Kwiaty wieloletnie (byliny) do ogrodu

Jesteś tutaj:

Kwiaty wieloletnie (byliny) do ogrodu

3,5/5 (283 ocen)

Rośliny wieloletnie to takie, które żyją dłużej niż dwa lata. W czasie swego życia mają zdolność do wielokrotnego wytwarzana nasion albo zarodników niezbędnych do rozmnażania. Wśród roślin wieloletnich wyróżniamy miedzy innymi kwiaty, które ogrodnicy bardzo chętnie sadza w swoich ogrodach ze względu na ich dekoracyjny charakter i fakt, że nie trzeba ich co roku sadzić od nowa, a wystarczy przesadzać co kilka lat.

Niektóre gatunki tychże kwiatów mogą zimować bez problemu w gruncie, co dodatkowo sprawia, że nie mamy przy nich specjalnie dużo pracy. Cebule lub bulwy innych muszą przeczekać zimę w pomieszczeniu, więc w odpowiednim czasie trzeba je przenieść z ogrodu w odpowiednie miejsce. Uprawa kwiatów wieloletnich wymaga znajomości warunków, jakie są potrzebne poszczególnym gatunkom. Jeżeli zastosujemy się do tej wiedzy, możemy liczyć na sukces w uprawie i co roku cieszyć się pięknym ogrodem bez nadmiaru pracy.


Popularne gatunki kwiatów wieloletnich


1. Rośliny zimujące w gruncie

Zawilec

Jest kwiatem pochodzącym z rejonów Chin i Japonii, który zadomowił się już na dobre w naszych ogrodach. W naturalnym środowisku rośnie na terenach lesistych.  Przez ogrodników jest lubiany ze względu na to, że łatwo się go uprawia a ponadto urzekają nas jego piękne białe kwiaty. Będzie się bardzo dobrze czuł nawet na stanowisku zacienionym i warunkach niskich temperatur, ale potrzebuje w zamian dużo wilgoci. Kwiat nawozi się wiosną, przed kolejnym otwarciem pąków kwiatowych. Roślina nie znosi ostrych promieni słońca, więc trzeba jej zapewnić światło rozproszone i dużo cienia. Najlepiej sadzić zawilce pod drzewami, ponieważ w ten sposób najbardziej symulujemy im naturalne środowisko.

Aster

Jest kwiatem łatwym w uprawie, dodatkowo dobrze znoszącym nawet manipulacje związane z przesadzaniem. Potrzebuje gleby żyznej i przepuszczalnej, a także słonecznego stanowiska. W czasie długich susz będzie wymagał podlewania. Istnieje kilkanaście rodzajów astrów, które nadają się do upraw ogrodowych. Różnią się od siebie zarówno wzrostem, jak i wyglądem. Aster charakteryzuje się też ogromną skalą barw. Jego kwiaty mogą być różowe, czerwone, żółte, kremowe lub fioletowe. Każdy z pewności znajdzie ulubiony kolor dla siebie.

Krokusy

Krokusy

Dzwonek drobny

Istnieje naprawdę wiele rodzajów dzwonków, a ten  zwany drobnym, urzeka między innymi kwiatami zebranymi w grona, które przybierają lekko zwieszoną formę i mają  blado- fioletową barwę. Ten kwiat dorasta tylko do 10 cm wysokości, ale dość szybko się rozrasta, wypełniając sobą wolne miejsca pomiędzy innymi roślinami czy na przykład kamieniami lub skałkami. Z tego względu należy go sadzić w sporej odległości od innych kwiatów i roślin, wtedy jego ekspansywność nie będzie jego wadą, a wręcz przeciwnie.

Dzwonek ogrodowy „White”

Także należy do dużej rodziny dzwonków, a charakteryzuje się dużymi białym kwiatami, które wyglądają naprawdę imponująco w ogrodzie. Dorasta nawet do 1 metra wysokości. Uroczy jest też kielichowaty kształt kwiatów, swoisty właśnie dla dzwonków.

Pierwiosnek

Pierwiosnek

Irys angielski

Ta konkretnie odmiana irysa doskonale nadaje się do naszych ogrodów, ponieważ dobrze się czuje w klimacie umiarkowanym. Kwiat dorasta do wysokości 5 cm. Na wierzchu pędu znajduje się piękny kwiat - w zależności od odmiany - niebieski oraz biały z żółtym rysunkiem. Kosaciec potrzebuje gleby żyznej, z dużą zawartością próchnicy, przepuszczalnej, stanowiska słonecznego. W takich warunkach ukaże całe swoje piękno czytaj dalej...

Koniecznie zobacz