Ogrody przydomowe

Jesteś tutaj:

Ogrody przydomowe

3,7/5 (52 ocen)

Stworzenie ogrodu przydomowego, który naprawdę będzie odzwierciedlał nasze upodobania wymaga sporo czasu i wysiłku, ale także oczywiście planowania. Po pierwsze należy się zastanowić czym dysponujemy, a po drugie, co chcemy stworzyć i jaki dokładnie ma być nasz ogród. Tworzenie ogrodu przy domu nie może być kwestią przypadku, zwłaszcza jeżeli poważnie podchodzimy do tematu i chcemy, żeby był on naszą dumą oraz czymś, czym się szczycimy.


Jakie czynniki decydują o charakterze ogrodu?


Wielkość działki wbrew pozorom nie ma aż tak wielkiego znaczenia w procesie planowania ogrodu przydomowego. Wystarczy pomyśleć tylko, w jaki sposób skomponować poszczególne części ogrodu ze sobą. Większe znaczenie może mieć ukształtowanie terenu. Zarówno na płaskim, jak i na pagórkowatym da się zaprojektować ciekawy ogród, jednakże to drugie ukształtowanie, posiadające pagórki i skarpy daje chyba więcej możliwości niebanalnych kompozycji i aranżacji. Spore znaczenie ma gleba, jaka znajduje się na działce, ponieważ od tego będzie zależał dobór roślin, jednakże nie jest to czynnik, z którym nie da się nic zrobić, ponieważ przecież zawsze podłoże można wzbogacić. Jeżeli chodzi o klimat miejsca, w którym jest usytuowany ogród to musimy się do niego dostosować, ponieważ zmienić się go nie da, warto natomiast zorientować się jakie warunki występują w poszczególnych miejscach działki, ponieważ będzie to decydowało o rozmieszczeniu części ogrodu oraz rozplanowaniu sadzenia roślin. Chodzi nie tylko o ogólny klimat lokalny, na przykład związany z temperaturą w poszczególnych porach roku,  ale na przykład o to, w jakiej części ogrodu mamy słonce, a w jakiej przeważa cień przez większość dnia, a także jak wyglądają inne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr czy ilość opadów. Te wszystkie czynniki odegrają decydująca rolę w doborze roślin, zarówno kwiatów, jak i krzewów czy drzew. Nawet poszczególne miejsca w naszym kraju różnią się od siebie jeżeli chodzi o temperaturę czy ilość opadów albo nasłonecznienie w ciągu roku. To także trzeba wziąć pod uwagę.


Ogród przydomowy

Ogród przydomowy

Poszczególne części ogrodu


Planując ogród należy sobie zadać pytanie, jaką funkcje ma pełnić. Czy chcemy w nim gównie wypoczywać, czy zajmować się roślinami? A może mamy zamiar uprawiać tam sport i zapraszać gości? No i wreszcie, jakie rośliny chcemy posadzić? Jakie części chcemy w nim wyodrębnić? Są to niezwykle istotne pytania, które pozwolą zaplanować ogród w sposób racjonalny i mądry. Na jakie części możemy roboczo podzielić nasz ogród przydomowy?

• Część reprezentacyjna - dotyczy samego wejścia, które najbardziej przykuwa wzrok zarówno gości jak i domowników. Ta część musi być najlepiej zaplanowania. Warto by miała swój styl i zawsze dobrze się prezentowała. Z tego względu w takim reprezentatywnym miejscu ogrodu najlepiej jest posadzić rośliny zdobiące to miejsce przez cały rok, na przykład rośliny zimozielone, nie tylko iglaki, ale także byliny. Można w takim miejscu również postawić rośliny sezonowe donicach i przenieść je w inne miejsce po zakończeniu okresu kwitnienia.

• Część rekreacyjna - do stworzenia takiej części wybierzmy miejsce zaciszne, najlepiej znajdujące się za domem, gdzie każdy z domowników oraz gości będzie mógł zażyć relaksu oraz wyciszenia. W skład części rekreacyjnej wchodzi na pewno taras. By dobrze się nam nim odpoczywało powinien być on odpowiednich wymiarów. Nie warto decydować się na bardzo mały taras, gdzie nie zmieści się nawet jeden leżak. By zaplanować jego wielkość warto najpierw na wybranym miejscu ustawić stół, krzesła czy meble wypoczynkowe i na tej podstawie wyznaczyć powierzchnię tarasu. Zamiast tarasu można zamówić podest z drewna na przykład prostokątny lub kolisty. Wygląda on elegancko i niweluje potrzebę budowania schodów z tarasu do ogrodu. Innymi elementami części rekreacyjnej może być altana oraz grill czy nawet kominek.

• Szlaki komunikacyjne - muszą być zaplanowane nie tylko praktycznie, ale i estetycznie. Ścieżki powinny mieć odpowiednia szerokość, by wygodnie się z nich korzystało. Przy szlakach komunikacyjnych sadzimy rośliny, które nie brudzą ani nie kłują a ponadto nie będą się mocno rozrastały na ścieżkę. Obok ścieżki po której będziemy się przechadzać w ogrodzie dobrze jest zaplanować postawienie takich elementów jak ławka, niebanalna rzeźba czy ciekawy głaz. Elementy ścieżki które są intensywnie użytkowane, na przykład droga z ogrodu do domu, powinny być wykonane z trwałych materiałów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz