplarze zakwitają już w czerwcu. Roślina lubi stanowiska słoneczne i dużą ilość wody, szczególnie w czasie gorących dni, więc nie wolno o tym zapomnieć.

  • Powój

Jest popularną i bardzo znaną w naszym kraju rośliną pnącą o pięknych kwiatach, przypominających dzwoneczki.  Kwitnie od lipca do września. Powój nie ma specjalnych wymagań oprócz tego, że potrzebuje ciepłego i dobrze nasłonecznionego stanowiska. Bardzo ciekawą właściwością kwiatów jest fakt, że w okresach dnia, kiedy brakuje słońca, na przykład wcześnie rano w wieczorami, zamykają się, a kiedy nasłonecznienie wzrasta, kwiaty pięknie się rozchylają. Powój rozrasta się intensywnie i gęsto, więc oplecie nam balustradę i będzie stanowił dodatkową ochronę na przykład przed słońcem, albo wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.  • Lobularia nadmorska

Jest to kolejna roślina, która cechuje się pięknem, ale też jest bardzo łatwa w uprawie i niewymagająca. Kwitnie tworząc wiele kwiatostanów złożonych z drobnych kwiatuszków. Kwiaty mogą być o barwie różowej, fioletowej lub białej a możemy się nimi cieszyć od lipca do września. Lobularia wymaga ciepłego klimatu i dużo słońca, dlatego należy ją trzymać na balkonach zacisznych i takich, które są nasłonecznione przez większość dnia. Oczywiście przy tym nie wolno zapomnieć o częstym podlewaniu.

Ozdobą tej rośliny balkonowej są cieniutkie, nitkowate liście, Na gałązce jest ich cała masa, a że roślina szybko się rozgałęzia, wygląda to bardzo atrakcyjnie. Kwiaty mietelnika są malutkie i niepozorne. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz