Kwiaty wieloletnie (byliny) do ogrodu

Jesteś tutaj:

Kwiaty wieloletnie (byliny) do ogrodu

3,5/5 (283 ocen)
Piwonia

Kwiat obecny w wielu ogrodach ze względu na swój charakterystyczny wygląd i walory ozdobne. Na szczycie łodygi znajdują się duże, kuliste kwiaty i barwie białej, czerwonej, fioletowej lub żółtej. Odmiany mieszane mogą być także dwubarwne. Najlepiej będą rosły na stanowisku pełnym słońca i żyznym podłożu. Lubią nawożenie więc warto o to zadbać. Dostosowane do potrzeb rośliny preparaty kupuje się w sklepach ogrodniczych i stosuje dokładnie zgodnie z instrukcją.

Piwonia

Piwonia

Pierwiosnek bezłodygowy

Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że bardzo szybko się rozrasta. W czasie kwitnienia kwiaty potrzebują dużo światła, ale poza tym okresem preferują raczej cień. Możemy posadzić odmiany o różnym wybarwieniu kwiatów. Wystarczy zaoferować pierwiosnkowi gliniastą ziemię z dodatkiem piasku, a będzie dobrze się rozwijał. Kiedy roślina kwitnie nie musi mieć dużo wilgoci, za to młode roślinki potrzebują codziennego zraszania, o którym nie wolno zapomnieć zwłaszcza kiedy od kilku dni nie padał deszcz.2. Rośliny cebulowe zimujące w gruncie

 

Krokus

Te rośliny o kwiatach o charakterystycznym kształcie kwitną wiosną. Najczęściej spotyka się krokusy kwitnące na biało i fioletowo. Rośliny te potrzebują stanowiska z ciepłą, wilgotną i żyzną ziemią. Na podłożu ubogim w składniki odżywcze krokus będzie słabo kwitł i mały będzie też przyrost bulw. Kwiaty dorastają do około 15 cm.

Przebiśniegi

Przebiśniegi

Przebiśnieg

To pierwszy zwiastun wiosny, wobec czego jego kwitnienia można się spodziewać już nawet w lutym czy marcu, nawet jeżeli śnieg jeszcze na dobre nie stopniał. W uprawie nie sprawiają kłopotów, ale jeżeli nie zapanujemy nad nimi mogą rozplenić się zbyt mocno, a wtedy niektóre cebule zostaną wypchnięte nad ziemię. Przebiśniegi potrzebują próchniczej, wilgotnej gleby i stanowiska do którego dociera słońca lecz będą rosły także w lekkim cieniu. Wspaniale komponują się z drzewami i w większości ogrodów są sadzone właśnie pod nimi.

Narcyz

Istnieje wiele odmian narcyzów, różniących się od siebie wyglądem. Te mieszane mają białe kwiaty, inne mogą kwitnąc na żółto lub mieć wybarwienie biało czerwone. Najlepsza dla niego będzie lekka, przepuszczalna i żyzna gleba. Cebuli nie trzeba wykopywać na zimę, z resztą jak w przypadku większości roślin cebulowych, wystarczy je przykryć korą lub specjalnie przeznaczoną do tego włókniną.

Narcyzy

Narcyzy

3. Rośliny, które zimują w pomieszczeniu

 

Begonia stale kwitnąca

Niektórzy traktują ją jak roślinę jednoroczną, ale doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że przy odpowiedniej pielęgnacji może ona żyć nawet kilka lat. Ta roślina ma niesamowicie dekoracyjne kwiaty o barwie białej, różowej lub czerwonej, Ukwiecenie jest obfite i możemy się nim cieszyć naprawdę długo. Kwiat preferuje jasne miejsca, ale nie lubi być narażony na ostre promienie słońca, wiec trzeba go przed nimi chronić. W czasie wegetacji rośliny nawozimy specjalnym preparatem, a czynimy to co dwa tygodnie. Roślina lubi wilgoć i by ją jej zapewnić  nie możemy zapomnieć o podlewaniu, szczególnie w okresie lata

 

Dalia

To roślina o pięknych dużych kwiatach. Istnieje mnóstwo jej odmian, a także krzyżówek. Na przykład dalia pomponowa charakteryzuje się zwartym kwiatostanem, który tworzy prawie doskonałą kulę. Przed zimą korzenie muszą być wykopane i przechowywane w domu w temperaturze sięgającej kilka stopni powyżej zera. Stanowisko dla dalii powinno być słoneczne a gleba żyzna. Wtedy będzie się dobrze rozwijała i ukaże nam swoje piękno.

To wyłącznie od nas zależy, jakie rośliny wieloletnie znajda się w naszym ogrodzie. Jeżeli tylko pozwalają na to warunki, jeżeli chodzi o nasłonecznienie, glebę oraz wilgotność , nic nie stoi na przeszkodzie, by skomponować ze sobą oraz z innymi roślinami nawet kilka wspaniale kwitnących  odmian kwiatów wieloletnich.
 

Dalie w ogrodzie

Dalie

Zawilec wielokwiatowy

Zawilec wielokwiatowy

Szeroką ofertę nasion kwiatów znajdziesz tutaj

Tekst: Marta Niegerewicz

Koniecznie zobacz