Jakie nasiona kwiatów ogrodowych warto wybrać? Sprawdź!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona kwiatów ogrodowych warto wybrać? Sprawdź!

3,6/5 (48 ocen)

Dla posiadacza ogrodu lub działki zima jest najlepszą porą na zastanowienie się, jakie nasiona kwiatów ogrodowych warto wybrać. Aby stworzenie wymarzonej, długo kwitnącej i radośnie barwnej kompozycji stało się łatwiejsze, podpowiadamy, jak rozpoznać zdrowy materiał siewny dobrej jakości i gdzie go kupić. Proponujemy sprawdzone gatunki na kwietniki oraz rabaty, prezentujemy ceny nasion na polskim rynku i zdradzamy tajniki siewu nasion i produkcji rozsady.


Jak rozpoznać zdrowe nasiona kwiatów?


Nasiona kwiatów ogrodowych mają bardzo zróżnicowane rozmiary i kształty. Znajdziemy wśród nich nasiona kuliste, spłaszczone, sierpowate i wydłużone, przypominające drobny maczek, dorodne ziarnka grochu lub pestki słonecznika. Materiał siewny wysokiej jakości charakteryzuje jednolite wybarwienie bez oznak pleśni i wyrównana wielkość. Zdrowe nasiona są czyste, suche, nie sklejają się ani nie kruszą. Inne istotne wyznaczniki ich jakości, których nie ocenimy gołym okiem, to kiełkowalność oraz czystość analityczna. Wysoką kiełkowalnością cechuje się materiał siewny pozyskany ze zdrowych roślin matecznych, zapylonych przez okazy tej samej odmiany (ważne w przypadku odmian ustalonych), zebrany we właściwym terminie, oczyszczony i wysuszony w odpowiednich warunkach oraz prawidłowo przechowywany. Czystość analityczna jest natomiast parametrem umożliwiającym oszacowanie procentowej ilości nasion innych gatunków oraz zanieczyszczeń w 1000 g materiału siewnego.


Gdzie kupić dobre nasiona kwiatów ogrodowych?


Nasiona kwiatów ogrodowych, sprawdzone pod kątem kiełkowalności i czystości analitycznej, kupimy tylko od renomowanych producentów, którzy oferują wykwalifikowany materiał siewny, otrzymany z plantacji towarowej. Producenci nasion nie prowadzą zazwyczaj sprzedaży detalicznej, dlatego klienci składający zamówienia na własne potrzeby zaopatrują się w sklepach i centrach ogrodniczych. Jeśli zależy nam na nasionach od konkretnego producenta, warto osobiście odwiedzić punkt sprzedaży. Dobrym rozwiązaniem są także zakupy w sklepie internetowym, oferującym wysyłkę nasion. Takie sklepy mają zazwyczaj szeroki wybór gatunków i odmian w korzystnych cenach. Przeglądając oferty zwróćmy uwagę na opisy roślin, ich zdjęcia i informacje o gramaturze, czyli ilości nasion w paczce – sprzedawcę godnego zaufania rozpoznamy po rzetelnie przygotowanej charakterystyce produktu. Ostatni, lecz niezmiernie ważny wyznacznik jakości nasion kwiatów ogrodowych to termin ich przydatności do siewu. Informacja na ten temat znajduje się zawsze na odwrocie paczki, obok informacji o gramaturze.


Podstawowe zasady komponowania rabat


Praktykowana współcześnie sztuka urządzania ogrodów posiłkuje się różnymi stylami. Możemy przekształcić zieleniec w barwny ogród wiejski, pełen krajowych gatunków, lub założyć formalną rabatę w kształcie pasa czy geometryczny kwietnik w stylu francuskim. W związku z modą na ekologiczny styl życia uznaniem cieszą się kompozycje naturalistyczne, w których kwiaty porastają swobodnie darń, rozwijając się w prześwietlonym cieniu drzew. Doskonałe efekty (nie tylko wizualne) przynosi także zestawianie kwiatów ogrodowych z trawami ozdobnymi bądź warzywami i ziołami, pełniącymi funkcje dekoracyjne, np. kolorową kapustą, fryzowaną pietruszką naciową czy koprem. Ta ostatnia propozycja pozwala wykorzystać zjawisko allelopatii – jeśli więc np. chcemy uchronić warzywa przed nicieniami, uprawiajmy je razem z aksamitką, która skutecznie odstrasza szkodniki glebowe.

Komponując rabaty kierujmy się przede wszystkim wymaganiami środowiskowymi poszczególnych roślin. Na podłożu lekko zasadowym dobrze będą czuły się bodziszki, goździki, floksy, firletki, zatrwiany i niektóre dzwonki, na kwaśnym z kolei sadźmy begonie stale kwitnące, koleusy, niecierpki oraz sasanki. Jeśli mamy glebę wilgotną i dość zwięzłą, sięgnijmy po nasiona lobelii, niezapominajki i orlika, a w miejscach suchych i piaszczystych niech rozgoszczą się m.in. dziewanny, gęsiówki, pięciorniki i ubiorki. Warto przy tym sadzić obok siebie gatunki, które nieznacznie różnią się terminem kwitnienia, dzięki czemu rabata zachowa atrakcyjny wygląd przez cały sezon.


Najpopularniejsze kwiaty ogrodowe uprawiane z nasion


W poniższej tabeli prezentujemy najważniejsze informacje na temat znanych i lubianych rodzajów i gatunków kwiatów ogrodowych, uprawianych w naszym klimacie.
 

Rodzaj/Gatunek

Kwiaty

Stanowisko

Termin kwitnienia

Aksamitka

Tagetes

żółte, pomarańczowe, czerwone, jednolite i wielobarwne

słońce/półcień; gleba przepuszczalna

VI-X

Aster

Aster

białe, w odcieniach różu i fioletu, jednolite i wielobarwne

słońce; gleba lekka i żyzna

VII-X

Bratek Viola

wszystkie barwy prócz zieleni, wielokolorowe, kontrastowo ubarwione

słońce/półcień; gleba lekko wilgotna, żyzna, przepuszczalna

IV-IX/X

Cynia Zinnia

żółte, pomarańczowe, różowe w odcieniach

słońce; gleba przepuszczalna

VI-IX

Floks Phlox

białe, w odcieniach różu i fioletu

słońce; gleba wilgotna, żyzna, przepuszczalna

VII-X

Goździk Dianthus

białe, w odcieniach żółci, różu, czerwieni i fioletu, również wielokolorowe

słońce; gleba przepuszczalna

VI/VII-X

Jeżówka Echinacea

białe, w odcieniach purpury

słońce/półcień; gleba przepuszczalna, żyzna

VII-IX/X

Lewkonia letnia Matthiola incana

białe, w odcieniach różu i fioletu

słońce/półcień; gleba przepuszczalna, średniozwięzła

VI-VIII/IX

Łubin ogrodowy Lupinus

białe, różowe i lawendowoniebieskie

słońce; gleba przepuszczalna, żyzna, lekko wilgotna

VI/VII-IX

Malwa Alcea

białe, pomarańczowe, żółte, różowe, czerwone, purpurowe, czarne

słońce; gleba żyzna, wilgotna, niepodmakająca

VII-VIII

Naparstnica Digitalis

białe, w odcieniach różu, kontrastowo nakrapiane

słońce; gleba żyzna, przepuszczalna, niezbyt sucha

VI-VIII/IX

Nasturcja Tropaeolum

kremowe, żółte, pomarańczowe

słońce; gleba przepuszczalna, niezbyt sucha

VI-IX

Onętek Cosmos

białe, pomarańczowe, w odcieniach różu

słońce; gleba przepuszczalna, raczej sucha, uboga

VII-IX

Stokrotka Bellis

białe, różowe, czerwone

słońce/półcień; gleba żyzna, przepuszczalna

IV-VII

Zatrwian Limonium

białe, żółte, różowe, fioletowe, niebieskie

słońce; gleba przepuszczalna, żyzna, wapienna

VII-X

 

Z wymienionych gatunków łatwo stworzyć zarówno jedno- i dwubarwne, stonowane kompozycje, jak i kolorowe, wesołe, swobodne zestawienia. Odpowiednio rozplanowane rabaty będą kwitły od połowy wiosny do wczesnej jesieni. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz